REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty rolne z Ukrainy: Minister zapewnia, że nie wpływają do Polski

Produkty rolne z Ukrainy objęte od soboty zakazem przywozu nie wpływają do Polski
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Produkty rolne z Ukrainy objęte od soboty zakazem przywozu nie wpływają do Polski – zapewnił minister rolnictwa Robert Telus. Negocjacje nad uregulowaniem kwestii tranzytu trwają. Rząd ma wystąpić do komisarza UE ds. handlu z wnioskiem o przywrócenie ceł.

„Wiemy, że przez ostatnie godziny wiele fake newsów było puszczanych w Internet, wiele filmików kłamliwych. Chcę powiedzieć z pełną stanowczością, po rozmowie ze służbami, że żadne produkty, które są w rozporządzeniu wypisane nie przejeżdżają przez granicę ukraińsko-polską” – podkreślił minister rolnictwa podczas briefingu na przejściu w Dorohusku. „Służby mnie poinformowały, że w sobotę od momentu wydrukowania tego rozporządzenia, to jest około godziny 20:00 – tak mniej więcej było wydrukowane rozporządzenie – takie produkty do Polski nie wjeżdżają” – zapewnił.

REKLAMA

Wiele fałszywych informacji

Fałszywe są również informacje, że po wprowadzeniu zakazu przywozu z Ukrainy niektórych towarów rolnych, Unia Europejska straszy Polskę wycofaniem dopłat dla rolników – podkreślił Telus. Zwrócił uwagę, że za sprawy towarów wjeżdżających do Unii Europejskiej odpowiada unijny komisarz do spraw handlu, a nie komisarz do spraw rolnictwa. „Komisarz Janusz Wojciechowski wspiera nas w tej sprawie. Oczywiście za te sprawy ceł, za sprawy graniczne, odpowiada komisarz do spraw handlu. Chciałbym się spotkać w tej sprawie, rozmawiać z komisarzem, ale tutaj już na arenie sześciu państw, które stworzyliśmy po spotkaniu w piątek w ministerstwie z mojej inicjatywy” – wyjaśnił Telus. „Jeszcze pracujemy nad dokumentem, w którym wystąpimy do komisarza do spraw handlu, aby tę sprawę uregulować” – sprecyzował.

Rozmowy z Ukrainą trwają

Szef resortu rolnictwa przekazał, że wcześniej w poniedziałek doszło do spotkania strony ukraińskiej, m.in. wicepremierów Ukrainy, ministra rolnictwa, przedstawiciela kancelarii prezydenta Ukrainy, z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Markiem Kuchcińskim. „Są prowadzone rozmowy ze stroną ukraińską, aby uregulować sprawę tranzytu, bo my nie jesteśmy przeciwko temu, żeby tranzyt był prowadzony. Musimy mieć 100-proc. gwarancję, że produkty, które zdestabilizowały nasz rynek, nie będą zostawały w Polsce. Pracujemy nad rozwiązaniami, które nam to zagwarantują” – zaznaczył Robert Telus.

Minister apeluje do Unii

Zaapelował także do Unii Europejskiej, do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej podjąć działania w tej sprawie. „Żeby to zapewnić, żeby te transporty, te tranzyty, które są kierowane do innych krajów niż do tych krajów frontowych, żeby one były pewne, żeby były zagwarantowane” – mówił minister. Podkreślił, że Ukrainie trzeba pomagać, ale „koszty tej pomocy Ukrainie powinny być rozłożone na wszystkie kraje Europy, a nie tylko na kraje frontowe”. Dodał, że strona ukraińska rozumie sytuację polskich rolników. „Pracujemy nad tym porozumieniem i na pewno to nie popsuje naszych relacji dlatego, że strona ukraińska bardzo mocno rozumie nasz problem” – zaznaczył.

Kiedy ruszy skup z dopłatą

REKLAMA

Szef resortu rolnictwa wskazał jeszcze, że najważniejszym zadaniem jest uruchomienie skupu zbóż, po cenach opłacalnych dla rolników. „Sprawa dopłat do zboża jest narzędziem, które pozwoli, że rolnicy będą chcieli sprzedawać zboże, opróżnią swoje magazyny, przygotują się do żniw” – wyjaśnił Telus. Dodał też, że trwają rozmowy, aby wprowadzić dopłaty również dla innych zbóż. „Oczywiście cena skupu byłaby niższa niż pszenicy, czyli 1400 zł za tonę, ale pszenica zawsze była wyznacznikiem dla innych zbóż” – wskazał. Dodał, że chodzi m.in o żyto, pszenżyto, jęczmień i kukurydzę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytany o to, kiedy skup z dopłatą mógłby ruszyć, minister odpowiedział, że we wtorek za tydzień na Radzie Ministrów przedstawi propozycję rozwiązań prawnych w tej sprawie. Zaznaczył, że chciałby, żeby pomoc dla rolników, którą ogłoszono w ostatnią sobotę była kontynuacją pomocy, uruchomionej przez byłego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w grudniu ubiegłego roku. Przypomniał, że kwota poprzedniego wsparcia to 600 mln zł i kończy się ona 31 maja. „Chciałbym, żeby to była pewna ciągłość z pomocą dla rolników” – wskazał. Dodał, że przedłużone ma być też wsparcie w zakupie przez rolników nawozów.

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski – m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

W sobotę we wsi Łyse koło Ostrołęki (woj. mazowieckie) podczas konwencji PiS dotyczącej rolnictwa zaprezentowano pakiet rozwiązań dla rolników „Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi”, zakładający powszechny skup zboża, dopłaty do nawozów, zakaz wwozu produktów rolniczych z Ukrainy.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

REKLAMA

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

REKLAMA

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

REKLAMA