REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maseczki. Gdzie wciąż jeszcze trzeba je nosić

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Nakaz noszenia maseczek ma obowiązywać do końca czerwca w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz noszenia maseczek został przedłużony do końca czerwca 2023 r. Zakres, w jakim będzie obowiązywał uległ zmianie. Gdzie noszenie maseczek będzie nadal prawnym obowiązkiem? W jakich miejscach nakaz noszenia maseczek przestaje obowiązywać?

Nakaz noszenia maseczek ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 r., ale tylko w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Spod działania nakazu wyłączono apteki. 

REKLAMA

Dlaczego przedłużono nakaz maseczek

Przedłużenie o dwa kolejne miesiące obowiązywania ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, w tym w szczególności – nakazu noszenia maseczek jest – zdaniem resortu zdrowia, który przygotował rozporządzenie – uzasadnione:

 • aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
 • sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską.

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 obowiązuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od 16 maja 2022 r. do odwołania

Wcześniej, od 20 marca 2020 r. obowiązywał stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Gdzie wciąż trzeba nosić maseczki

Zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa nakazane jest obecnie wyłącznie w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, a więc w takich budynkach, w których zlokalizowane są w szczególności:

 • szpitale, 
 • zakłady opiekuńczo-lecznicze, 
 • zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, 
 • zakłady rehabilitacji leczniczej, 
 • hospicja, 
 • ambulatoria, 
 • przychodnie, 
 • poradnie, 
 • ośrodki zdrowia, 
 • lecznice, 
 • ambulatoria z izbą chorych, 
 • zakłady badań diagnostycznych,
 • medyczne laboratoria diagnostyczne. 

Maseczki nie tylko w placówkach medycznych

Nowe rozporządzenie utrzymuje dotychczasowe rozwiązanie, w myśl którego nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa obowiązuje w „w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza”, a zatem obowiązek jest aktualny nie tylko w pomieszczeniach, w których działalność lecznicza jest prowadzona, ale obejmuje cały budynek, w którym znajdują się takie pomieszczenia.

Apteki wolne od maseczek

Rozporządzenie znosi natomiast obowiązek zasłaniania, przy pomocy maseczki, ust i nosa w aptekach. Uzasadniono to w ten sposób, że zniesienie tego obowiązku „stanowi pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto musi nosić maseczki

Obowiązek zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa dotyczy wszystkich osób przebywających w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Rozporządzenie nie przewiduje jakichkolwiek wyjątków, zatem obowiązek noszenia maseczek mają pracownicy podmiotów leczniczych, ich interesanci, a także pacjenci. Nakaz noszenia maseczek obowiązuje w całym budynku, w którym prowadzona jest działalność lecznica, zatem obowiązuje bez wyjątku wszystkie osoby przebywające w takim budynku.

Ważne
Czy pacjenci mają obowiązek nosić maseczki

W stanie prawnym przed 28 marca 2022 r., kiedy weszło w życie obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego osoby, których miejscem stałego lub czasowego pobytu były budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby opieki zdrowotnej – w szczególności pacjenci szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej oraz hospicjów – były zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. 

Obecnie pacjenci takich placówek obowiązani są zasłaniać usta i nos bez wyjątku przez cały czas pobytu w placówce wykonującej działalność leczniczą.

Pracownicy cały czas w maseczkach

Rozporządzenie nie przewiduje także żadnych wyjątków dla pracowników podmiotów lecznicznych. Poprzednio osoby pracujące w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej miały prawo nie stosować się do nakazu zasłania ust i nosa (za wyjątkiem osób w trakcie bezpośredniej obsługi pacjentów lub interesantów). Od 28 marca 2022 r. osoby te są zobowiązane zasłaniać usta i nos w każdej sytuacji, przez cały okres przebywania w miejscu pracy Pracownicy nie mają także możliwość odkrycia ust i nosa w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładzie pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • sly
  2023-05-04 08:58:48
  "Pracownicy nie mają także możliwość odkrycia ust i nosa w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładzie pracy" - czyli że jak ?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • gumofilc
  2023-05-05 08:19:36
  Kiedy wreszcię odsuną tego szura ekonomiste od koryta?!
  1
 • Pacjent NFZ
  2023-05-11 10:20:39
  Podczas fizycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych zakrywanie ust i nosa maseczką uniemożliwia swobodne oddychanie, co szkodzi zdrowi pacjentów. Czy to jest normalne?
  1
 • badman
  2023-05-08 17:26:24
  Po cichu propaguje się takie faszystowskie rozwiązania pod przykrywką "opieki" nad pacjentami, były szef trzeciej rzeszy niemieckiej także dbał o zdrowie rodaków kastracją i aborcjami. Mao z komunistycznych chin ludowych wybił dzikie ptactwo pod pretekstem dbania o higienę obywateli. Wszystko by kontrolować ludzi.
  0
 • Nick nolte
  2023-05-08 17:22:02
  Raczej trzeba odsunąć od pańśtwowej roboty tego syntezatora mowy - metodycznego komunistę i przyjaciela klausa szwaba. Precz z komuną!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA