REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie, podczas którego zdecydowała o wysokości stóp procentowych. RPP nie zmieniła stóp procentowych, a zatem główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Teraz odbędzie się konferencja prasowa prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie, podczas którego zdecyduje o wysokości stóp procentowych. RPP nie zmieniła stóp procentowych, a zatem główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Przypomnijmy, że obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. i na tym poziomie pozostaje od października 2023 r., kiedy RPP obniżyła stopy o 25 pkt. bazowych. Wcześniej, we wrześniu 2023 r., RPP obniżyła stopy o 75 pkt. bazowych. Według wstępnego szacunku GUS w maju inflacja wyniosła 2,5 proc. rdr, wobec 2,4 proc. w kwietniu. O tym co zrobi RPP wypowiadali się ekonomiści.

REKLAMA

Jakie będą stopy procentowe po czerwcowym posiedzeniu RPP? Czy odmrożenie taryf na energię wpłynie na decyzję RPP?

REKLAMA

Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Nasza prognoza długoterminowa zakłada, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały obecny i przyszły rok” – powiedział ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Przyznał jednak, że niższa od zakładanej przez ekonomistów, ale także przez sam Narodowy Bank Polski, realizacja ścieżki inflacyjnej w I połowie 2024 roku może wzbudzić większą dyskusję na temat ewentualnych obniżek stóp procentowych. Dodał, że ciekawie zapowiada się w tym kontekście konferencja prasowa prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego i to, jak się odniesie do niższej od oczekiwań realizacji inflacji.

„Niższa realizacja ścieżki inflacyjnej może wspierać, obecnie mało liczne, gołębie – czyli skłonne do obniżek stóp – skrzydło RPP, ale w naszym przekonaniu na faktyczną decyzję o obniżkach jest już za późno” – powiedział ekonomista Banku Pekao. „Inflacja w maju wyniosła 2,5 proc. i jest równo w celu NBP, ale to chwilowe. Od lipca inflacja podskoczy ze względu na częściowe odmrożenie taryf na energię, czyli z powodów niebazowych. Ale także inflacja bazowa – bez uwzględnienia cen energii i żywności – będzie spadać coraz wolniej. W nieodległej perspektywie zacznie się stopniowo podnosić, co będzie wynikać m.in. z niskiej bazy odniesienia, ale bardziej ze względu na coraz silniejsze ożywienie gospodarcze, domykającą się lukę popytową i utrzymującą się wysoką dynamikę wynagrodzeń. Ryzyka zagrażające powrotowi do celu inflacyjnego w dłuższym okresie, na które RPP wskazywała w ostatnim czasie i które były argumentami do utrzymywania przez RPP jastrzębiego nastawienia, wcale nie wygasły” – stwierdził Kamil Łuczkowski.

Decyzje RPP mają bezpośrednie przełożenie na wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych przez krajowe banki

"Kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy nie spodziewają się zmian sto procentowych. Stopa referencyjna NBP od października ub.r. pozostaje na poziomie 5,57 proc. Od ponad pół roku stopy banku centralnego nie są zmieniane, a jednocześnie... rośnie ich znaczenie dla klientów" - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Jako powód takiej oceny wskazano fakt, że decyzje RPP mają bezpośrednie przełożenie na wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych przez krajowe banki. "Praktycznie wszystkie duże instytucje przestały bowiem wyznaczać odsetki na podstawie stawek WIBOR, pokazujących cenę pieniądza na rynku. W większości przypadków zastąpiono je właśnie podstawową stopą NBP" - czytamy.

"Banki uznały, że stopa referencyjna jest bezpieczna z prawnego punktu widzenia. Opieramy się na decyzjach banku centralnego, trudno to podważyć" - mówi cytowany przez gazetę ekspert. "Nauczeni pozwami o kredyty frankowe (...) czy mniej powszechnymi o WIBOR, finansiści mówią, że ryzyko prawne staje się najważniejszym rodzajem ryzyka dla banków w Polsce" - dodaje cytowany ekspert.

Silna dezinflacja skłoni RPP do decyzji o obniżce stóp procentowych w 2025 roku

"Sekwencyjna inflacja bazowa wyniosła w kwietniu +2,3% (3m s.a. annl.) w kwietniu - poniżej celu NBP +2,5% r/r - i nie spodziewamy się żadnych znaczących efektów drugiej rundy z tymczasowego odbicia inflacji zasadniczej w II poł. 2024 spowodowanego częściowo wygasającymi środkami dotyczącymi inflacji cen energii dla gospodarstw domowych. Pomimo wskazówek NBP sugerujących, że warunki nie pozwolą na rozmowy o obniżce stóp do 2025 r., ostatecznie spodziewamy się, że utrzymująca się silna dezinflacja skłoni RPP do ponownej obniżki stóp jeszcze w tym roku" - czytamy w komentarzu banku Goldman Sachs..

Oceniając wstępny szacunek inflacji CPI w maju, który wyniósł 2,5% - poniżej konsensu rynkowego na poziomie 2,8% r/r - bank postrzega to jako "kontynuację gołębich niespodzianek w stosunku do konsensusu jako kolejną słabość fundamentalnej presji inflacyjnej w Polsce". Analitycy banku wskazali, że "ostatni kilometr" dezinflacji w Polsce nie będzie trudniejszy niż poprzednie.

Konferencja Glapińskiego RPP NBP

Konferencja Glapińskiego RPP NBP

 

Źródło zewnętrzne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA