REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. Dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki

nauczyciel wynagrodzenie wycieczka ZNP MEN
15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. Dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r., wzrost wynagrodzenia nauczycieli mianowanych jeszcze w 2024 r. i dodatek funkcyjny dla kierownika wycieczki – to tylko niektóre z zagadnień, które znalazły się na przekazanej MEN liście spraw wymagających pilnego uregulowania.

15 proc. podwyżki dla nauczycieli w 2025 r. – to jeden z postulatów ZNP

Tematy związane z wynagrodzeniem i warunkami pracy nauczycieli są stale obecne w przestrzeni publicznej. Z jednej strony, za sprawą działań Związku Nauczycielstwa Polskiego, z drugiej, za sprawą aktywności resortu edukacji, która w ostatnich miesiącach wyraźnie się zwiększyła, jednak pomija postulaty nauczycieli głośno artykułowane przez ich reprezentantów. Jednym z katalizatorów był w tym zakresie w ostatnim czasie program Podróże z klasą, który choć w swych założeniach godny pochwały, po raz kolejny pominął sygnalizowany od lat problem wynagrodzeń nauczycieli za udział w wycieczkach szkolnych. Co więcej, resort pytany wprost, po raz kolejny wyraźnie odpowiedział, że dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu się nie należy. Jak się wydaje, nie ma też planów, by to zmienić.
Tymczasem 10 lipca 2024 r. ZNP przedstawił MEN listę spraw wymagających pilnego uregulowania i swoje konkretne propozycje w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Związku, domaga się on m.in.:

REKLAMA

 • podjęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela” (powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce)
 • podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. co najmniej o 15 proc.
 • wzrostu wynagrodzenia od września 2024 r. nauczycieli mianowanych
 • uregulowania warunków pracy nauczycieli – dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy powinien być przyznawany nauczycielom pracującym w określonych warunkach, bez względu na rodzaj placówki
 • uregulowania rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia
 • uregulowania realizacji godzin ponadwymiarowych.

Problem wycieczek szkolnych

Jak wskazano, list ZNP do MEN to odpowiedź na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca 2024 r. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Na liście nie zabrało intensywnie dyskutowanego w ostatnim czasie problemu wycieczek szkolnych. Jak wynika z dalszej części listy, kolejne sprawy to:

 • uregulowanie wyjazdów na szkolne wycieczki (zapłata za zaplanowane godziny ponadwymiarowe)
 • uregulowanie w ustawie Karta Nauczyciela – delegowanie nauczyciela do pracy poza siedzibę szkoły
 • wprowadzenie dodatku funkcyjnego dla nauczyciela kierownika wycieczki szkolnej
 • podwyższenie dodatku za wychowawstwo do kwoty 500 zł 
 • wprowadzenie nagrody jubileuszowej nauczycieli za 45 lat pracy w wysokości 350% wynagrodzenia miesięcznego
 • uregulowanie w przedszkolach i szkołach problemu przydzielania tzw. doraźnych zastępstw, jako zajęć opiekuńczo – wychowawczych realizowanych bezpłatnie, w ramach swojego czasu pracy przez nauczycieli specjalistów psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, terapeutów, logopedów, doradców zawodowych, bibliotekarzy szkolnych oraz wychowawców świetlicy
 • określenie maksymalnej liczebności oddziałów przedszkolnych i szkolnych na 20 osób,
 • ujednolicenie zasad dotyczących odprawy emerytalnej nauczycieli i pracowników samorządowych.

W liście wskazano, że nauczycielowi, który w ramach wykonywania swoich obowiązków pracowniczych ma wyjechać z uczniami na wycieczkę szkolną poza miejscowość będącą siedzibą szkoły, winno być wydane przez dyrektora szkoły polecenie wyjazdu służbowego (tzw. delegacja). Koszt wyjazdu służbowego nauczyciela, w tym m.in. koszt udziału w wycieczce szkolnej, powinien być pokryty przez pracodawcę (szkołę), a czas pracy w trakcie takiego wyjazdu powinien zostać rozliczony i odpowiednio wynagrodzony. Ponadto, w czasie trwania wycieczki nauczyciel powinien mieć zagwarantowane odpowiednie okresy odpoczynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA