REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
biznes firma umowa
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

  • jakie są różnice między umową o pracę, a B2B,
  • jak przejść na B2B, czyli założyć firmę,
  • jakie kluczowe decyzje musisz podjąć, 
  • jak biuro rachunkowe może pomóc nie tylko w założeniu firmy i księgowości, ale również w prowadzeniu rozliczeń, co może znacznie ułatwić zarządzanie Twoją działalnością.

Co to jest B2B i dlaczego warto rozważyć tę formę współpracy?

Model B2B (z jęz. ang.: business-to-business - czasem używa się też skrótu BTB) oznacza współpracę między dwiema firmami. W kontekście zatrudnienia najczęściej oznacza to, że przedsiębiorca świadczy usługi dla firmy na podstawie faktury, a nie umowy o pracę.

Najważniejsze różnice między B2B a umową o pracę

Zalety umowy o pracę:

  • stałe i stabilne wynagrodzenie
  • płatny urlop
  • ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
  • ochrona prawna, wynikająca z Kodeksu pracy

Wady umowy o pracę:

  • ograniczona elastyczność pracy
  • niższe wynagrodzenie w porównaniu do modelu B2B
  • mniejsza możliwość negocjowania indywidualnych warunków współpracy

Zalety B2B:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wyższe wynagrodzenie w porównaniu do umowy o pracę
  • możliwość pracy dla wielu klientów
  • kontrola nad rozwojem własnej działalności
  • elastyczne godziny pracy
  • elastyczność umowy - dzięki swobodzie umów możesz negocjować np. okres wypowiedzenia, płatną przerwę w świadczeniu usług itp.

Wady B2B:

  • brak płatnego urlopu (w tym macierzyńskiego itp.)
    Jako przedsiębiorca nie masz prawa do płatnego urlopu (choć w umowie B2B możesz zastrzec np. prawo do x-dniowej płatnej przerwy technicznej). Musisz samodzielnie zaplanować przerwy w pracy i dbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe na ten czas.
  • konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS i składek na inne ubezpieczenia, jeśli się na nie zdecydujesz.

W pierwszej kolejności musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne - emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, ale bardzo często przedsiębiorcy decydują się na jego opłacanie, ponieważ daje ono prawo do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy.

W niektórych branżach wymagane jest także ubezpieczenie OC działalności gospodarczej (odpowiedzialności cywilnej) - obowiązkowe jest np. dla lekarzy, prawników, czy architektów, ale w większości przypadków jest dobrowolne. Chroni Cię przed roszczeniami osób trzecich w przypadku wyrządzenia szkody w związku z prowadzoną działalnością. Warto rozważyć to ubezpieczenie, zwłaszcza jeśli Twoja działalność wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód innym osobom.

Dodatkowe ubezpieczenia, które możesz wziąć pod uwagę to ubezpieczenie na życie, majątkowe oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne. 

Konieczność samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty, ale jednocześnie daje Ci większą kontrolę nad wysokością składek. Pamiętaj, że również w tej kwestii możesz skorzystać z doświadczenia zaufanego księgowego lub doradcy podatkowego.

Ważne

Pracując w modelu B2B zyskujesz większą niezależność – to Ty decydujesz, dla kogo i na jakich warunkach będziesz pracować. Często możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Równocześnie bierzesz na siebie dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność. Pamiętaj, że z pomocą dobrego biura rachunkowego, które zadba o rozliczenia i finanse to obciążenie może być zupełnie nieodczuwalne. Kiedy formalności są dobrze zaopiekowane, możesz skupić się na rozwoju Twojego biznesu.

Krok po kroku: Jak przejść na B2B, czyli założyć własną działalność?

Przejście na model B2B wymaga założenia własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dobre biuro księgowe może pomóc Ci na każdym etapie tego procesu:

1) Decyzja o wyborze formy działalności gospodarczej – najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Możesz również rozważyć założenie spółki, w zależności od Twoich potrzeb.

2) Wybór formy opodatkowania – masz kilka opcji do wyboru: zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej formy zależy od specyfiki Twojej działalności.
Wybór formy działalności i rodzaju opodatkowania to ważne decyzje, które warto skonsultować z doradcą podatkowym. Wspólnie przeanalizujecie Twoją sytuację i wybierzecie najkorzystniejsze rozwiązanie podatkowe.

3) Rejestracja firmy w CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

4) Założenie firmowego konta bankowego – firmowy rachunek bankowy jest obowiązkowy dla podatników VAT, a dodatkowo ułatwia zarządzanie finansami oraz pomaga oddzielić finanse prywatne od firmowych.

5) Zgłoszenie do ZUS i wybór ubezpieczenia – jako przedsiębiorca musisz samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Możesz wybrać preferencyjne składki, jeśli to Twoja pierwsza działalność gospodarcza, a zakres świadczonych na B2B usług nie będzie pokrywał się z zakresem obowiązków, które do tej pory wykonywałeś na umowie o pracę. W przeciwnym razie niestety nie możesz skorzystać z ulg w ZUS dla nowego przedsiębiorcy.

Co dalej? O tym musisz pamiętać po założeniu firmy.

Założenie własnej firmy to dopiero pierwszy krok do niezależności. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, prowadząc własną firmę:

Księgowość i rozliczenia podatkowe
Jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczać podatek VAT, dochodowy oraz składki ZUS w odpowiednich wysokościach i terminach oraz składać deklaracje VAT i PIT. Aby zrobić to poprawnie, wszystkie dokumenty zakupu i sprzedaży muszą być odpowiednio zaksięgowane. 
Zwłaszcza na początku biznesowej drogi te kwestie warto powierzyć profesjonalistom z biura rachunkowego.

Doradztwo podatkowe
Polskie prawo podatkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie. Jest też nieustannie aktualizowane. Doradca podatkowy pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo twoich rozliczeń i doradzić najkorzystniejsze dla Twojej firmy rozwiązania. Konsultacja z doradcą podatkowym jest ważna nie tylko na etapie zakładania firmy, ale również na bieżąco - np. przy bardziej skomplikowanych rozliczeniach.

Finansowanie i usługi dla biznesu
W miarę rozwoju Twojego biznesu możesz potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego, leasingu auta czy ubezpieczenia. W wielu branżach konieczna będzie kasa fiskalna lub terminal, które także należy rozliczać.

Księgowość zdalna
Zdalne prowadzenie księgowości to wygodne rozwiązanie, coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Umożliwia sporą oszczędność czasu i skupienie się na swoim biznesie. Brak ograniczenia lokalizacją daje możliwość wyboru spośród ofert biur rachunkowych z całej Polski, co pozwala znaleźć specjalistów najlepiej dopasowanych do potrzeb i specyfiki firmy.

Dostępne obecnie rozwiązania technologiczne umożliwiają przedsiębiorcy w pełni zdalną obsługę księgową m.in poprzez: przesyłanie dokumentów do biura rachunkowego (także przez aplikację mobilną), bezpieczny e-segregator i archiwum w chmurze, opłacanie podatków jednym kliknięciem, dzięki gotowym, wygenerowanym już przelewom itp. 

B2B zamiast umowy o pracę - podsumowanie

Przejście na B2B to niewątpliwie szansa na niezależność i większe możliwości rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Z artykułu wiesz już jednak, że nie musisz być sam w tej decyzji ani na każdym kolejnym etapie prowadzenia własnej firmy. Już na początku zadbaj o dobór odpowiednich partnerów – szczególnie w kwestii wyboru biura rachunkowego – którzy będą dla Ciebie merytorycznym wsparciem.

Marta Zielińska, doradca podatkowy, współpracująca z Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA