REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
biznes firma umowa
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

  • jakie są różnice między umową o pracę, a B2B,
  • jak przejść na B2B, czyli założyć firmę,
  • jakie kluczowe decyzje musisz podjąć, 
  • jak biuro rachunkowe może pomóc nie tylko w założeniu firmy i księgowości, ale również w prowadzeniu rozliczeń, co może znacznie ułatwić zarządzanie Twoją działalnością.

Co to jest B2B i dlaczego warto rozważyć tę formę współpracy?

Model B2B (z jęz. ang.: business-to-business - czasem używa się też skrótu BTB) oznacza współpracę między dwiema firmami. W kontekście zatrudnienia najczęściej oznacza to, że przedsiębiorca świadczy usługi dla firmy na podstawie faktury, a nie umowy o pracę.

Najważniejsze różnice między B2B a umową o pracę

Zalety umowy o pracę:

  • stałe i stabilne wynagrodzenie
  • płatny urlop
  • ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
  • ochrona prawna, wynikająca z Kodeksu pracy

Wady umowy o pracę:

  • ograniczona elastyczność pracy
  • niższe wynagrodzenie w porównaniu do modelu B2B
  • mniejsza możliwość negocjowania indywidualnych warunków współpracy

Zalety B2B:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wyższe wynagrodzenie w porównaniu do umowy o pracę
  • możliwość pracy dla wielu klientów
  • kontrola nad rozwojem własnej działalności
  • elastyczne godziny pracy
  • elastyczność umowy - dzięki swobodzie umów możesz negocjować np. okres wypowiedzenia, płatną przerwę w świadczeniu usług itp.

Wady B2B:

  • brak płatnego urlopu (w tym macierzyńskiego itp.)
    Jako przedsiębiorca nie masz prawa do płatnego urlopu (choć w umowie B2B możesz zastrzec np. prawo do x-dniowej płatnej przerwy technicznej). Musisz samodzielnie zaplanować przerwy w pracy i dbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe na ten czas.
  • konieczność samodzielnego opłacania składek ZUS i składek na inne ubezpieczenia, jeśli się na nie zdecydujesz.

W pierwszej kolejności musisz zadbać o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne - emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe, ale bardzo często przedsiębiorcy decydują się na jego opłacanie, ponieważ daje ono prawo do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy.

W niektórych branżach wymagane jest także ubezpieczenie OC działalności gospodarczej (odpowiedzialności cywilnej) - obowiązkowe jest np. dla lekarzy, prawników, czy architektów, ale w większości przypadków jest dobrowolne. Chroni Cię przed roszczeniami osób trzecich w przypadku wyrządzenia szkody w związku z prowadzoną działalnością. Warto rozważyć to ubezpieczenie, zwłaszcza jeśli Twoja działalność wiąże się z ryzykiem wyrządzenia szkód innym osobom.

Dodatkowe ubezpieczenia, które możesz wziąć pod uwagę to ubezpieczenie na życie, majątkowe oraz prywatne ubezpieczenie zdrowotne. 

Konieczność samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenia oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty, ale jednocześnie daje Ci większą kontrolę nad wysokością składek. Pamiętaj, że również w tej kwestii możesz skorzystać z doświadczenia zaufanego księgowego lub doradcy podatkowego.

Ważne

Pracując w modelu B2B zyskujesz większą niezależność – to Ty decydujesz, dla kogo i na jakich warunkach będziesz pracować. Często możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Równocześnie bierzesz na siebie dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność. Pamiętaj, że z pomocą dobrego biura rachunkowego, które zadba o rozliczenia i finanse to obciążenie może być zupełnie nieodczuwalne. Kiedy formalności są dobrze zaopiekowane, możesz skupić się na rozwoju Twojego biznesu.

Krok po kroku: Jak przejść na B2B, czyli założyć własną działalność?

Przejście na model B2B wymaga założenia własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że dobre biuro księgowe może pomóc Ci na każdym etapie tego procesu:

1) Decyzja o wyborze formy działalności gospodarczej – najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Możesz również rozważyć założenie spółki, w zależności od Twoich potrzeb.

2) Wybór formy opodatkowania – masz kilka opcji do wyboru: zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej formy zależy od specyfiki Twojej działalności.
Wybór formy działalności i rodzaju opodatkowania to ważne decyzje, które warto skonsultować z doradcą podatkowym. Wspólnie przeanalizujecie Twoją sytuację i wybierzecie najkorzystniejsze rozwiązanie podatkowe.

3) Rejestracja firmy w CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.

4) Założenie firmowego konta bankowego – firmowy rachunek bankowy jest obowiązkowy dla podatników VAT, a dodatkowo ułatwia zarządzanie finansami oraz pomaga oddzielić finanse prywatne od firmowych.

5) Zgłoszenie do ZUS i wybór ubezpieczenia – jako przedsiębiorca musisz samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Możesz wybrać preferencyjne składki, jeśli to Twoja pierwsza działalność gospodarcza, a zakres świadczonych na B2B usług nie będzie pokrywał się z zakresem obowiązków, które do tej pory wykonywałeś na umowie o pracę. W przeciwnym razie niestety nie możesz skorzystać z ulg w ZUS dla nowego przedsiębiorcy.

Co dalej? O tym musisz pamiętać po założeniu firmy.

Założenie własnej firmy to dopiero pierwszy krok do niezależności. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, prowadząc własną firmę:

Księgowość i rozliczenia podatkowe
Jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczać podatek VAT, dochodowy oraz składki ZUS w odpowiednich wysokościach i terminach oraz składać deklaracje VAT i PIT. Aby zrobić to poprawnie, wszystkie dokumenty zakupu i sprzedaży muszą być odpowiednio zaksięgowane. 
Zwłaszcza na początku biznesowej drogi te kwestie warto powierzyć profesjonalistom z biura rachunkowego.

Doradztwo podatkowe
Polskie prawo podatkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie. Jest też nieustannie aktualizowane. Doradca podatkowy pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo twoich rozliczeń i doradzić najkorzystniejsze dla Twojej firmy rozwiązania. Konsultacja z doradcą podatkowym jest ważna nie tylko na etapie zakładania firmy, ale również na bieżąco - np. przy bardziej skomplikowanych rozliczeniach.

Finansowanie i usługi dla biznesu
W miarę rozwoju Twojego biznesu możesz potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego, leasingu auta czy ubezpieczenia. W wielu branżach konieczna będzie kasa fiskalna lub terminal, które także należy rozliczać.

Księgowość zdalna
Zdalne prowadzenie księgowości to wygodne rozwiązanie, coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Umożliwia sporą oszczędność czasu i skupienie się na swoim biznesie. Brak ograniczenia lokalizacją daje możliwość wyboru spośród ofert biur rachunkowych z całej Polski, co pozwala znaleźć specjalistów najlepiej dopasowanych do potrzeb i specyfiki firmy.

Dostępne obecnie rozwiązania technologiczne umożliwiają przedsiębiorcy w pełni zdalną obsługę księgową m.in poprzez: przesyłanie dokumentów do biura rachunkowego (także przez aplikację mobilną), bezpieczny e-segregator i archiwum w chmurze, opłacanie podatków jednym kliknięciem, dzięki gotowym, wygenerowanym już przelewom itp. 

B2B zamiast umowy o pracę - podsumowanie

Przejście na B2B to niewątpliwie szansa na niezależność i większe możliwości rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Z artykułu wiesz już jednak, że nie musisz być sam w tej decyzji ani na każdym kolejnym etapie prowadzenia własnej firmy. Już na początku zadbaj o dobór odpowiednich partnerów – szczególnie w kwestii wyboru biura rachunkowego – którzy będą dla Ciebie merytorycznym wsparciem.

Marta Zielińska, doradca podatkowy, współpracująca z Ogólnopolską Siecią Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

MOPS czy ZUS? Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. [TABELA]

Jakie świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a które ośrodki pomocy społecznej? Prezentujemy proste zestawienie najważniejszych świadczeń w 2025 r.

REKLAMA

Renta tytoniowa – czym jest, kto może się o nią ubiegać, na jakiej podstawie prawnej?

Renta tytoniowa to pojęcie, które choć w powszechnym użyciu nie funkcjonuje, coraz częściej pojawia się w kontekście dyskusji o świadczeniach z tytułu niezdolności do pracy. Choć alkoholizm jest uznawany za jedno z najpoważniejszych uzależnień, jego konsekwencje zdrowotne nie są jedynymi powodami przyznawania rent. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta tytoniowa, kto może się o nią ubiegać oraz na jakiej podstawie prawnej można starać się o to świadczenie.

Składka zdrowotna: 777 zł płaci pracownik a 315 zł przedsiębiorca (obaj zarabiają po 10 tys. zł miesięcznie). Czy to sprawiedliwe i zgodne z Konstytucją?

Temat składki zdrowotnej był przez kilka ostatnich lat poruszany wielokrotnie. Porównując różne poziomy wynagrodzenia (co znajdą Państwo w dalszej części artykułu) nie da się nie zauważyć, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę płacą co do zasady składkę zdrowotną w wyższej wysokości niż przedsiębiorcy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje, czy jest to obiektywnie sprawiedliwe i czy jest to zgodne z zasadą równości wobec prawa. Bo przecież dostęp do publicznej służby zdrowia mamy taki sam. A jakość tego leczenia nie zależy od wysokości składki.

REKLAMA