REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
maseczki ochronne, maseczki, epidemia, krztusiec, COVID-19
Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze wzrostem, w ostatnim czasie, zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (takie jak krztusiec, grypa, COVID-19 czy RSV) – pojawiają się zarządzenia o obowiązku stosowania masek ochronnych na terenie placówek medycznych. Od 22 stycznia br. – obowiązek ten, wprowadziła dyrekcja jednego z poznańskich szpitali. Czy istnieje ryzyko powrotu do maseczek w obiektach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na obszarze całego kraju?

Obowiązek stosowania maseczek ochronnych wprowadził jeden ze szpitali – obejmuje on nie tylko personel medyczny, ale również pacjentów i odwiedzających

Jak informuje dyrekcja jednego z poznańskich szpitali (a konkretnie – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu), w komunikacie z dnia 22 stycznia br. – w związku ze wzrostem zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową, takie jak COVID-19, grypa czy RSV – dyrektor szpitala wydał zarządzenie, którym wprowadził na terenie placówki obowiązek noszenia masek ochronnych. Zarządzenie to, obowiązuje od 22 stycznia 2025 r. do odwołania i dotyczy:

REKLAMA

  • personelu medycznego udzielającego świadczeń pacjentom,
  • osób odwiedzających pacjentów w szpitalu, jak również
  • pacjentów zgłaszających się do poradni ambulatoryjnych.

Szpital jednocześnie poinformował o dostępności masek na terenie obiektu, jak i zachęcił do przynoszenia i korzystania z własnych maseczek jednorazowych.

Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne podają niepokojące dane na temat liczby zachorowań

REKLAMA

Jak informuje TVP3 Poznań – w dniu 20 stycznia br. – niepokojące dane na temat liczby zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową, podał wielkopolski sanepid (tj. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu). Dane, które nie napawają optymizmem, dotyczą zwłaszcza krztuśca i grypy. W styczniu 2024 r. – w Wielkopolsce zarejestrowano bowiem tylko 10 przypadków krztuśca (z których tylko 2 wymagały hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – jest ich już aż 129 (z których 5 wymagało hospitalizacji).

Wzrost zachorowań w stosunku do ubiegłego roku, dotyczy również grypy. W styczniu 2024 r. – metodą PCR wykryto 38 przypadków grypy (z których 8 wymagało hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – na dzień przedstawienia statystyk, było ich 44, wiec niewiele więcej, ale aż 37 przypadków wymagało hospitalizacji. Choroba ma więc, w tym roku, dużo cięższy przebieg.

Bardziej optymistyczne statystyki dotyczą natomiast COVID i RSV. Wirusem SARS-CoV-2 – w styczniu ubiegłego roku – w Wielkopolsce, zaraziły się 3393 osoby (z których 324 wymagały hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – odnotowano dotychczas jedynie 254 przypadki zakażenia (z których zalewdie 20 wymagało hospitalizacji). Na RSV, w styczniu 2024 r. zachorowały natomiast 2633 osoby (z których 614 wymagało hospitalizacji), podczas, gdy w 2025 r. – odnotowano dotychczas 605 zachorowań (z których 65 wymagało hospitalizacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudna sytuacja epidemiologiczna dotyczy zwłaszcza krztuśca – odnotowano ponad 83-krotny wzrost liczby przypadków tej choroby

REKLAMA

Jak informuje TVN24 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, na jej prośbę, przedstawiła dane na temat liczby zachorowań na krztusiec w województwie mazowieckim. Wynika z nich, że w roku 2024 r. – na krztusiec zachorowało 6993 mieszkańców województwa mazowieckiego, podczas, gdy w roku 2023 r. – odnotowano zaledwie 84 przypadki tej choroby. To ponad 83 razy więcej. W tym roku – jak na razie – nie zapowiada się, żeby liczba zachorowań miałaby zmaleć. Na dzień 15 stycznia 2025 r. odnotowano już bowiem 231 przypadków krztuśca.

O alarmującej sytuacji i zmaganiu się nie tylko z epidemią krztuśca, ale również mikoplazmy i infekcji paciorkowcowych – na łamach WP abcZdrowie – poinformowała dr Lidia Stopyra, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej w mieście i dużej liczby zainfekowanych osób – szpital im. Żeromskiego w Krakowie, nie zarządził co prawda obowiązku stosowania maseczek ochronnych, ale zostały wprowadzone ograniczenia w zakresie odwiedzin przebywających w nim pacjentów. Jak wyjaśniła dr Lidia Stopyra – do oddziału, którym kieruje – trafiają dzieci z ciężkim przebiegiem krztuśca, spośród których niektóre wymagają nawet hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Krztusiec (znany dawniej jako koklusz), to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis). Grupą szczególnie narażoną na jego ciężki przebieg są noworodki, niemowlęta i osoby starsze.

Czy istnieje ryzyko powrotu do obowiązku stosowania masek ochronnych w placówkach medycznych na terenie całego kraju?

Odgórny, obowiązujący na terenie całego kraju, nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach (który może ograniczać się np. do wszystkich obiektów, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na terenie całego kraju) – może zostać wprowadzony w drodze rozporządzenia, przez Radę Ministrów, na podstawie art. 46a ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W celu aktualizacji uprawnienia Rady Ministrów do wydania ww. rozporządzenia – konieczne jest jednak wystąpienie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z ww. ustawą – przez epidemię rozumie się przy tym – wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących. Zagrożenie epidemiczne występuje natomiast, jeżeli – na danym obszarze – zaistnieją warunki lub przesłanki wskazujące na ryzyko wystąpienia epidemii.

Biorąc pod uwagę drastyczny wzrost liczby zachorowań na krztusiec (w roku 2024, w stosunku do roku 2023 r. – na terenie województwa mazowieckiego, odnotowano bowiem ponad 83 razy więcej przypadków tej choroby) – z formalno-prawnego punktu widzenia, wydaje się, że – stan taki (pod warunkiem, że występuje na terenie całego kraju), spełnia przesłanki do nazwania go epidemią (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) – liczba zachorowań, które wystąpiły na danym obszarze, jest bowiem wyraźnie większa, niż we wcześniejszym okresie.

Jeżeli w Polsce – zostałby stwierdzony stan epidemii krztuśca – na podstawie danych przekazanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów – Rada Ministrów, byłaby uprawniona do wydania rozporządzenia, w którym określiłaby:

  • zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego (który mógłby objąć nawet terytorium całego kraju) oraz
  • rodzaj stosowanych rozwiązań (np. nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu).

Do dnia 30 czerwca 2023 r. nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki ochronnej, ust i nosa w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na terytorium całej Polski, obowiązywał w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Został on wprowadzony właśnie – rozporządzeniem Rady Ministrów (a konkretniej – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego), które zostało jednak uchylone z dniem 1 lipca 2023 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 924 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

MOPS czy ZUS? Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. [TABELA]

Jakie świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a które ośrodki pomocy społecznej? Prezentujemy proste zestawienie najważniejszych świadczeń w 2025 r.

REKLAMA

Renta tytoniowa – czym jest, kto może się o nią ubiegać, na jakiej podstawie prawnej?

Renta tytoniowa to pojęcie, które choć w powszechnym użyciu nie funkcjonuje, coraz częściej pojawia się w kontekście dyskusji o świadczeniach z tytułu niezdolności do pracy. Choć alkoholizm jest uznawany za jedno z najpoważniejszych uzależnień, jego konsekwencje zdrowotne nie są jedynymi powodami przyznawania rent. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta tytoniowa, kto może się o nią ubiegać oraz na jakiej podstawie prawnej można starać się o to świadczenie.

Składka zdrowotna: 777 zł płaci pracownik a 315 zł przedsiębiorca (obaj zarabiają po 10 tys. zł miesięcznie). Czy to sprawiedliwe i zgodne z Konstytucją?

Temat składki zdrowotnej był przez kilka ostatnich lat poruszany wielokrotnie. Porównując różne poziomy wynagrodzenia (co znajdą Państwo w dalszej części artykułu) nie da się nie zauważyć, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę płacą co do zasady składkę zdrowotną w wyższej wysokości niż przedsiębiorcy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje, czy jest to obiektywnie sprawiedliwe i czy jest to zgodne z zasadą równości wobec prawa. Bo przecież dostęp do publicznej służby zdrowia mamy taki sam. A jakość tego leczenia nie zależy od wysokości składki.

REKLAMA