REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
maseczki ochronne, maseczki, epidemia, krztusiec, COVID-19
Wraca obowiązek noszenia maseczek ochronnych – obowiązują już pierwsze zarządzenia w tej sprawie. WSSE podają niepokojące dane
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze wzrostem, w ostatnim czasie, zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową (takie jak krztusiec, grypa, COVID-19 czy RSV) – pojawiają się zarządzenia o obowiązku stosowania masek ochronnych na terenie placówek medycznych. Od 22 stycznia br. – obowiązek ten, wprowadziła dyrekcja jednego z poznańskich szpitali. Czy istnieje ryzyko powrotu do maseczek w obiektach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na obszarze całego kraju?

Obowiązek stosowania maseczek ochronnych wprowadził jeden ze szpitali – obejmuje on nie tylko personel medyczny, ale również pacjentów i odwiedzających

Jak informuje dyrekcja jednego z poznańskich szpitali (a konkretnie – Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu), w komunikacie z dnia 22 stycznia br. – w związku ze wzrostem zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową, takie jak COVID-19, grypa czy RSV – dyrektor szpitala wydał zarządzenie, którym wprowadził na terenie placówki obowiązek noszenia masek ochronnych. Zarządzenie to, obowiązuje od 22 stycznia 2025 r. do odwołania i dotyczy:

REKLAMA

  • personelu medycznego udzielającego świadczeń pacjentom,
  • osób odwiedzających pacjentów w szpitalu, jak również
  • pacjentów zgłaszających się do poradni ambulatoryjnych.

Szpital jednocześnie poinformował o dostępności masek na terenie obiektu, jak i zachęcił do przynoszenia i korzystania z własnych maseczek jednorazowych.

Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne podają niepokojące dane na temat liczby zachorowań

REKLAMA

Jak informuje TVP3 Poznań – w dniu 20 stycznia br. – niepokojące dane na temat liczby zachorowań na choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową, podał wielkopolski sanepid (tj. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu). Dane, które nie napawają optymizmem, dotyczą zwłaszcza krztuśca i grypy. W styczniu 2024 r. – w Wielkopolsce zarejestrowano bowiem tylko 10 przypadków krztuśca (z których tylko 2 wymagały hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – jest ich już aż 129 (z których 5 wymagało hospitalizacji).

Wzrost zachorowań w stosunku do ubiegłego roku, dotyczy również grypy. W styczniu 2024 r. – metodą PCR wykryto 38 przypadków grypy (z których 8 wymagało hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – na dzień przedstawienia statystyk, było ich 44, wiec niewiele więcej, ale aż 37 przypadków wymagało hospitalizacji. Choroba ma więc, w tym roku, dużo cięższy przebieg.

Bardziej optymistyczne statystyki dotyczą natomiast COVID i RSV. Wirusem SARS-CoV-2 – w styczniu ubiegłego roku – w Wielkopolsce, zaraziły się 3393 osoby (z których 324 wymagały hospitalizacji), podczas, gdy w roku 2025 r. – odnotowano dotychczas jedynie 254 przypadki zakażenia (z których zalewdie 20 wymagało hospitalizacji). Na RSV, w styczniu 2024 r. zachorowały natomiast 2633 osoby (z których 614 wymagało hospitalizacji), podczas, gdy w 2025 r. – odnotowano dotychczas 605 zachorowań (z których 65 wymagało hospitalizacji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudna sytuacja epidemiologiczna dotyczy zwłaszcza krztuśca – odnotowano ponad 83-krotny wzrost liczby przypadków tej choroby

REKLAMA

Jak informuje TVN24 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, na jej prośbę, przedstawiła dane na temat liczby zachorowań na krztusiec w województwie mazowieckim. Wynika z nich, że w roku 2024 r. – na krztusiec zachorowało 6993 mieszkańców województwa mazowieckiego, podczas, gdy w roku 2023 r. – odnotowano zaledwie 84 przypadki tej choroby. To ponad 83 razy więcej. W tym roku – jak na razie – nie zapowiada się, żeby liczba zachorowań miałaby zmaleć. Na dzień 15 stycznia 2025 r. odnotowano już bowiem 231 przypadków krztuśca.

O alarmującej sytuacji i zmaganiu się nie tylko z epidemią krztuśca, ale również mikoplazmy i infekcji paciorkowcowych – na łamach WP abcZdrowie – poinformowała dr Lidia Stopyra, specjalistka pediatrii i chorób zakaźnych, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej w mieście i dużej liczby zainfekowanych osób – szpital im. Żeromskiego w Krakowie, nie zarządził co prawda obowiązku stosowania maseczek ochronnych, ale zostały wprowadzone ograniczenia w zakresie odwiedzin przebywających w nim pacjentów. Jak wyjaśniła dr Lidia Stopyra – do oddziału, którym kieruje – trafiają dzieci z ciężkim przebiegiem krztuśca, spośród których niektóre wymagają nawet hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

Krztusiec (znany dawniej jako koklusz), to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis). Grupą szczególnie narażoną na jego ciężki przebieg są noworodki, niemowlęta i osoby starsze.

Czy istnieje ryzyko powrotu do obowiązku stosowania masek ochronnych w placówkach medycznych na terenie całego kraju?

Odgórny, obowiązujący na terenie całego kraju, nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach (który może ograniczać się np. do wszystkich obiektów, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na terenie całego kraju) – może zostać wprowadzony w drodze rozporządzenia, przez Radę Ministrów, na podstawie art. 46a ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W celu aktualizacji uprawnienia Rady Ministrów do wydania ww. rozporządzenia – konieczne jest jednak wystąpienie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z ww. ustawą – przez epidemię rozumie się przy tym – wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących. Zagrożenie epidemiczne występuje natomiast, jeżeli – na danym obszarze – zaistnieją warunki lub przesłanki wskazujące na ryzyko wystąpienia epidemii.

Biorąc pod uwagę drastyczny wzrost liczby zachorowań na krztusiec (w roku 2024, w stosunku do roku 2023 r. – na terenie województwa mazowieckiego, odnotowano bowiem ponad 83 razy więcej przypadków tej choroby) – z formalno-prawnego punktu widzenia, wydaje się, że – stan taki (pod warunkiem, że występuje na terenie całego kraju), spełnia przesłanki do nazwania go epidemią (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) – liczba zachorowań, które wystąpiły na danym obszarze, jest bowiem wyraźnie większa, niż we wcześniejszym okresie.

Jeżeli w Polsce – zostałby stwierdzony stan epidemii krztuśca – na podstawie danych przekazanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów – Rada Ministrów, byłaby uprawniona do wydania rozporządzenia, w którym określiłaby:

  • zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego (który mógłby objąć nawet terytorium całego kraju) oraz
  • rodzaj stosowanych rozwiązań (np. nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu).

Do dnia 30 czerwca 2023 r. nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki ochronnej, ust i nosa w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, na terytorium całej Polski, obowiązywał w związku z wystąpieniem stanu epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Został on wprowadzony właśnie – rozporządzeniem Rady Ministrów (a konkretniej – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.03.2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego), które zostało jednak uchylone z dniem 1 lipca 2023 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 924 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

REKLAMA

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA