REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać 1,5% swojego podatku na OPP w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak przekazać 1,5% swojego podatku na opp w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?
Jak przekazać 1,5% swojego podatku na opp w 2025 r. – pytania i odpowiedzi. Czy można zadysponować podatkiem dla konkretnej osoby?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnienie rocznej deklaracji PIT to formalność i obowiązek, ale nie tylko. To także realna szansa, by zrobić coś dobrego dla innych i wesprzeć ważny cel społeczny. Zobacz, jak przekazać 1,5% swojego podatku na organizację pożytku publicznego.

rozwiń >

Jak sprawdzić, której organizacji warto pomóc?

Nie każda organizacja ma prawo otrzymywać 1,5% podatku od osób fizycznych. Odsetek podatku możesz przekazać organizacji pozarządowej, która posiada status OPP, czyli status organizacji pożytku publicznego. O taki dodatkowy status mogą starać się organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną, niezależnie od swojej formy (np. fundacja, stowarzyszenie, klub sportowy). Aby go otrzymać, muszą spełnić wszystkie wymogi ustawy i uzyskać potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Wykaz OPP znajdziesz na stronie: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

REKLAMA

Co się stanie, jeśli wskażesz w PIT organizację, która nie widnieje w wykazie organizacji pożytku publicznego?

W takim przypadku nie zostanie przekazany 1,5% podatku do takiej organizacji. Całość Twojego podatku wpłynie wówczas do budżetu państwa.

Dlaczego warto przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego?

Lista korzyści jest konkretna, a potwierdzi ją z pewnością każdy, kto choć raz wspierał cele społeczne w taki bądź inny sposób. Poczucie radości i satysfakcji są tutaj kluczowe. Cieszymy się z tego, że możemy zrobić coś dobrego, pożytecznego i wartościowego na rzecz innych. Zamiast przekazywać w całości podatek do państwa, można dołożyć swoją cegiełkę do istotnej społecznie inicjatywy, wesprzeć długofalowe cele organizacji czy przekazać odsetek swojego podatku z myślą o konkretnej osobie, która jest pod opieką organizacji. Dla sektora NGO taka aktywność Polek i Polaków ma duże znaczenie, bo wyzwań społecznych jest wiele, dlatego liczy się każdy rodzaj wsparcia. Często 1,5% podatku przekazywany jest pod kątem wsparcia leczenia i walki z różnymi chorobami, ale nie tylko. Obszarów potrzebujących zaopiekowania i wzmocnienia jest bardzo dużo.

Jako fundacja wspierająca schroniska i bezdomne zwierzęta docieramy tam, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna i wymagająca. Wiemy, gdzie pomoc będzie w stu procentach trafiona. Znamy potrzeby placówek w całej Polsce. Schroniska borykają się z wieloma trudnościami, również finansowymi. Zapełnienie misek karmą często staje się wyzwaniem. Potrzebne jest też wsparcie w leczeniu zwierząt. Opłacamy zabiegi weterynaryjne i zakup leków. Pomagamy także w sfinansowaniu prac remontowych w placówkach – wylicza Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato prowadzącej ogólnopolski projekt „Karmimy Psiaki” (https://www.karmimypsiaki.pl/).

Z obserwacji zespołu Karmimy Psiaki wynika, że rośnie wrażliwość społeczna na losy bezdomnych zwierząt i troska o ich dobrostan.
- Pomagamy dużo i coraz więcej, a jednak wciąż jest to kropla w morzu potrzeb. Stale otrzymujemy prośby o wsparcie. Bezdomne zwierzęta czekają na dom, na karmę, na leczenie. Na lepsze jutro. Czekanie boli, ale dzięki darczyńcom, którzy wspierają naszą fundację m.in. przekazując na swój 1,5% podatku, możemy pomagać większej liczbie bezdomniaków, docierać do różnych miejsc w kraju i działać tam, gdzie boli najbardziej – podkreśla Iwona Duda.

Jak zweryfikować informacje o organizacji?

Bycie organizacją pożytku publicznego wiąże się z różnymi przywilejami, jak np. otrzymywanie 1,5% podatku od osób fizycznych, ale też wymaga spełnienia różnych zobowiązań, związanych np. z przejrzystością finansową i transparentnością działań. Więcej o uprawnieniach i obowiązkach OPP na stronie: https://www.gov.pl/web/pozytek/3-uprawnienia-obowiazki-i-wymogi-ustawowe-organizacji-pozytku-publicznego.

Warto mieć pewność, że przekazujesz swój odsetek podatku wiarygodnej, rzetelnej organizacji. Koniecznie sprawdź, czy znajduje się w wykazie OPP. Takie organizacje są też zobowiązane do zamieszczania zatwierdzonych sprawozdań finansowych i merytorycznych ze swojej działalności. Ich baza prowadzona jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dobrze jest też zrobić własny research – przeanalizować informacje o danej fundacji czy stowarzyszeniu, sprawdzić jej działalność, opinie osób, które miały z nią styczność. Dziś wiele NGOsów aktywnie korzysta z social mediów, publikuje bieżące informacje na swoich profilach, kanałach komunikacji i stronie www, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Jak przekazać 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego?

W deklaracji podatkowej zawarty jest wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co należy zrobić? To proste! Wystarczy wpisać numer KRS wybranej przez siebie OPP i kwotę, jaką chce się przekazać. Możesz swój cel doprecyzować – wpisując w specjalnej rubryce w formularzu konkretny cel szczegółowy. Co ważne, suma ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Korzystasz z usługi Twój e-PIT? Dotyczy ona zeznań PIT-28, 36, 37 i 38. Automatycznie pojawi się w Twoim zeznaniu nazwa organizacji pożytku publicznego, której przekazałeś 1,5% swojego podatku rok wcześniej (pod warunkiem, że nadal widnieje w wykazie uprawnionych OPP). Możesz zachować ten automatyczny zapis lub go zmienić i wprowadzić dane innej organizacji OPP, jej KRS czy cel szczegółowy.

Dokładne instrukcje znajdziesz tutaj:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A także na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/pit/jak-przekazac-1-proc-na-opp/

Organizacje pożytku publicznego zwykle publikują też na swoich stronach informacje o 1,5% podatku. – To źródło, dzięki któremu można od razu zapoznać się z dotychczasowymi działaniami organizacji. Dla przykładu, na naszej stronie karmimypsiaki.pl podatnicy mogą kliknąć w dedykowaną zakładkę 1,5%, poczytać wiele ciekawych historii dotyczących efektów działań pomocowych na rzecz schronisk i bezdomniaków, a następnie od razu przejść do rozliczenia podatku w rządowej usłudze lub skopiować nr KRS do wykorzystania na później – opowiada Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato.

Co w sytuacji, jeśli wspierana rok wcześniej organizacja przestała istnieć lub straciła status OPP?

Wówczas rubryka w formularzu będzie pusta, nie pojawi się automatycznie nazwa tej organizacji. Podatnik może ją uzupełnić nazwą innej organizacji i nr KRS albo też pozostawić zupełnie pustą.

Czy można przekazać 1,5% na konkretną osobę?

Nie, nie można przekazać 1,5% podatku na konkretną osobę. Jest on przekazywany na OPP, ale jeśli dana osoba jest podopiecznym organizacji, to można podać jej dane w rubryce „cel szczegółowy” w PIT. Wówczas zgromadzone w ramach 1,5% środki mogą zostać przeznaczone na realizację potrzeb tej właśnie osoby.

Na czym polega różnica między przekazaniem środków na konto a subkonto organizacji?

Jeśli w deklaracji podatkowej podasz tylko numer KRS OPP, bez wskazania celu szczegółowego, wówczas cała kwota trafi na konto organizacji, co będzie oznaczać, że wspierasz jej cele i działania. Jeśli zrobisz dopisek w rubryce „cel szczegółowy”, np. podając imię i nazwisko dziecka będącego pod opieką danej fundacji, wówczas środki te będą mogły być przeznaczone na potrzeby tej osoby, np. na jej leczenie i rehabilitację. Przekazanie 1,5% na konto organizacji oznacza jej ogólne wsparcie, natomiast w przypadku subkonta pojawia się możliwość wsparcia indywidualnego, dla konkretnej osoby – poprzez OPP, która zarządza środkami i podejmuje decyzje o ich wydatkowaniu.

Dlaczego nie warto zostawiać pustego pola w PIT?

Nie masz obowiązku podawania KRS organizacji pożytku publicznego. Możesz pozostawić puste pole w PIT, ale wypełnienie deklaracji warto potraktować jako okazję do tego, by zrobić coś dobrego dla innych. Jak czytamy na stronie gov.pl, Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego w 2024 r. ponad 1,9 mld złotych, z tytułu 1,5% podatku. To o ponad 370 mln zł więcej niż rok wcześniej. Na taki krok zdecydowało się blisko 15 mln podatników, czyli o 2,1 mln więcej niż w 2023 r. Przeciętna kwota wpłat w ramach 1,5% podatku wyniosła 128 zł.

Widoczna jest rosnąca świadomość społeczna, jednak wciąż potrzebne są różne działania edukacyjne na temat możliwości, jakie daje 1,5%, gdyż to właśnie brak wiedzy i dostępu do informacji sprawia, że niektóre osoby nie przywiązują do tej kwestii uwagi – zaznacza Iwona Duda. – Przekazanie 1,5% nic nie kosztuje, jest szybkie i proste, a dla organizacji oznacza duże wsparcie, możliwość realizowania nowych celów i poszerzania skali pomocy. Z kolei podatnik zyskuje poczucie satysfakcji i sensu tego, co robi, bo jego 1,5% przekłada się na konkretne dobroczynne działania. Jako fundacja obserwujemy to zarówno w projekcie Karmimy Psiaki, jak i w projekcie Hakersi, gdzie pomagamy dzieciom z trudnych środowisk poprzez naukę technologii i rozwijanie umiejętności cyfrowych przydatnych na co dzień, w szkole czy w późniejszej pracy.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000571
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19910800350

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA