REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wybory polska głosowanie
wybory polska głosowanie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

Podsumowanie I tury wyborów prezydenckich

W niedzielnych wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski zdobył 6 147 797 głosów (31,36 proc.) a Karol Nawrocki - 5 790 804 głosy (29,54 proc.). Obaj panowie przechodzą do drugiej tury.

REKLAMA

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen zdobył 2 902 448 głosów - 14,81 proc., Grzegorz Braun 1 242 917 - 6,34 proc., Szymon Hołownia 978 901 - 4,99 proc., Adrian Zandberg 952 832 - 4,86 proc., Magdalena Biejat 829 361 - 4,23 proc.

Na dalszych miejscach znaleźli się: Krzysztof Stanowski, który uzyskał 243 479 głosów - 1,24 proc., Joanna Senyszyn 214 198 - 1,09 proc., Marek Jakubiak 150 698 - 0,77 proc., Artur Bartoszewicz 95 640 - 0,49 proc., Maciej Maciak 36 371 - 0,19 proc., Marek Woch 18 338 - 0,09 proc.

Głosowanie odbyło się w 32 143 obwodowych komisjach. Uprawnionych do głosowania było 29 252 340 osób.

Karty do głosowania w lokalach wyborczych oraz w głosowaniu korespondencyjnym wydano łącznie 19 694 278 osobom. Przez pełnomocnika zagłosowało 27 346 osób, a na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania - 315 503. Wśród wyjętych z urn kart było 19 689 597 kart ważnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile nieważnych głosów na kartach wyborczych

Głosów nieważnych było 85 813 (0,44 proc.) - w tym:

  • z powodu postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów - 25 574,
  • z powodu niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata 60 239.

W niedzielnym głosowaniu oddano łącznie na wszystkich kandydatów 19 603 784 głosów ważnych (99,56 proc.).

Frekwencja wyborcza

REKLAMA

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 67,31 proc. "Dotychczas najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich była w 1995 r. i wyniosła 64,70 proc." - podkreślił na konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Szef PKW podkreślił, że w stosunku do liczby osób uprawnionych do głosownia najwięcej wyborców zagłosowało w województwie mazowieckim (73,40 proc.), małopolskim (69,71 proc.) i pomorskim (69,06 proc.). Z kolei najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w województwie opolskim (57,64 proc.), warmińsko-mazurskim (60,46) i lubuskim (61,89 proc.).

Najwyższą frekwencję odnotowano w mieście Krynica Morska w województwie pomorskim (83,51 proc.), a najniższą - w gminie Zębowice w województwie opolskim (41,61 proc.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd: związkowcy nie zawsze chronieni przed zwolnieniem

W serii artykułów poświęconych sądownictwu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tym razem przyglądamy się temu, jak orzekał Sąd Najwyższy w ostatnich latach co do ochrony związkowej. Okazuje się bowiem, że są różne linie orzecznicze, bardziej liberalne i mniej. Jednak główny wniosek jak się nasuwa jest taki, że związkowcy nie zawsze są chronieni przed rozwiązaniem umowy, szczególnie w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak chronić prawa autorskie do contentu w social mediach. Treści lifestylowe - praktyczne porady dla twórców i użytkowników

Media społecznościowe w ostatnich latach stały się kluczowym narzędziem komunikacji dla twórców i marek, zwłaszcza w obszarze treści lifestylowych. Niemal każda aktywnie promująca się firma oraz twórcy internetowi codziennie publikują tysiące postów, zdjęć i filmów. Pytanie, czy z wystarczającą uwagą podchodzą do kwestii praw autorskich. Tymczasem respektowanie cudzych praw, a co za tym idzie bezpieczeństwo własnej twórczości, ma kluczowe znaczenie dla ochrony dobrego imienia marki, wiarygodności i unikania sytuacji konfliktogennych. Co podlega ochronie? Jakie zasady obowiązują na popularnych platformach? Jakie prawa mają twórcy w kontekście współpracy z markami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

REKLAMA

Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

ZUS: Nie ma nawet 752 zł dla 9 uszczerbków i 3 orzeczeń (stopień znaczny, niesamodzielność i niezdolność do pracy). WZON i 40 punktów

Osoba niepełnosprawna ma trzy orzeczenia: 1) orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) 2) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i 3) orzeczenie o niezdolności do pracy. Ma też 9 poważnych chorób, uszczerbków i deficytów. I na koniec otrzymuje .... 40 punktów w WZON (poziom potrzeby wsparcia). I pisze do nas list z frazą "Możemy razem się pośmiać".

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach

REKLAMA

Francuska emerytura: system pełen przywilejów czy tykająca bomba demograficzna?

Choć Francja szczyci się jednym z najbardziej hojnych systemów emerytalnych w Europie, jego struktura przypomina labirynt – z ponad 40 planami zawodowymi, redystrybucją środków i niskim wiekiem przejścia na emeryturę. Mimo reformy z 2023 roku, eksperci biją na alarm: rosnące koszty i starzejące się społeczeństwo mogą pogrążyć system, który już dziś pochłania 14% PKB i spada w światowych rankingach. Czy francuska emerytura to przywilej, który stał się luksusem na kredyt?

Zaświadczenie o prawie do głosowania także na drugą turę wyborów?

Głosujący w innym miejscu otrzymali zaświadczenie o prawie do głosowania. Czy ten dokument dotyczy tylko pierwszej tury, czy także ważny jest dla drugiej tury wyborów prezydenckich w dniu 1 czerwca 2025 roku?

REKLAMA