reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę

Umowa projektowa, indywidualny czas pracy, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych – to tylko niektóre propozycje wynikające z raportu "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?"

W raporcie przygotowanym przez ekspertów pracodawców "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?" zaproponowano nowe kompleksowe ustawodawstwo dotyczące szeroko rozumianej pracy.

Nowy typ umowy o pracę - umowa projektowa

Zarekomendowano m.in. wprowadzenie nowego typu umowy o pracę - umowy projektowej. Byłaby ona zawierana na czas trwania projektu, z nielimitowaną przez prawo długością jej trwania. Istniałaby również prawna możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.

Indywidualny czas pracy

Kolejnym pomysłem zawartym w raporcie jest wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracownika. System ten przewidywałby różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz obowiązek zachowania przez pracownika prawa do 11-godzinnego dobowego odpoczynku.

Zadaj pytanie na FORUM

Zatrudnienie pracownika w formie telepracy

- Te propozycje idą dalej w kierunku uelastyczniania rynku pracy, a to, obok zarobków, główna przyczyna emigracji - komentuje Marek Lewandowski, rzecznik "S"  - W Polsce należy obniżać podatki, znosić bariery dla pracodawców, walczyć z korupcją i uzdrowić wymiar sprawiedliwości. Co do rynku pracy należy stwierdzić, że elastyczność zabrnęła zbyt daleko i należy przywrócić rozwiązania sprzed ostatniej nowelizacji i ograniczyć stosowanie umów śmieciowych - dodaje.

W ocenie Związku propozycje pracodawców są nie do przyjęcia. Są niezgodne m.in. z dyrektywą KE o czasie pracy. Poza tym nie można mówić o jednolitym systemie emerytalnym dla wszystkich. System emerytalny musi uwzględniać różnice. Indywidualny czas pracy – szczególnie po ostatnich zmianach w Kodeksie pracy – już dzisiaj można wprowadzać (np. nienormowany czas pracy, dzielona doba pracownicza), a takie rozwiązanie niesie zagrożenie, że pracownicy przy słabości naszego rynku i wysokim bezrobociu mogą być do tego zmuszani.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Źródło: NSZZ Solidarność

reklama

Czytaj także

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę /fot. Fotolia
Umowa projektowa jako nowy typ umowy o pracę /fot. Fotolia

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków79.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama