reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Spłata kredytu jako darowizna

Spłata kredytu jako darowizna

Zgodnie ze jednolitym stanowiskiem izb skarbowych, wynikającym z ich interpretacji spłata kredytu na zakup mieszkania nie może być traktowana jako darowizna. Rodzice – współkredytobiorcy – spłacając kredyt, dokonują zwolnienia z długu, nie zaś obdarowania dziecka, tj. darowizny.

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej coraz częstsze staje się zjawisko wspólnego zaciągania kredytu przez rodziców i dzieci. Młodzi ludzie, chcąc się usamodzielnić często zmuszeni są do zaciągnięcia wieloletniego kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania. Z racji trudnej sytuacji na rynku pracy, młodego wieku, braku doświadczenia zawodowego, niestabilnej formy zatrudnienia nie są oni wiarygodnymi klientami dla banków. Nie mają bowiem wystarczającej zdolności kredytowej. Zatem jedynym wyjściem z impasowej sytuacji jest wpisanie do wniosku kredytowego rodziców jako współkredytobiorców.

Zobacz również: Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Współkredytobiorca kredytu mieszkaniowego

Mieszkanie od chwili zakupu jest własnością dziecka, co potwierdza stosowny dokument – akt notarialny. Natomiast kredyt (zarówno kapitał jak i naliczane odsetki) od chwili zaciągnięcia spłacają rodzice.

Darowizna a spłata kredytu

Zgodnie z jednolitym stanowiskiem izb skarbowych, wyrażonym m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2014 r., IPPB2/436-313/14-2/MZ, solidarna spłata kredytu przez rodziców nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Tym samym dziecko nie ma obowiązku składania formularza SD-Z2.

Solidarność dłużników hipotecznych

Takie stanowisko znajduje uzasadnienie bezpośrednio w regulacjach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze m.). Zgodnie z art. 366 par. 1 i 2, dotyczącym zasady solidarności dłużników, wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Warto podkreślić, że zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z długu. Do tego czasu wszyscy dłużnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za cały dług. Z istoty tej odpowiedzialności wynika solidarna odpowiedzialność za całość długu, a nie tylko jego część. Zatem, gdy jeden z dłużników spłaca całość zadłużenia (np. wynikającego z kredytu mieszkaniowego) i nie wykazuje przy tym chęci obdarowania kogokolwiek, nie dochodzi do takiego obdarowania. Następuje natomiast zwolnienie z długu. Dłużnik solidarny reguluje bowiem jedynie własny dług, nie cudze zobowiązanie.

Spłata kredytu nie jest traktowana jako darowizna ale jako zwolnienie z długu.

Zobacz również: Jak można podarować mieszkanie bez podatku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama