reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Spłata kredytu jako darowizna

Spłata kredytu jako darowizna

Zgodnie ze jednolitym stanowiskiem izb skarbowych, wynikającym z ich interpretacji spłata kredytu na zakup mieszkania nie może być traktowana jako darowizna. Rodzice – współkredytobiorcy – spłacając kredyt, dokonują zwolnienia z długu, nie zaś obdarowania dziecka, tj. darowizny.

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej coraz częstsze staje się zjawisko wspólnego zaciągania kredytu przez rodziców i dzieci. Młodzi ludzie, chcąc się usamodzielnić często zmuszeni są do zaciągnięcia wieloletniego kredytu przeznaczonego na zakup mieszkania. Z racji trudnej sytuacji na rynku pracy, młodego wieku, braku doświadczenia zawodowego, niestabilnej formy zatrudnienia nie są oni wiarygodnymi klientami dla banków. Nie mają bowiem wystarczającej zdolności kredytowej. Zatem jedynym wyjściem z impasowej sytuacji jest wpisanie do wniosku kredytowego rodziców jako współkredytobiorców.

Zobacz również: Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Współkredytobiorca kredytu mieszkaniowego

Mieszkanie od chwili zakupu jest własnością dziecka, co potwierdza stosowny dokument – akt notarialny. Natomiast kredyt (zarówno kapitał jak i naliczane odsetki) od chwili zaciągnięcia spłacają rodzice.

Darowizna a spłata kredytu

Zgodnie z jednolitym stanowiskiem izb skarbowych, wyrażonym m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2014 r., IPPB2/436-313/14-2/MZ, solidarna spłata kredytu przez rodziców nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Tym samym dziecko nie ma obowiązku składania formularza SD-Z2.

Solidarność dłużników hipotecznych

Takie stanowisko znajduje uzasadnienie bezpośrednio w regulacjach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze m.). Zgodnie z art. 366 par. 1 i 2, dotyczącym zasady solidarności dłużników, wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Warto podkreślić, że zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z długu. Do tego czasu wszyscy dłużnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za cały dług. Z istoty tej odpowiedzialności wynika solidarna odpowiedzialność za całość długu, a nie tylko jego część. Zatem, gdy jeden z dłużników spłaca całość zadłużenia (np. wynikającego z kredytu mieszkaniowego) i nie wykazuje przy tym chęci obdarowania kogokolwiek, nie dochodzi do takiego obdarowania. Następuje natomiast zwolnienie z długu. Dłużnik solidarny reguluje bowiem jedynie własny dług, nie cudze zobowiązanie.

Spłata kredytu nie jest traktowana jako darowizna ale jako zwolnienie z długu.

Zobacz również: Jak można podarować mieszkanie bez podatku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama