REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Pieniądze na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. /Fot. Fotolia
Pieniądze na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1,075 mld zł – dokładnie taką kwotę zapisano na ten cel w budżecie państwa w ramach rezerwy celowej. Podpisano już pierwsze promesy dla jednostek samorządu terytorialnego na naprawę zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej.

Zgodnie z ustawą budżetową w 2015 roku rezerwa celowa na przeciwdziałanie i usuwanie  skutków klęsk żywiołowych, w tym kontynuację zadań wynikających z uchwały uchylającej Program ochrony przez powodzią w dorzeczu górnej Wisły wynosi 1 mld 75 mln zł. Minister Administracji i Cyfryzacji przyznał pierwsze w tym roku środki na zadania związane z usuwaniem skutków katastrof naturalnych i przeciwdziałanie takim zdarzeniom.

REKLAMA

  • ponad 351 mln zł dla samorządów na naprawę i odbudowę infrastruktury komunalnej,
  • 106 mln zł na infrastrukturę przeciwpowodziową, którą administrują wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych,
  • 56 mln zł na zabezpieczenie osuwisk.

Odbudowa infrastruktury komunalnej

REKLAMA

513 samorządów (107 powiatów, 406 gmin) otrzymało od Ministra Administracji i Cyfryzacji zapewnienia dofinansowania zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, głównie powodzi, do jakich dochodzilo w ubiegłych latach. Największe środki otrzymały województwa najbardziej poszkodowane: dolnośląskie – 96,4 mln zł (12 powiatów, 64 gminy); małopolskie – 78,4 mln zł (13 powiatów, 108 gmin); śląskie – 49,7 mln zł (9 powiatów, 44 gminy); podkarpackie - 45 mln zł (20 powiatów, 97 gmin) oraz świętokrzyskie – 40 mln zł (11 powiatów, 58 gmin).

Z pozostałych województw największe kwoty przypadły: mazowieckiemu – 14,9 mln zł (7 powiatów, 15 gmin; lubelskiemu – 8,8 mln zł (24 powiaty, 4 gminy) i kujawsko-pomorskiemu – 5,6 mln zł (2 powiaty, 4 gminy). Jednostki samorządu terytorialnego z pozostałych województw otrzymały na ten cel 12,3 mln zł. Ponadto na ochronę wąwozów lessowych 20 samorządów z województw lubelskiego i świętokrzyskiego otrzymało łącznie 5,8 mln zł.

REKLAMA

W pierwszych miesiącach 2015 r. Minister Administracji i Cyfryzacji przyznał 106 mln zł  na infrastrukturę przeciwpowodziową, będącą w gestii wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych (wzmiuw). Największe środki przewidziane zostały dla woj. dolnośląskiego – 20 mln zł. i woj. małopolskiego – 16 mln zł . W ramach środków przyznanych dla wzmiuw realizowane będą głównie przedsięwzięcia mające istotne, priorytetowe znaczenie dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego danego regionu, które jednocześnie spełniają wymogi wynikające z przejściowych planów gospodarowania wodami, tzw. „masterplanów”, opracowanych w zeszłym roku dla obszaru dorzecza Odry i Wisły.

Ponadto, w roku bieżącym kontynuowane będą zadania dotyczące: Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry oraz zadania wynikające z uchwały Rady Ministrów uchylającej program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły. Na ten cel w br. przewiduje się przeznaczyć z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych ponad 374 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja skutków osuwisk

Minister Administracji i Cyfryzacji w formie promes przyznał blisko 56  mln zł  dofinansowania na zadania osuwiskowe. W tym dla:

  • woj. małopolskiego  - 30,4 mln zł dla 20 samorządów (17 gmin, 2 powiaty, samorząd województwa) na 29 zadań;
  • woj. podkarpackiego  - 24,1 mln zł dla 17 samorządów (9 gmin, 7 powiatów, samorząd województwa) na 27 zadań;
  • woj. mazowieckiego – 0,45 mln zł dla 1 samorządu (miasto) na 1 zadanie.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA