reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nazwiska nie należy utożsamiać z wizerunkiem

Nazwiska nie należy utożsamiać z wizerunkiem

Zgoda na występ publiczny jest równoznaczna ze zgodą na publikację nazwiska, wykorzystanie nazwiska do promocji imprezy stanowi element umowy, wiec nie jest bezprawne-uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sąd Apelacyjny (SA) w Warszawie rozpoznał sprawę znanej prezenterki telewizyjnej, która wniosła pozew przeciwko Polskiemu Towarzystwu Tanecznemu, oraz właścicielom Akademii Tańca w sprawie ochrony dóbr osobistych, oraz zapłatę tytułem zadośćuczynienia kwotę 90, 000 złotych.

Brak zgody na użycie wizerunku

Gwiazda miała poprowadzić Galę Tańca Towarzyskiego, za co organizatorzy zaoferowali jej wynagrodzenie w wysokości 150,000 złotych. Pomiędzy stronami doszło do zawarcia ustnej umowy. Powódka zgodziła się na użycie imienia i nazwiska w materiałach promujących imprezę z zastrzeżeniem iż użycie jej wizerunku jest niemożliwe. Zgodnie z ustaleniami na plakatach i ulotkach pojawiły się personalia prezenterki.

Konflikt interesów

Dopiero na dwa dni przed mającą się odbyć imprezą zaczęła zgłaszać swoje zastrzeżenia. Nagłą rezygnację z udziału w przedsięwzięciu artystycznym umotywowała faktem iż w materiałach promujących imprezę jej dobra osobiste zostały naruszone. Zgłosiła także zarzut że gala nie będzie transmitowana przez stację telewizyjną dla której pracuje, a przez konkurencję.

Sąd Okręgowy nie podzielił tego zdania i uznał, że zgodna na występ jest równoznaczna ze zgoda na publikację nazwiska.
Sąd Apelacyjny do którego artystka się odwołała uznał, że powodem rezygnacji z wzięcia udziału w imprezie tanecznej nie było naruszenie dóbr osobistych, a fakt transmisji gali w konkurencyjnej stacji.

SA podzielił opinię sądu I instancji, że wykorzystanie nazwiska do promocji imprezy stanowiło element umowy, wiec nie mogło być bezprawne. Odnośnie żądania zadośćuczynienia w kwocie 90,000 złotych przez powódkę to według sądu II instancji należy wskazać krzywdę, jej rozmiar, aby taka rekompensata pieniężna mogła być przyznana.

Sygn. Akt. I A Ca 382/08

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama