| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > Pomoc prawna świadczona przez Rzecznika Ubezpieczonych

Pomoc prawna świadczona przez Rzecznika Ubezpieczonych

Zadaniem Rzecznika Ubezpieczonych jest dbanie o interesy obywateli w stosunku do ubezpieczycieli oraz funduszy emerytalnych. W jaki sposób skorzystać z jego pomocy?

Po pierwsze możemy uzyskać informacje telefoniczne. Przy telefonach dyżurują eksperci z zakresu ubezpieczeń gospodarczych (komunikacyjnych, ubezpieczeń na życie, NNW, domów i mieszkań, ubezpieczeń turystycznych, kredytów, małych i średnich przedsiębiorstw, rolnych i innych) . Numer telefonu, pod który mogą dzwonić ubezpieczeni to: 22 333 73 28. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 16.00 oraz 17.00 - 19.00. Numery telefonów 22 333 73 26  oraz 22 333 73 27 przeznaczone są dla członków OFE, osób korzystających z indywidualnych kont emerytalnych oraz uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych. Infolinie czynne są w godzinach 10:00-16:00 od poniedziałku do piątku.

Pytanie do rzecznika można skierować również droga elektroniczną. Adres mailowy biuro@rzu.gov.pl przeznaczony jest do zapytań w zakresie wątpliwości interpretacyjnych co do stosowania prawa ubezpieczeniowego i zabezpieczenia emerytalnego . Zapytania rozpatrywane są w ciągu 3 tygodni.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Skargi i wnioski

Gdy chcemy, aby rzecznik podjął interwencję w naszej sprawie, możemy złożyć skargę.  Skargi powinny być wysyłane pocztą na adres:
Aleksandra Wiktorow
Rzecznik Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa

lub

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa
albo drogą mailową z użyciem podpisu elektronicznego.

Do przykładowych problemów zgłaszanych rzecznikowi należą: wysokość przyznanego odszkodowania albo świadczenia czy nieterminowe przekazywanie składek do otwartego funduszu emerytalnego.

Przy Rzeczniku Ubezpieczonych działa również sąd polubowny, który rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zobacz również: Rozstrzyganie sporów przez Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »