| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > Pomoc prawna świadczona przez Rzecznika Ubezpieczonych

Pomoc prawna świadczona przez Rzecznika Ubezpieczonych

Zadaniem Rzecznika Ubezpieczonych jest dbanie o interesy obywateli w stosunku do ubezpieczycieli oraz funduszy emerytalnych. W jaki sposób skorzystać z jego pomocy?

Po pierwsze możemy uzyskać informacje telefoniczne. Przy telefonach dyżurują eksperci z zakresu ubezpieczeń gospodarczych (komunikacyjnych, ubezpieczeń na życie, NNW, domów i mieszkań, ubezpieczeń turystycznych, kredytów, małych i średnich przedsiębiorstw, rolnych i innych) . Numer telefonu, pod który mogą dzwonić ubezpieczeni to: 22 333 73 28. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 16.00 oraz 17.00 - 19.00. Numery telefonów 22 333 73 26  oraz 22 333 73 27 przeznaczone są dla członków OFE, osób korzystających z indywidualnych kont emerytalnych oraz uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych. Infolinie czynne są w godzinach 10:00-16:00 od poniedziałku do piątku.

Pytanie do rzecznika można skierować również droga elektroniczną. Adres mailowy biuro@rzu.gov.pl przeznaczony jest do zapytań w zakresie wątpliwości interpretacyjnych co do stosowania prawa ubezpieczeniowego i zabezpieczenia emerytalnego . Zapytania rozpatrywane są w ciągu 3 tygodni.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Skargi i wnioski

Gdy chcemy, aby rzecznik podjął interwencję w naszej sprawie, możemy złożyć skargę.  Skargi powinny być wysyłane pocztą na adres:
Aleksandra Wiktorow
Rzecznik Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa

lub

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa
albo drogą mailową z użyciem podpisu elektronicznego.

Do przykładowych problemów zgłaszanych rzecznikowi należą: wysokość przyznanego odszkodowania albo świadczenia czy nieterminowe przekazywanie składek do otwartego funduszu emerytalnego.

Przy Rzeczniku Ubezpieczonych działa również sąd polubowny, który rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zobacz również: Rozstrzyganie sporów przez Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK