reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Wpis do księgi wieczystej podlega opłacie. W niektórych sytuacjach możliwe jest jednak uniknięcie tej opłaty. Kiedy można być zwolnionym z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym?

Bardzo ważnym obowiązkiem jest utrzymywanie księgi wieczystej w stanie zgodnym z aktualnym stanem faktycznym i prawnym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomością zarówno dla jej właściciela jak i potencjalnych nabywców. Wszystkie wpisy i zmiany związane są z opłatami, które są określone w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zwolnienie z kosztów

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym następuje na wniosek złożony przez stronę. Ważne jest jednak, że zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym może nastąpić wyłącznie przed złożeniem wniosku o wpis do księgi wieczystej.

W przypadku, gdy wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej ma być zamieszczony w akcie notarialnym, zwolnienie od kosztów sądowych może nastąpić wyłącznie przed zawarciem wskazanego aktu notarialnego.

Po złożeniu wniosku o zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym i otrzymaniu postanowienia w tej kwestii, wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, pod rygorem upadku zwolnienia. Innymi słowy jeżeli strona nie zrobi tego w ciągu 3 miesięcy będzie musiała ponieść koszty związane z wpisem lub zmianą w księdze wieczystej.

Zobacz: Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W przypadku, gdy obowiązek poniesienia kosztów sądowych powstał po wydaniu orzeczenia w postępowaniu wieczystoksięgowym, to zwolnienie z kosztów może nastąpić również po złożeniu wniosku o wpis do księgi wieczystej, jak również zwolnienie od kosztów tego postępowania może nastąpić po zawarciu aktu notarialnego.

Oddalenie wniosku

W razie oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strona nie może ponownie domagać się zwolnienia powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku. Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na odrzucenie wniosku nie przysługuje zażalenie.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Podstawa prawna: Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty postępowania wieczystoksięgowego.
Koszty postępowania wieczystoksięgowego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama