| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym

Wpis do księgi wieczystej podlega opłacie. W niektórych sytuacjach możliwe jest jednak uniknięcie tej opłaty. Kiedy można być zwolnionym z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym?

Bardzo ważnym obowiązkiem jest utrzymywanie księgi wieczystej w stanie zgodnym z aktualnym stanem faktycznym i prawnym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu nieruchomością zarówno dla jej właściciela jak i potencjalnych nabywców. Wszystkie wpisy i zmiany związane są z opłatami, które są określone w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zwolnienie z kosztów

Zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym następuje na wniosek złożony przez stronę. Ważne jest jednak, że zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym może nastąpić wyłącznie przed złożeniem wniosku o wpis do księgi wieczystej.

W przypadku, gdy wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej ma być zamieszczony w akcie notarialnym, zwolnienie od kosztów sądowych może nastąpić wyłącznie przed zawarciem wskazanego aktu notarialnego.

Po złożeniu wniosku o zwolnienie z kosztów w postępowaniu wieczystoksięgowym i otrzymaniu postanowienia w tej kwestii, wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, pod rygorem upadku zwolnienia. Innymi słowy jeżeli strona nie zrobi tego w ciągu 3 miesięcy będzie musiała ponieść koszty związane z wpisem lub zmianą w księdze wieczystej.

Zobacz: Pełnomocnictwo i opłata skarbowa w postępowaniu egzekucyjnym

W przypadku, gdy obowiązek poniesienia kosztów sądowych powstał po wydaniu orzeczenia w postępowaniu wieczystoksięgowym, to zwolnienie z kosztów może nastąpić również po złożeniu wniosku o wpis do księgi wieczystej, jak również zwolnienie od kosztów tego postępowania może nastąpić po zawarciu aktu notarialnego.

Oddalenie wniosku

W razie oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strona nie może ponownie domagać się zwolnienia powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku. Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, podlega odrzuceniu. Na odrzucenie wniosku nie przysługuje zażalenie.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Podstawa prawna: Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »