reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Urzędy > Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Kiedy urzędnicy ponoszą odpowiedzialność? Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w ustawie z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Zgodnie z ustawą, za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiadają nie tylko kierownicy, ale również inne podmioty enumeratywnie wymienione w ustawie.

Osoby wykonujące w imieniu podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, czynności związane z wykorzystaniem tych środków również znajdują się w gronie osób ponoszących odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zgodnie z przepisami, odpowiedzialność ponoszą również między innymi pracownicy sektora finansów publicznych, a także inne osoby, którym powierzono wykonywanie obowiązków w takiej jednostce.

Z regulacji wskazanych w ustawie wynika, iż pracownicy jednostki będą ponosili odpowiedzialność za czyny stanowiące naruszenie dyscypliny finansowej jedynie w sytuacji, gdy zostaną im powierzone określone zadania.

Katalog naruszeń

Katalog naruszeń został wskazany w art. od 5 do 18c ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych z dnia 17 grudnia 2004 r. Katalog jest bardzo szeroki.

Zgodnie z tym, za naruszenie dyscypliny finansowej uznać należy między innymi nieustalenie, niedobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych. Ustalenie, pobranie lub dochodzenie takiej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczania stanowi również naruszenie.

W katalogu naruszeń znajduje się również m.in. przeznaczenie dochodów uzyskiwanych przez jednostkę budżetową na wydatki ponoszone w tej jednostce.

Wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację, a także niezaliczenie otrzymanej dotacji w terminie i niedokonanie w terminie zwrotu dotacji w należnej wysokości stanowi również naruszenie dyscypliny finansowej.

Naruszeniem, z którym wiąże się odpowiedzialność jest także przeznaczenie środków rezerwy na inny cel niż określony w decyzji o ich przyznaniu.

Zobacz także: Odpowiedzialność urzędnika za decyzję z błędem

Zasady odpowiedzialności

Pierwszą z przesłanek odpowiedzialności jest oczywiście popełnienie czynu naruszającego dyscyplinę finansową wskazanego w ustawie. Stanowi to podstawę odpowiedzialności.

 Następnie, aby osoba - która dokonała naruszenia – poniosła odpowiedzialność musi być winna. Wina musi istnieć w czasie popełnienia czynu.

W sytuacji, gdy naruszenia nie można było uniknąć mimo dołożenia staranności wymaganej od osoby w ramach wykonywania obowiązków, wówczas winy danej osobie nie można przypisać.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponoszą nie tylko kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponoszą nie tylko kierownicy jednostek sektora finansów publicznych.

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama