reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Ustawa określa zasady, na podstawie których funkcjonariusz publiczny, którego działanie lub zaniechanie doprowadziło do przyznania odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez niego przy wykonywaniu władzy publicznej.

Funkcjonariusz poniesie odpowiedzialność, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

1. na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na podstawie ugody, wypłacone zostało przez podmiot odpowiedzialny odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa;

2. rażące naruszenie prawa zostało spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechanie funkcjonariusza publicznego;

3. rażące naruszenie prawa zostało stwierdzone przez organ administracyjny lub sąd.

Zobacz również: Postępowanie administracyjne

Ustawa wskazuje przykładowe zachowania funkcjonariusza publicznego, które mogą zostać uznane za działanie lub zaniechanie z naruszeniem prawa. Do takich zachowań zaliczymy m.in. wydanie polecenia wskazującego rozstrzygnięcie, ocenę stanu faktycznego lub interpretację przepisów w sprawie administracyjnej albo nakłonienie innego funkcjonariusza do wydania rozstrzygnięcia, które rażąco narusza prawo.

Jeżeli zostanie przyznane odszkodowanie, kierownik organu, z działaniem którego związane jest dochodzone roszczenie, przesyła w ciągu 14 dni od daty wypłacenia odszkodowania, wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego do prokuratury. Do wniosku załącza dowód wypłacenia odszkodowania oraz rozstrzygnięcie stwierdzające rażące naruszenie prawa.

Prokuratura wszczyna postępowanie wyjaśniającego, którego głównym celem jest określenie czy istnieją przesłanki uzasadniające wytoczenie powództwa przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu, którego działanie lub zaniechanie było podstawą przyznania odszkodowania.

Zobacz również: Kiedy pracownik podlega wyłączeniu?

Jeśli po przeprowadzeniu takiego postępowania stwierdzone zostanie ustalone, że wobec konkretnego urzędnika zachodzi przesłanka odpowiedzialności za rażące naruszenie prawa, prokurator wzywa go do dobrowolnego spełnienia świadczenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wytacza powództwo o odszkodowanie przeciwko temu urzędnikowi.

Odszkodowanie ustala się w wysokości szkody, jaka została wyrządzona, ale nie wyższej niż kwota 12-krotności wynagrodzenia tego funkcjonariusza publicznego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama