reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Wskaźniki > Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej

Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej

Podatek VAT jest pobierany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Mimo to stawki tego podatku są ustalane oddzielnie przez każde z tych państw członkowskich w związku z czym są one zróżnicowane.

Podatek VAT

Podatek od towarów i usług - podatek VAT - jest podatkiem pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Dzięki zastosowaniu mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu nie występuje kaskadowe nakładanie się podatku.

Mechanizm rozliczenia podatku VAT sprawia, że w rzeczywistości ciężar tego podatku jest przerzucony na finalnego konsumenta. Jest on uwzględniany na każdym kolejnym etapie produkcji przez podmioty tworzące wartość dodaną, w wysokości wyznaczonej wartością dodaną. Przedsiębiorca ma bowiem prawo odliczyć podatek VAT zapłacony we wcześniejszym etapie obrotu. Podatek VAT powinien być co do zasady neutralny ekonomicznie dla przedsiębiorcy niebędącego ostatecznym konsumentem.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - nowa procedura

Podatek VAT jest zaliczany do podatków pośrednich, czyli takich, które nie są płacone bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jego uiszczenie następuje w momencie nabycia dobra lub usługi i zawiera się w cenie zakupu.

Stawki podatku VAT

Zgodnie z Dyrektywą Rady Europejskiej 2006/112/EC minimalną stawką podstawową podatku VAT jaką mogą stosować państwa członkowskie Unii Europejskiej jest 15%. Dyrektywa nie określa maksymalnej wysokości stawki podstawowej, a w praktyce Państwa Członkowskie Unii Europejskiej stosują zróżnicowane stawki podatku VAT.

Wyróżnia się stawki VAT podstawowe, obniżone i specjalne. Stawka podstawowa jest stosowana w każdym kraju i obowiązuje ona w odniesieniu do większości sprzedawanych towarów i usług, a jej wartość nie może być niższa niż 15%. Stawki obniżone mogą być stosowane w odniesieniu do ograniczonej liczby towarów i usług. W danym państwie mogą obowiązywać maksymalnie dwie stawki obniżone i zazwyczaj nie są one niższe niż 5%. W niektórych krajach mogą zostać wprowadzone stawki specjalne dla wybranych towarów i usług. Oprócz tego w niektórych państwach część towarów i usług jest zwolniona z podatku VAT.

Stawki pośrednie są stosowane w odniesieniu do niektórych towarów i usług, dla których nie można stosować stawki obniżonej. Niemniej jednak w odniesieniu do tych towarów, do których kraje Unii Europejskiej stosowały obniżone stawki w dniu 1 stycznia 1991 r., państwa mogą w dalszym ciągu stosować te obniżone stawki, pod warunkiem że nie są one niższe niż 12%.

Wysokość stawek podatku VAT w krajach UE

Państwo

Podstawowa stawka VAT

Obniżona stawka VAT

Austria

20%

13%, 10%

Belgia

21%

12%, 6%

Bułgaria

20%

9%

Cypr

19%

9%, 5%

Chorwacja

25%

13%

Czechy

21%

15%, 10%

Dania

25%

-

Estonia

20%

9%

Finlandia

24%

14%, 10%

Francja

20%

10% 5,5% 2,1%

Grecja

24%

13% , 6%

Hiszpania

21%

10%, 4%

Holandia

21%

6%

Irlandia

23%

13.5%, 9%, 4.8%,

Litwa

21%

9%, 5%

Łotwa

21%

12%, 5%

Luksemburg

17%

14%, 8%, 3%

Malta

18%

5%, 7%,

Niemcy

19%

7%

Polska

23%

8%, 5%

Portugalia

23%

13%, 6%

Rumunia

19%

9%, 5%

Słowacja

20%

10%

Słowenia

22%

9.5%

Szwecja

25%

12%, 6%

Węgry

27%

18% , 5%

Włochy

22%

10%, 5%, 4%

Wielka Brytania

20%

5%,

Źródło: https://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/buy-sell/vat-rates/index_pl.htm

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama