REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawki podatku VAT w Unii Europejskiej

Maciej Przyborowski
podatki, VAT
podatki, VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Podatek VAT jest pobierany we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Mimo to stawki tego podatku są ustalane oddzielnie przez każde z tych państw członkowskich w związku z czym są one zróżnicowane.

Podatek VAT

Podatek od towarów i usług - podatek VAT - jest podatkiem pobieranym na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami. Dzięki zastosowaniu mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu nie występuje kaskadowe nakładanie się podatku.

REKLAMA

Mechanizm rozliczenia podatku VAT sprawia, że w rzeczywistości ciężar tego podatku jest przerzucony na finalnego konsumenta. Jest on uwzględniany na każdym kolejnym etapie produkcji przez podmioty tworzące wartość dodaną, w wysokości wyznaczonej wartością dodaną. Przedsiębiorca ma bowiem prawo odliczyć podatek VAT zapłacony we wcześniejszym etapie obrotu. Podatek VAT powinien być co do zasady neutralny ekonomicznie dla przedsiębiorcy niebędącego ostatecznym konsumentem.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - nowa procedura

Podatek VAT jest zaliczany do podatków pośrednich, czyli takich, które nie są płacone bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jego uiszczenie następuje w momencie nabycia dobra lub usługi i zawiera się w cenie zakupu.

Stawki podatku VAT

REKLAMA

Zgodnie z Dyrektywą Rady Europejskiej 2006/112/EC minimalną stawką podstawową podatku VAT jaką mogą stosować państwa członkowskie Unii Europejskiej jest 15%. Dyrektywa nie określa maksymalnej wysokości stawki podstawowej, a w praktyce Państwa Członkowskie Unii Europejskiej stosują zróżnicowane stawki podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyróżnia się stawki VAT podstawowe, obniżone i specjalne. Stawka podstawowa jest stosowana w każdym kraju i obowiązuje ona w odniesieniu do większości sprzedawanych towarów i usług, a jej wartość nie może być niższa niż 15%. Stawki obniżone mogą być stosowane w odniesieniu do ograniczonej liczby towarów i usług. W danym państwie mogą obowiązywać maksymalnie dwie stawki obniżone i zazwyczaj nie są one niższe niż 5%. W niektórych krajach mogą zostać wprowadzone stawki specjalne dla wybranych towarów i usług. Oprócz tego w niektórych państwach część towarów i usług jest zwolniona z podatku VAT.

Stawki pośrednie są stosowane w odniesieniu do niektórych towarów i usług, dla których nie można stosować stawki obniżonej. Niemniej jednak w odniesieniu do tych towarów, do których kraje Unii Europejskiej stosowały obniżone stawki w dniu 1 stycznia 1991 r., państwa mogą w dalszym ciągu stosować te obniżone stawki, pod warunkiem że nie są one niższe niż 12%.

Wysokość stawek podatku VAT w krajach UE

Państwo

Podstawowa stawka VAT

Obniżona stawka VAT

Austria

20%

13%, 10%

Belgia

21%

12%, 6%

Bułgaria

20%

9%

Cypr

19%

9%, 5%

Chorwacja

25%

13%

Czechy

21%

15%, 10%

Dania

25%

-

Estonia

20%

9%

Finlandia

24%

14%, 10%

Francja

20%

10% 5,5% 2,1%

Grecja

24%

13% , 6%

Hiszpania

21%

10%, 4%

Holandia

21%

6%

Irlandia

23%

13.5%, 9%, 4.8%,

Litwa

21%

9%, 5%

Łotwa

21%

12%, 5%

Luksemburg

17%

14%, 8%, 3%

Malta

18%

5%, 7%,

Niemcy

19%

7%

Polska

23%

8%, 5%

Portugalia

23%

13%, 6%

Rumunia

19%

9%, 5%

Słowacja

20%

10%

Słowenia

22%

9.5%

Szwecja

25%

12%, 6%

Węgry

27%

18% , 5%

Włochy

22%

10%, 5%, 4%

Wielka Brytania

20%

5%,

Źródło: https://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/buy-sell/vat-rates/index_pl.htm

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA