| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Trzeci filar

Trzeci filar

Trzeci filar to forma nieopodatkowanego oszczędzania na poczet przyszłej dodatkowej emerytury. Jest to dobrowolna forma zabezpieczenia finansowego.

System ubezpieczeń społecznych w Polsce

Trzeci filar jest częścią systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, która nie jest obowiązkowa. Zakładając, że świadczenia z I i II filaru nie będą wystarczające, ubezpieczony może w sposób dobrowolny obciążyć się na poczet przyszłej emerytury.

Instytucja ta jest całkowicie dobrowolna i skierowana jest chcących zapewnić sobie zaoszczędzenie odpowiedniej ilości środków na jesień swojego życia.

Różnice między III a pozostałymi filarami

Generalnie działanie III filaru jest podobne do II filaru, z tym że ten nie jest obowiązkowy. Podobnie jak w II filarze, obowiązuje system kapitałowy, który polega na tym, że pieniądze przyszłego emeryta są inwestowane przez zarządzające filarem instytucje.

Zobacz również serwis: Emerytury

Z trzeciego filaru można korzystac dwojako:

zakładając Indywidualne Konto Emerytalne lub przystępując do pracowniczego programu emerytalnego.

Istnieje limit kwot jakie można wpłacać na Indywidualne Konto Emerytalne i program pracowniczy są limitowane. W pierwszym przypadku miesięcznie jest to ponad 4000 złotych, w drugim – 3 razy tyle. Limity te wprowadzono, gdyż środki zgromadzone na kontach emerytalnych są nieopodatkowane. Limity wprowadzono, aby nie otwierać furtki do obchodzenia przepisów podatkowych.

III filar jest dziedziczny, a pieniądze wypłacane są jednorazowo

Największą zaletą gromadzenia pieniędzy w III filarze jest fakt, że w przeciwieństwie do klasycznej emerytury lub renty mogą one być dziedziczone. Fundusz emerytalny można zmienić na inny jeśli uznamy, że w opinii klienta dotychczasowy niewłaściwie zarządza jego pieniędzmi.

Wpłaty na poczet przyszłej dodatkowej emerytury trzeba dokonywać regularnie, z góry ustalonym umownie terminie. W przypadku zaniedbań, dotychczas wpłacone składki mogą przepaść.

Cechą charakterystyczną dla trzeciego filaru jest fakt, że po osiągnięciu wieku emerytalnego pieniądze zostaną jednorazowo wypłacone ubezpieczonemu, a nie, jak w przypadku filaru I i II, gdzie pieniądze wpływają co miesiąc.

Zobacz także: ZUS

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po ukończeniu określonego wieku pieniądze z III filaru są wypłacane ubezpieczonemu jednorazowo.
Po ukończeniu określonego wieku pieniądze z III filaru są wypłacane ubezpieczonemu jednorazowo.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »