| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Trzeci filar

Trzeci filar

Trzeci filar to forma nieopodatkowanego oszczędzania na poczet przyszłej dodatkowej emerytury. Jest to dobrowolna forma zabezpieczenia finansowego.

System ubezpieczeń społecznych w Polsce

Trzeci filar jest częścią systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, która nie jest obowiązkowa. Zakładając, że świadczenia z I i II filaru nie będą wystarczające, ubezpieczony może w sposób dobrowolny obciążyć się na poczet przyszłej emerytury.

Instytucja ta jest całkowicie dobrowolna i skierowana jest chcących zapewnić sobie zaoszczędzenie odpowiedniej ilości środków na jesień swojego życia.

Różnice między III a pozostałymi filarami

Generalnie działanie III filaru jest podobne do II filaru, z tym że ten nie jest obowiązkowy. Podobnie jak w II filarze, obowiązuje system kapitałowy, który polega na tym, że pieniądze przyszłego emeryta są inwestowane przez zarządzające filarem instytucje.

Zobacz również serwis: Emerytury

Z trzeciego filaru można korzystac dwojako:

zakładając Indywidualne Konto Emerytalne lub przystępując do pracowniczego programu emerytalnego.

Istnieje limit kwot jakie można wpłacać na Indywidualne Konto Emerytalne i program pracowniczy są limitowane. W pierwszym przypadku miesięcznie jest to ponad 4000 złotych, w drugim – 3 razy tyle. Limity te wprowadzono, gdyż środki zgromadzone na kontach emerytalnych są nieopodatkowane. Limity wprowadzono, aby nie otwierać furtki do obchodzenia przepisów podatkowych.

III filar jest dziedziczny, a pieniądze wypłacane są jednorazowo

Największą zaletą gromadzenia pieniędzy w III filarze jest fakt, że w przeciwieństwie do klasycznej emerytury lub renty mogą one być dziedziczone. Fundusz emerytalny można zmienić na inny jeśli uznamy, że w opinii klienta dotychczasowy niewłaściwie zarządza jego pieniędzmi.

Wpłaty na poczet przyszłej dodatkowej emerytury trzeba dokonywać regularnie, z góry ustalonym umownie terminie. W przypadku zaniedbań, dotychczas wpłacone składki mogą przepaść.

Cechą charakterystyczną dla trzeciego filaru jest fakt, że po osiągnięciu wieku emerytalnego pieniądze zostaną jednorazowo wypłacone ubezpieczonemu, a nie, jak w przypadku filaru I i II, gdzie pieniądze wpływają co miesiąc.

Zobacz także: ZUS

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po ukończeniu określonego wieku pieniądze z III filaru są wypłacane ubezpieczonemu jednorazowo.
Po ukończeniu określonego wieku pieniądze z III filaru są wypłacane ubezpieczonemu jednorazowo.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »