REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd: 2010 r. jako błędna data niepełnosprawności. W orzeczeniu 14 lat później (2024 r.) Jak to sprostować? [Przykład]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
WSA: Data powstania niepełnosprawności 2010 r. W orzeczeniu o niepełnosprawności 2022 r. Jak to sprostować? [Przykład]
WSA: Data powstania niepełnosprawności 2010 r. W orzeczeniu o niepełnosprawności 2022 r. Jak to sprostować? [Przykład]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mam orzeczenie przyznane w stopniu umiarkowanym, dymnol5R 10N,O6E, posiadam też rentę wojskową na stałe. Problem w tym, iż na komisji orzekającej o niepełnosprawności, zaliczono moją niepełnosprawność od dnia przystąpienia na komisji. Lecz moja niepełnosprawność powstała wcześniej - pełniąc zasadniczą służbę wojskową, przed ukończeniem 21 roku życia. Za błąd wpisania na orzeczeniu "od kiedy widnieje niepełnosprawność", MOP-s odmówił mi zasiłku pielęgnacyjnego. 

To częste pytanie w kontekście złożenia do zespołu orzekania ds. niepełnosprawności "wniosku o sprostowanie treści orzeczenia co do daty powstania niepełnosprawności". 

REKLAMA

Przykład

Niepełnosprawność powstała w 21-roku życia w czasie ćwiczeń wojskowych. W orzeczeniu o niepełnosprawności zespół orzeczniczy błędnie przyjął, że niepełnosprawność powstałą w 2024 r. Osoba niepełnosprawna powinna skorzystać z drogi odwoławczej, a nie wniosku o sprostowanie orzeczenia o niepełnosprawności. Ten wniosek można złożyć tylko w najbardziej oczywistych przypadkach.

REKLAMA

W artykule omawiam wyrok WSA w Warszawie VII SA/Wa 1483/21 (data 2021-12-01). Link do wyroku. Sąd zajął się takim problemem - czy można wnioskiem o sprostowanie treści orzeczenia o niepełnosprawności zmienić datę powstania niepełnosprawności? I stwierdził, że nie jest to możliwe. Oznacza to, że w większości przypadków nie można zastosować art. 113 k.p.a. Należy skorzystać z trybu odwoławczego i sądu. 

W sprawie tej w maja 2013 r. oraz dalsze badania kontrolne ustalały brak niepełnosprawności dziecka. Natomiast po zaszczepieniu w listopadzie 2013 r. w wyniku NOP doszło do uszkodzenia neurologicznego.

Czy można sprostować orzeczenie o niepełnosprawności - przykład?

Przykład 1

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w grudnia 2020 r. wydał orzeczenie o niepełnosprawności - uznał małoletnią M. J. P. za osobę niepełnosprawnych z powodu wskazanych schorzeń oznaczonych symbolem przyczyny niepełnosprawności na okres do grudnia 2022 r. Od orzeczenia przedstawiciel ustawowy K. Z.-P. złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wojewódzki Zespół uchylił zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej:

1) ustalenia określającego datę powstania niepełnosprawności (pkt III orzeczenia) oraz 

2) ustalenia daty ważności orzeczenia (pkt IV orzeczenia). 

Następnie przedstawiciel ustawowy K. Z.-P. złożyła 10 marca 2021 r. wniosek o sprostowanie informacji z punktu III z:

  • "niepełnosprawności datuje się od urodzenia " na 
  • "niepełnosprawność datuje się od - niemowlęctwa".

I tu zaczęły się schody. Postanowieniem z marca 2021 r. odmówił sprostowania ww. orzeczenia o niepełnosprawności.

Co tzn. wniosek o sprostowanie orzeczenia o niepełnosprawności?

Znaczy to, że osoba niepełnosprawna odkrywa, że źle zapisano w orzeczeniu np. datę powstania niepełnosprawności. Składa wniosek o sprostowanie orzeczenia o niepełnosprawności (zastosowanie art. 113 k.p.a.). I zazwyczaj nie jest to dobry pomysł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne
art. 113 § 1 k.p.a.

Organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanych przez ten organ decyzjach.

Błąd rachunkowy oznacza omyłkę np. w wykonaniu działania matematycznego, np. dodawania lub dzielenia, a błąd pisarki np. widoczne, niewłaściwe użycie wyrazu, widocznie mylną pisownię albo widocznie niezamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów.

REKLAMA

"W tym przepisie ustawodawca uregulował tryb usuwania nieistotnych wad decyzji administracyjnej. Nieprawidłowości te przybierają postać oczywistych omyłek, polegających na widocznym, niebudzącym wątpliwości niewłaściwym użyciu słowa, wbrew zamierzeniom organu administracji publicznej." Źródło (wyrok NSA z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt III OSK 279/21).

Dlaczego art. 113 k.p.a. to zły pomysł (zazwyczaj)? Bo błąd musi być oczywisty, nie wymagający merytorycznego rozstrzygnięcia przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności. Sądy wskazują, że data powstania niepełnosprawności, to tzw. "element stanowczy orzeczenia", kształtującym treść orzeczenia. Strona, która z taką treścią się nie zgadza może – zgodnie z np. art. 6c ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - wnieść od orzeczenia wojewódzkiego zespołu odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zazwyczaj tylko i wyłącznie w taki sposób strona może skutecznie procesowo kwestionować merytoryczną treść rozstrzygnięcia wojewódzkiego zespołu.

Dlatego w omawianym orzeczeniu sąd o sprostowaniu orzeczenia o niepełnosprawności stwierdził:

W wyroku WSA w Warszawie VII SA/Wa 1483/21 (data 2021-12-01), czytamy: 

Wszelkie zarzuty strony postępowania co do prawidłowości ustaleń orzeczniczych, nieprawidłowe ustalenia faktyczne, czy też niewłaściwe zastosowanie prawa materialnego, w tym ustalenie daty lub okresu powstania niepełnosprawności powinny zostać podniesione w trybie odwoławczym. Od orzeczeń wydanych przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 6c ust. 8 ww. ustawy). W postępowaniu toczącym się w wyniku wniesienia odwołania od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności to sąd dokonuje weryfikacji prawidłowości rozstrzygnięć dokonanych przez organy orzecznicze. 

Jak Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności może sprostować orzeczenie o niepełnosprawności?

Ważne

Należy też wyjaśnić, że nawet gdyby organ II instancji, orzekając w przedmiocie niepełnosprawności przez pomyłkę lub błędnie określił datę jej powstania, to i tak tryb z art. 113 § 1 k.p.a. byłby niewłaściwy. Sprostowanie dotyczyć może wyłącznie błędów pisarskich i rachunkowych oraz innych oczywistych omyłek. Sprostowanie decyzji w trybie art. 113 § 1 k.p.a. może dotyczyć tylko nieistotnych wadliwości decyzji i to takich, które nie wpływają na treść rozstrzygnięcia. Wykluczone jest zatem dokonywanie w tym trybie korekty uchybień kwalifikowanych, a więc takich, które mogą prowadzić do uchylenia orzeczenia w trybie zwykłym (np. odwołania do sądu administracyjnego lub – jak w tym wypadku - powszechnego) lub nadzwyczajnym (a więc np. w postepowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji). Takie też stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w worku z 20 lipca 2021 r., sygn. akt I OSK 4243/18 (CBOSA).

PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

REKLAMA

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA