reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty)

Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty)

Zdarza się, że Niebieska Karta zamiast jako pomoc ofierze przemocy w rodzinie traktowana jest jako karta przetargowa w procesie rozwodowym. Jak bronić się w przypadku niesłusznego założenia Niebieskiej Karty? Czy rzekoma ofiara prowokująca kłótnie i bójki, może zostać potraktowana jako sprawca? Czy można wszcząć w stosunku do niej procedurę "Niebieskie Karty"?

Niebieskie Karty - podejrzenie stosowania domowej przemocy

Procedura „Niebieskie Karty” (NK) to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Wszczęcie procedury niebieskiej karty jest wynikiem powstania podejrzenia o stosowanie domowej przemocy, ale nie oznacza winy. Nie stanowi więc naruszenia prawa do sądu ani zasady domniemania niewinności. Tak wynika z postanowienia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt Ts 339/15), który odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Została ona złożona przez osobę, w stosunku do której wszczęta została procedura NK.

Przeczytaj także: Niebieska Karta - jak długo trwa i jak działa?

Niesłuszne założenie Niebieskiej Karty

Przemoc domowa niewątpliwie jest problemem, z którym należy walczyć, a który niestety nadal jest dość powszechny. Informacja o tym, że ktoś jest ofiarą przemocy zwykle wywołuje uczucie współczucia, troski, chęci niesienia pomocy. Często się zdarza, że oskarżenia o stosowanie przemocy domowej są „wyssane z palca” i nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. W takiej sytuacji to rzekomy sprawca tak naprawdę jest ofiarą. Napiętnowanie z powodu stosowania przemocy jest bardzo duże. Dlatego, żeby oczyścić się z bezpodstawnych zarzutów wysuwanych przez osobę rzekomo pokrzywdzoną przemocą, często należy przejść długą drogę.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Nie dać się sprowokować, wezwać policję

Należy sobie uświadomić, iż oskarżenie o stosowanie przemocy domowej nie jest sprawą błahą, którą można zignorować, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sytuacji więc, gdy to np. żona inicjuje kłótnie, bądź fizycznie zaczyna atakować męża, po to tylko, żeby wezwać policję i zrobić z siebie ofiarę, nie należy dać się sprowokować, a jeżeli sytuacja się nie uspokoi, wówczas należy wezwać policję. Oczywiście może się zdarzyć, iż mimo, że to mąż wezwał policję w związku z zachowaniem żony, małżonka będzie próbowała przedstawić swoją wersję wydarzeń, w takiej sytuacji konsekwentnie należy bronić swojego stanowiska, w końcu odbywa się to na zasadzie słowo przeciwko słowu.

Istotne również jest to, że w takim przypadku może zostać wszczęta procedura tzw. Niebieskiej Karty, zaś sprawcą stosowania przemocy zostanie wówczas wskazana żona, nawet jeżeli wcześniej to z inicjatywy żony taka Karta została założona, a osobą dopuszczającą się przemocy został wskazany mąż.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty). / fot. Fotolia
Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty). / fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama