| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Na jaki okres wstrzymuje się świadczenia pieniężne?

Na jaki okres wstrzymuje się świadczenia pieniężne?

Wstrzymanie świadczenia pieniężnego jest łączone z czasowym zaprzestaniem jego realizacji. Na jaki okres organ wstrzymuje realizację świadczenia z pomocy społecznej i w jaki sposób następuje ponowne jego podjęcie?

Zobacz również: Czym jest wstrzymanie świadczeń pieniężnych?

Analiza systemowa art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej (u.p.s.) pozwala uznać, że organ administracji w przypadku pozbawienia strony przyznanego świadczenia uchyla swoją decyzję. Wynika z tego, że ustawodawca dla tego typu sytuacji przewidział inny instrument prawny. Dlatego też należy opowiedzieć się za poglądem, że wstrzymanie świadczenia pieniężnego będzie łączone, czasowym zaprzestaniem jego realizacji.

Z tym z kolei wiążą się dalsze wątpliwości, a mianowicie, na jaki okres organ wstrzymuje realizację świadczenia z pomocy społecznej i w jaki sposób następuje ponowne jego podjęcie. W odniesieniu do okresu wstrzymania należy opowiedzieć się za tym, że w każdym przypadku organ administracji w sposób indywidualny będzie oceniał sytuację strony i podejmował stosowne kroki. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że instrument ten nie może zastępować całkowitego pozbawienia przyznanego świadczenia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że u.ś.r. w art. 28 zawiera regulacje, które przewidują sytuację, że ten czasowy instrument stanie się rozwiązaniem o charakterze końcowym. W u.p.s. brak takiego rozwiązania i dlatego należy uznać, że jeżeli nie ustanie przyczyna wstrzymania realizacji świadczenia pieniężnego, to niezbędne będzie uchylenie decyzji je przyznającej. Równie złożona sytuacja dotyczy podjęcia realizacji wstrzymanego świadczenia.

Skoro wstrzymanie następuje w drodze decyzji administracyjnej, to naturalne wydaje się, że jego ponowna realizacja także będzie następowała na podstawie decyzji administracyjnej. Można jednak opowiadać się również za innym stanowiskiem, a mianowicie, że jego ponowna realizacja będzie następowała na podstawie czynności materialno technicznej i w tym zakresie nie będzie wydawana żadna decyzja administracyjna.

Spoglądając na to zagadnienie z perspektywy ochrony sytuacji prawnej strony takiego postępowania, należy opowiedzieć się za trybem decyzyjnym, ponieważ gwarantuje on ochronę jej sytuacji prawnej poprzez stworzenie możliwości kontroli działań organu administracji. W przypadku czynności materialno technicznej możliwości takie będą polegały jedynie na skardze do sądu administracyjnego przy wykorzystaniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Opowiadam się za decyzją administracyjną, ponieważ ta lepiej chroni interesy strony postępowania administracyjnego.

Zobacz również kolejną część poradnika: Wstrzymanie świadczeń pieniężnych - jak i kiedy?

Tekst pochodzi z poradnika Pomoc społeczna. Procedura i tryb przyznawania świadczeń Stanisława Niteckiego, Wydawnictwo Gaskor.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »