reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Na jaki okres wstrzymuje się świadczenia pieniężne?

Na jaki okres wstrzymuje się świadczenia pieniężne?

Wstrzymanie świadczenia pieniężnego jest łączone z czasowym zaprzestaniem jego realizacji. Na jaki okres organ wstrzymuje realizację świadczenia z pomocy społecznej i w jaki sposób następuje ponowne jego podjęcie?

Zobacz również: Czym jest wstrzymanie świadczeń pieniężnych?

Analiza systemowa art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej (u.p.s.) pozwala uznać, że organ administracji w przypadku pozbawienia strony przyznanego świadczenia uchyla swoją decyzję. Wynika z tego, że ustawodawca dla tego typu sytuacji przewidział inny instrument prawny. Dlatego też należy opowiedzieć się za poglądem, że wstrzymanie świadczenia pieniężnego będzie łączone, czasowym zaprzestaniem jego realizacji.

Z tym z kolei wiążą się dalsze wątpliwości, a mianowicie, na jaki okres organ wstrzymuje realizację świadczenia z pomocy społecznej i w jaki sposób następuje ponowne jego podjęcie. W odniesieniu do okresu wstrzymania należy opowiedzieć się za tym, że w każdym przypadku organ administracji w sposób indywidualny będzie oceniał sytuację strony i podejmował stosowne kroki. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że instrument ten nie może zastępować całkowitego pozbawienia przyznanego świadczenia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że u.ś.r. w art. 28 zawiera regulacje, które przewidują sytuację, że ten czasowy instrument stanie się rozwiązaniem o charakterze końcowym. W u.p.s. brak takiego rozwiązania i dlatego należy uznać, że jeżeli nie ustanie przyczyna wstrzymania realizacji świadczenia pieniężnego, to niezbędne będzie uchylenie decyzji je przyznającej. Równie złożona sytuacja dotyczy podjęcia realizacji wstrzymanego świadczenia.

Skoro wstrzymanie następuje w drodze decyzji administracyjnej, to naturalne wydaje się, że jego ponowna realizacja także będzie następowała na podstawie decyzji administracyjnej. Można jednak opowiadać się również za innym stanowiskiem, a mianowicie, że jego ponowna realizacja będzie następowała na podstawie czynności materialno technicznej i w tym zakresie nie będzie wydawana żadna decyzja administracyjna.

Spoglądając na to zagadnienie z perspektywy ochrony sytuacji prawnej strony takiego postępowania, należy opowiedzieć się za trybem decyzyjnym, ponieważ gwarantuje on ochronę jej sytuacji prawnej poprzez stworzenie możliwości kontroli działań organu administracji. W przypadku czynności materialno technicznej możliwości takie będą polegały jedynie na skardze do sądu administracyjnego przy wykorzystaniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Opowiadam się za decyzją administracyjną, ponieważ ta lepiej chroni interesy strony postępowania administracyjnego.

Zobacz również kolejną część poradnika: Wstrzymanie świadczeń pieniężnych - jak i kiedy?

Tekst pochodzi z poradnika Pomoc społeczna. Procedura i tryb przyznawania świadczeń Stanisława Niteckiego, Wydawnictwo Gaskor.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

PrawoSocjalne.pl

Portal

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wstrzymanie świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej./ Fot. Fotolia
Wstrzymanie świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej./ Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama