reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Pomoc społeczna ma na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, których nie są one w stanie pokonać we własnym zakresie. Starając się o świadczenia z pomocy społecznej należy mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich mogą podlegać zwrotowi.

Zwrot świadczeń

Obowiązek zwrotu świadczeń ciąży na określonym w ustawie o pomocy socjalnej kręgu osób. Chodzi tu przede wszystkim o te osoby, które osobiście korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. W przypadku śmierci osoby korzystającej, obowiązek zwrotu przechodzi na jego spadkobierców, jednak jedynie do wartości pozostawionej przez nią masy spadkowej. Ostatecznie do zwrotu świadczeń może być zobowiązany również małżonek, zstępni lub wstępni zmarłego, jednak tylko w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń. W przypadku gdy obowiązek zwrotu świadczenia spoczywa na małżonku, ustaje on dopiero w momencie rozwiązania lub unieważnienia małżeństwa. Separacja, nawet potwierdzona sądowo, nie zwalnia małżonka od obowiązku zwrotu świadczenia.

Niekiedy wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnianie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe mogą być przyznawane przez ośrodki pomocy społecznej z zastrzeżeniem warunku zwrotu. Wówczas jeśli sytuacja osoby, lub rodziny osoby korzystającej ze świadczenia zmieni się w określonym zakresie, świadczenie będzie podlegało zwrotowi. Dotyczy to przypadków, w których dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu wydatków przekracza kwotę kryterium dochodowego określonego w ustawie. Dokładne zasady zwrotu tego typu świadczeń określa rada gminy w stosownej uchwale. Należy liczyć się z tym, w razie braku zwrotu świadczenia pomocy społecznej podlega ono ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Decyzja nakazująca zwrot świadczeń przedawnia się z upływem 3 lat od momentu, w którym stała się ostateczna. Od tego czasu wierzytelność z tytułu zobowiązania do zwrotu świadczenia nie może już być egzekwowana na drodze sądowej.

Zobacz też serwis: Pomoc społeczna

Odstąpienie od żądania zwrotu

Organ wydający decyzję o obowiązku zwrotu pobranego świadczenia może również daną osobę od takiego świadczenia zwolnić w całości lub częściowo, albo odroczyć termin płatności na raty. Dzieje się tak na wniosek samej osoby zainteresowanej lub pracownika socjalnego. Ubiegać o takie odstąpienie od żądania zwrotu można się w sytuacjach szczególnie uzasadnionych. Chodzi tu przede wszystkim o takie okoliczności, w których zwrot świadczeń narażałby osobę zobowiązaną nadmiernie lub niweczyłby skutki udzielanej pomocy. Należy podkreślić, ze okoliczności te podane są jedynie przykładowo, a ich katalog jest dużo szerszy i otwarty.

Zobacz także: Kryterium dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej w 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama