REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wznowić postępowanie

Łukasz Matys
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre z prawomocnie zakończonych postępowań można wznowić. Ma to na celu wyeliminowanie wyroków zapadłych z pogwałceniem prawa. Nigdy jednak z urzędu sąd nie wznawia postępowania - potrzebna jest do tego skarga strony.  

Kodeks postępowania cywilnego zawiera kilka nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Zalicza się do nich skargę kasacyjną, wznowienie postępowania oraz skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Każdy z tych środków ma charakter nadzwyczajny gdyż można go wnieść od prawomocnego orzeczenia.

REKLAMA

Prawomocne orzeczenie

Orzeczenie jest prawomocne gdy nie służy od niego zwyczajny środek zaskarżenia. Tego rodzaju środkami są przede wszystkim apelacja oraz zażalenie. Wyroki sądu drugiej instancji są prawomocne od momentu ogłoszenia. Nie służy od nich bowiem apelacja.

Wyroki sądu pierwszej instancji stają się prawomocne po upływie czasu przewidzianego na wniesienie apelacji. Na wniesienie apelacji natomiast strona 14 dni od dnia ogłoszenia/doręczenia wyroku.

Przesłanki

Wznowienia postępowania można żądać gdy:

  • wyrok oparto na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
  • wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa;
  • po wydaniu orzeczenia odkryto takie okoliczności faktyczne lub środki dowodowe, które mogły mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu;
  • po wydaniu orzeczenia wykryto istnienie prawomocnego wyroku dotyczącego tego samego stosunku prawnego;
  • na treść wyroku miało wpływ postanowienie niekończące postępowania w sprawie a wydane na podstawie niekonstytucyjnego aktu prawnego;
  • w składzie sądu uczestniczyła osoba uczestniczyła osoba nieupoważniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy a strony przed uprawomocnieniem nie mogły domagać się wyłączenia go ze składu orzekającego;
  • strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo była nie należycie reprezentowana;

Można również żądać wznowienia postępowania w wypadku, gdy prawomocne orzeczenie sądu oparte jest na akcie prawnym uznanym przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skarga o wznowienie postępowania niedopuszczalna jest w sprawach o unieważnienie małżeństwa, rozwód i ustalenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli chociaż jedno z małżonków zawarło ponownie związek małżeński.

Właściwość sądu

Skargę o wznowienie postępowania kieruje się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie lub który ostatnio orzekał co do istoty sprawy.

Kiedy można wnosić

Termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania wynosi 3 miesiące. Liczy się go od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia.

Jednakże w wypadku gdy strona była pozbawiona możliwości działania lub gdy była nienależycie reprezentowana, wtedy termin do wznowienia postępowania biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o wyroku.

Nie można jednak wnosić skargi po upływie lat 5 od dnia gdy orzeczenie stało się prawomocne. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja gdy strona była pozbawiona możliwości działania lub nie była należycie reprezentowana.

Warunki formalne

Skarga o wznowienie postępowania musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pozwu. Musi zatem zawierać oznaczenie sądu, do którego jest wnoszona oraz oznaczenie stron ich przedstawicieli i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, podpis strony wnoszącej oraz wymienienie załączników.

Ponadto skarga musi zawierać:

  • Oznaczenie zaskarżonego orzeczenia,
  • Podstawę prawną wznowienia,
  • Uzasadnienie,
  • Okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi,
  • Wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia.

Ważne wiadomości

Wniesienie skargi o wznowienie postępowania nie wstrzymuje wykonalności wyroku. Zaskarżony wyrok może być zatem nadal podstawą do prowadzenia egzekucji.

Nie dopuszczalne jest ponowne wznowienie sprawy już zakończonej prawomocnym orzeczeniem wydanym na skutek skargi o wznowienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Historia Polski czasów PRL. Pytamy o ważne daty i osoby. 6/10 to będzie naprawdę dobry wynik
PRL, choć przez wielu wspominany z sentymentem i nostalgią, nie był historycznie i politycznie łatwym czasem. Niektóre daty a już na pewno wydarzenia należałoby wymazać z kart naszej historii. Trudno ich nie jednak nie pamiętać i wstyd nic o nich nie wiedzieć. Sprawdźcie w naszym quizie o historii Polski czasów PRL swoją wiedzę na ten temat.
Czy w Wigilię sklepy będą czynne? Sejm pracuje nad ustawą wprowadzającą nowy dzień wolny. Czy 24 grudnia zastąpi inne święto?

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac do dwóch komisji sejmowych. 

Najtrudniejszy quiz geograficzny w internecie. 7/10 zdobędą najlepsi!
Uważałeś na lekcjach geografii? A może brałeś udział w olimpiadzie? Rozwiąż hipertrudny quiz z geografii.
Ekspresowy quiz ortograficzny. "Ch" czy "h"? 8/8 tylko dla mistrzów ortografii
Ortografia to nie taka prosta sprawa. Na ile pytań uda się odpowiedzieć?

REKLAMA

[QUIZ] Kultowe cytaty z filmów PRL. Aż się łezka w oku kręci
Czy pamiętasz te cytaty?
Od 1 listopada 2024 r. od 95 do 135 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 listopada 2024 r. od 95 do 135 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek? Jakie warunki trzeba spełniać, by móc uzyskać dodatkowe pieniądze na dziecko? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Renta socjalna: kwota, wniosek, nowy dodatek dopełniający. Jakie zmiany w 2025 r.?

Renta socjalna: kwota, wniosek, nowy dodatek dopełniający. Jakie zmiany w 2025 r.? Kiedy zmieni się wysokość renty socjalnej? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Komu będzie przysługiwał dodatek dopełniający?

11 listopada 1918: Historia, która zmieniła Polskę – Sprawdź swoją wiedzę! QUIZ 10/10
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Jak dobrze znasz wydarzenia, które do tego doprowadziły? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę!

REKLAMA

Hipertrudny quiz historyczny. 10/15 tylko dla mistrzów!
Czy pamiętasz kiedy miała miejsce prowokacja gliwicka? Kto był prezydentem Warszawy w dniu wybuchu II wojny światowej? Rozwiąż hipertrudny quiz historyczny.
QUIZ. Dużo geografii i kultury, trochę historii i literatury. Na ilu z 20 pytań polegniesz?
W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Nie brakuje tych z geografii, które internauci lubią najbardziej, a także z kultury, literatury i historii. Na niektóre z nich odpowiadali uczestnicy popularnych teleturniejów. Na ile z nich odpowiesz poprawie? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.

REKLAMA