reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

W obecnej chwili coraz więcej pracowników decyduje się na wytoczenie powództwa przeciwko swojemu byłemu pracodawcy. Przed wniesieniem pozwu warto jednak zastanowić się, do jakiego miejscowo właściwego sądu najlepiej wnieść pozew, możliwość wyboru przewidują przepisy postępowania cywilnego.

Wybór sądu

Wybór sądu jest ograniczony do możliwości wskazanych w ustawie, mianowicie pracownik może według swego uznania skierować pozew do:

  • sądu właściwości ogólnej pozwanego tj. sądu I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, jeżeli pracodawcą jest osoba fizyczna lub siedzibę, jeżeli pracodawcą jest osoba prawna lub inny podmiot niebędący osobą fizyczną
  • sądu w okręgu, którego praca jest była lub miała być wykonywana
  • sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy

Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy. Dlatego też najrozsądniej byłoby skierować pozew do sądu znajdującego się blisko miejsca zamieszkania.

Jednak może się zdarzyć, iż pracownik ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba pracodawcy a dodatkowo większość powołanych przez pracownika świadków ma miejsce zamieszkania w tej samej miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. W takiej sytuacji należałoby rozważyć czy nie lepiej byłoby wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu znajduje się siedziba pracodawcy.

Wybór sądu zależy jednak od okoliczności konkretnej sprawy, zawsze jednak powinien być należycie uzasadniony w pozwie tj. pracownik powinien wskazać, dlaczego zdecydował się wnieść pozew właśnie do tego sądu.

Właściwość rzeczowa

Generalna zasada stanowi, iż sprawy cywilne rozstrzygane są w pierwszej instancji przez sądy rejonowy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądu okręgowego.

Zatem sąd okręgowy będzie właściwy we wszystkich sprawach z zakresu prawa pracy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest niższa lub równa 75.000 złotych. W niektórych sprawach z zakresu prawa pracy bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia została zastrzeżona właściwość sądu rejonowego.

Oznacza to, iż niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia sądem właściwym pozostaje sąd rejonowy, jeżeli sprawa dotyczy:

  • ustalenia istnienia stosunku pracy,
  • uznania bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy,
  • przywrócenia do pracy i przywrócenia poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochłodzonego roszczenia o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy,
  • kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczeń z tym związanych.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.
Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama