REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Olga Borkowska
Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.
Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.
Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

W obecnej chwili coraz więcej pracowników decyduje się na wytoczenie powództwa przeciwko swojemu byłemu pracodawcy. Przed wniesieniem pozwu warto jednak zastanowić się, do jakiego miejscowo właściwego sądu najlepiej wnieść pozew, możliwość wyboru przewidują przepisy postępowania cywilnego.

REKLAMA

Wybór sądu

Wybór sądu jest ograniczony do możliwości wskazanych w ustawie, mianowicie pracownik może według swego uznania skierować pozew do:

 • sądu właściwości ogólnej pozwanego tj. sądu I instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, jeżeli pracodawcą jest osoba fizyczna lub siedzibę, jeżeli pracodawcą jest osoba prawna lub inny podmiot niebędący osobą fizyczną
 • sądu w okręgu, którego praca jest była lub miała być wykonywana
 • sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy

REKLAMA

Pracownik przy wyborze sądu, do którego skieruje pozew powinien zwrócić uwagę na fakt, iż będzie musiał stawić się niejednokrotnie w sądzie celem dopilnowania sprawy. Dlatego też najrozsądniej byłoby skierować pozew do sądu znajdującego się blisko miejsca zamieszkania.

Jednak może się zdarzyć, iż pracownik ma miejsce zamieszkania w innej miejscowości niż siedziba pracodawcy a dodatkowo większość powołanych przez pracownika świadków ma miejsce zamieszkania w tej samej miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. W takiej sytuacji należałoby rozważyć czy nie lepiej byłoby wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu znajduje się siedziba pracodawcy.

Wybór sądu zależy jednak od okoliczności konkretnej sprawy, zawsze jednak powinien być należycie uzasadniony w pozwie tj. pracownik powinien wskazać, dlaczego zdecydował się wnieść pozew właśnie do tego sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwość rzeczowa

Generalna zasada stanowi, iż sprawy cywilne rozstrzygane są w pierwszej instancji przez sądy rejonowy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądu okręgowego.

Zatem sąd okręgowy będzie właściwy we wszystkich sprawach z zakresu prawa pracy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest niższa lub równa 75.000 złotych. W niektórych sprawach z zakresu prawa pracy bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia została zastrzeżona właściwość sądu rejonowego.

Oznacza to, iż niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia sądem właściwym pozostaje sąd rejonowy, jeżeli sprawa dotyczy:

 • ustalenia istnienia stosunku pracy,
 • uznania bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy,
 • przywrócenia do pracy i przywrócenia poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochłodzonego roszczenia o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy,
 • kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczeń z tym związanych.

Jeżeli pracownik chce pozwać pracodawcę, który nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, w takim wypadku właściwość ogólną sądu oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego jego miejsca zamieszkania w Polsce.

Opłaty

Pracownik powinien pamiętać, iż w sprawach z zakresu prawa pracy nie ma obowiązku dokonania opłaty sądowej od pozwu. Zasada to doznaje jednak pewnych ograniczeń, mianowicie pracownik jest zobowiązany do uiszczenia opłaty podstawowej w wysokości 30 zł od:

 • apelacji
 • zażalenia
 • skargi kasacyjnej
 • skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Ponadto pracownik zobowiązanych jest do dokonania opłaty sądowej od pozwu, jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 50.000 tysięcy. W takiej sytuacji pobiera się opłatę stosunkową wynoszącą 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 10.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik nie wnosi opłaty.

REKLAMA

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 60.000 złotych tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik wnosi opłatę w wysokości 5% kwoty 60.000 złotych czyli 3.000 złotych.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 10.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik nie był zobowiązany do wniesienia opłaty. Powództwo zostało oddalone i pracownik chce wnieść apelacje od wyroku – apelacja podlega opłacie w wysokości 30 złotych.

Pracownik wniósł do sądu rejonowego pozew o zapłatę przez pracodawcę 60.000 złotych zł tytułem niewypłaconego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Przy wniesieniu pozwu pracownik był zobowiązany do wniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5% kwoty 60.000 złotych czyli 3.000 złotych. Powództwo zostało oddalone i pracownik chce wnieść apelacje od wyroku – apelacja podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu zaskarżenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA