Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?

Bartłomiej Ceglarski
Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?/ fot. Fotolia
Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?/ fot. Fotolia
Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków.

Przedmioty, zwłaszcza te niewielkich rozmiarów, mają to do siebie, że lubią się gubić. Niektóre z przedmiotów nie są zbyt cenne więc po ich utracie jedynie wzruszamy ramionami. Gorzej wygląda sytuacja, w której gubimy portfel z dokumentami, laptopa na którym zapisaliśmy prezentację życia lub inny cenny dla nas przedmiot. Co wtedy? W takiej sytuacji możemy mieć nadzieję, że znalazca okaże się współczującym, uczciwym człowiekiem, który zechce zwrócić nam naszą zgubę albo skusi się na znaleźne.

Ponieważ w polskim prawie występuje instytucja znaleźnego spokój sumienia nie jest jedynym powodem, dla którego znalazcy decydują się na zwrot znalezionej rzeczy – dzięki znaleźnemu mogą legalnie odnieść korzyść z tego powodu, że zdecydowali się na uczciwość, zwłaszcza w przypadku gdy właściciel sam z siebie nie będzie chętny do odpowiedniego okazania swojej wdzięczności. Znaleźne jest więc instytucją premiującą uczciwość zarówno znalazcy rzeczy jak i jej właściciela.

Kiedy można domagać się znaleźnego?

Kwestie związane ze znaleźnym znajdują się od pewnego czasu w ustawie o rzeczach znalezionych. Znaleźnego może żądać znalazca rzeczy, jeżeli uczynił zadość swoim obowiązkom. Głównym obowiązkiem znalazcy jest powiadomienie o znalezieniu rzeczy osoby uprawnionej do jej odbioru, a także wezwanie tej osoby do odbioru tej rzeczy.

 • Jeżeli znalazca nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu rzeczy starostę (w swoim powiecie lub w powiecie miejsca znalezienia rzeczy).
 • Jeżeli rzecz została znaleziona w cudzym pomieszczeniu to należy niezwłocznie zawiadomić o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddać rzecz na przechowanie.
 • Gdy znaleziono pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej ale nie zna się osoby uprawnionej do ich odbioru lub jej miejsca pobytu to rzecz należy oddać niezwłocznie właściwemu staroście. Staroście należy również oddać wszelkiego rodzaju znaleziony sprzęt i ekwipunek wojskowy, dokumenty wojskowe, a także każdą inną niż w/w rzecz jeżeli uzna się to zasadne.
 • W sytuacji gdy znalazłeś broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport to rzecz należy oddać w najbliższym komisariacie policji lub powiadomić policję o lokalizacji tej rzeczy.
 • Rzecz znalezioną w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo w środku transportu publicznego, oddaje się zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego.

Ile wynosi znaleźne?

Znalazca przechowujący rzecz, który zadośćuczynił wskazanym obowiązkom może domagać się 1/10 wartości (rynkowej) znalezionej rzeczy. Warunkiem jest jednak to by żądanie znaleźnego zgłosił najpóźniej w chwili w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

Andrzej C znalazł zegarek należący do Zbigniewa W. Ponieważ Andrzej dobrze wie gdzie mieszka Zbigniew to informuje go o znalezieniu zegarka i konieczności jego odbioru. Andrzej może żądać znaleźnego od Zbigniewa najpóźniej do momentu oddania mu zegarka – nie może żądać znaleźnego np. tydzień po tym wydarzeniu.

W przypadku, gdy znalazca rzeczy znalezionej nie przechowuje (bo np. znalazł dzieło sztuki i oddał je staroście) to może on zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim wypadku przechowujący (np. starosta) zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby. Znalazca może wtedy zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.

Wszelkimi kosztami poniesionymi przez znalazcę lub przechowującego na przechowanie oraz utrzymanie rzeczy w należytym stanie, a także na poszukiwanie osoby uprawnionej do jej odbioru, obciążony jest właściciel rzeczy, jednak maksymalnie do wysokości wartości rzeczy w dniu odbioru.

Co jeżeli właściciel rzeczy się nie znalazł?

Po upływie 1 roku od wezwania do odbioru lub 2 lat od znalezienia rzeczy (jeżeli wezwanie było niemożliwe), rzecz staje się własnością znalazcy pod warunkiem, że zadośćuczynił on wskazanym obowiązkom.

Wyjątek stanowią jednak rzeczy będące zabytkiem lub materiałem archiwalnym - po upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną stają się własnością Skarbu Państwa.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r. poz. 397)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pytanie
  2021-11-21 16:33:10
  a co w sytuacji kiedy osoba uprawniona do odbioru, właściciel rzeczy nie zgadza się na zapłatę znaleźnego?
  0
 • Qwerty
  2021-10-10 13:48:39
  Ciekawi mnie jedna rzecz, a mianowicie kwestia znalezienia pieniędzy. O ile kwotę do 100 zł możemy zatrzymać, o tyle znalezienie banknotu np. 200 zł wiąże się z koniecznością jego zwrotu policji. Policja ma rzecz jasna mnóstwo spraw na głowie, a dochodzenie kim jest właściciel owego banknotu do spraw łatwych nie należy. Przecież nie pamiętamy ani numeru seryjnego ani innych szczegółów. Banknot, jak banknot. No chyba, że nosi szczególne ślady, jest zabrudzony, popisany, podarty. Nie mówię o dużej kwocie, ale ktoś, kto zgubił banknot i tak spisuje go na stratę nie licząc na zwrot. Jak można więc namierzyć znalazcę banknotu o nominale wyższym od 100 zł i pociągnąć go do odpowiedzialności za jego przywłaszczenie?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
Sołtys
Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
Inwentaryzacja
Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
Rok obrotowy
Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
Nie będzie podwyżki 500+
Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.