REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?

Bartłomiej Ceglarski
Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?/ fot. Fotolia
Znaleźne – ile wynosi i kiedy można się domagać?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków.

Przedmioty, zwłaszcza te niewielkich rozmiarów, mają to do siebie, że lubią się gubić. Niektóre z przedmiotów nie są zbyt cenne więc po ich utracie jedynie wzruszamy ramionami. Gorzej wygląda sytuacja, w której gubimy portfel z dokumentami, laptopa na którym zapisaliśmy prezentację życia lub inny cenny dla nas przedmiot. Co wtedy? W takiej sytuacji możemy mieć nadzieję, że znalazca okaże się współczującym, uczciwym człowiekiem, który zechce zwrócić nam naszą zgubę albo skusi się na znaleźne.

REKLAMA

Ponieważ w polskim prawie występuje instytucja znaleźnego spokój sumienia nie jest jedynym powodem, dla którego znalazcy decydują się na zwrot znalezionej rzeczy – dzięki znaleźnemu mogą legalnie odnieść korzyść z tego powodu, że zdecydowali się na uczciwość, zwłaszcza w przypadku gdy właściciel sam z siebie nie będzie chętny do odpowiedniego okazania swojej wdzięczności. Znaleźne jest więc instytucją premiującą uczciwość zarówno znalazcy rzeczy jak i jej właściciela.

Kiedy można domagać się znaleźnego?

Kwestie związane ze znaleźnym znajdują się od pewnego czasu w ustawie o rzeczach znalezionych. Znaleźnego może żądać znalazca rzeczy, jeżeli uczynił zadość swoim obowiązkom. Głównym obowiązkiem znalazcy jest powiadomienie o znalezieniu rzeczy osoby uprawnionej do jej odbioru, a także wezwanie tej osoby do odbioru tej rzeczy.

 • Jeżeli znalazca nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu rzeczy starostę (w swoim powiecie lub w powiecie miejsca znalezienia rzeczy).
 • Jeżeli rzecz została znaleziona w cudzym pomieszczeniu to należy niezwłocznie zawiadomić o tym osobę zajmującą pomieszczenie i na żądanie tej osoby oddać rzecz na przechowanie.
 • Gdy znaleziono pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności lub rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej ale nie zna się osoby uprawnionej do ich odbioru lub jej miejsca pobytu to rzecz należy oddać niezwłocznie właściwemu staroście. Staroście należy również oddać wszelkiego rodzaju znaleziony sprzęt i ekwipunek wojskowy, dokumenty wojskowe, a także każdą inną niż w/w rzecz jeżeli uzna się to zasadne.
 • W sytuacji gdy znalazłeś broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport to rzecz należy oddać w najbliższym komisariacie policji lub powiadomić policję o lokalizacji tej rzeczy.
 • Rzecz znalezioną w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo w środku transportu publicznego, oddaje się zarządcy budynku, pomieszczenia albo środka transportu publicznego.

Ile wynosi znaleźne?

REKLAMA

Znalazca przechowujący rzecz, który zadośćuczynił wskazanym obowiązkom może domagać się 1/10 wartości (rynkowej) znalezionej rzeczy. Warunkiem jest jednak to by żądanie znaleźnego zgłosił najpóźniej w chwili w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.

Andrzej C znalazł zegarek należący do Zbigniewa W. Ponieważ Andrzej dobrze wie gdzie mieszka Zbigniew to informuje go o znalezieniu zegarka i konieczności jego odbioru. Andrzej może żądać znaleźnego od Zbigniewa najpóźniej do momentu oddania mu zegarka – nie może żądać znaleźnego np. tydzień po tym wydarzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy znalazca rzeczy znalezionej nie przechowuje (bo np. znalazł dzieło sztuki i oddał je staroście) to może on zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim wypadku przechowujący (np. starosta) zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby. Znalazca może wtedy zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.

Wszelkimi kosztami poniesionymi przez znalazcę lub przechowującego na przechowanie oraz utrzymanie rzeczy w należytym stanie, a także na poszukiwanie osoby uprawnionej do jej odbioru, obciążony jest właściciel rzeczy, jednak maksymalnie do wysokości wartości rzeczy w dniu odbioru.

Co jeżeli właściciel rzeczy się nie znalazł?

Po upływie 1 roku od wezwania do odbioru lub 2 lat od znalezienia rzeczy (jeżeli wezwanie było niemożliwe), rzecz staje się własnością znalazcy pod warunkiem, że zadośćuczynił on wskazanym obowiązkom.

Wyjątek stanowią jednak rzeczy będące zabytkiem lub materiałem archiwalnym - po upływie terminu do ich odebrania przez osobę uprawnioną stają się własnością Skarbu Państwa.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r. poz. 397)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pytanie
  2021-11-21 16:33:10
  a co w sytuacji kiedy osoba uprawniona do odbioru, właściciel rzeczy nie zgadza się na zapłatę znaleźnego?
  0
 • gość
  2023-04-28 16:22:46
  Ja znalazłem ładny samochód przy ulicy. Niestety trzeba było lawetę żeby go stamtąd zabrać. A ostatnio znajduję dużo hulajnóg od każdej 10% znaleźnego i jakoś leci. Jestem dobrym człowiekiem i lubię pomagać innym.
  0
 • Qwerty
  2021-10-10 13:48:39
  Ciekawi mnie jedna rzecz, a mianowicie kwestia znalezienia pieniędzy. O ile kwotę do 100 zł możemy zatrzymać, o tyle znalezienie banknotu np. 200 zł wiąże się z koniecznością jego zwrotu policji. Policja ma rzecz jasna mnóstwo spraw na głowie, a dochodzenie kim jest właściciel owego banknotu do spraw łatwych nie należy. Przecież nie pamiętamy ani numeru seryjnego ani innych szczegółów. Banknot, jak banknot. No chyba, że nosi szczególne ślady, jest zabrudzony, popisany, podarty. Nie mówię o dużej kwocie, ale ktoś, kto zgubił banknot i tak spisuje go na stratę nie licząc na zwrot. Jak można więc namierzyć znalazcę banknotu o nominale wyższym od 100 zł i pociągnąć go do odpowiedzialności za jego przywłaszczenie?
  0
 • Chris
  2023-05-23 17:07:45
  A co, jeżeli znajdzie się 100zł i tak dwa razy dziennie, codziennie?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose; teraz posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

REKLAMA

Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

REKLAMA

Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

REKLAMA