| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Czas pracy > Czy praca w poniedziałek może być traktowana jako praca w niedzielę?

Czy praca w poniedziałek może być traktowana jako praca w niedzielę?

W naszej firmie funkcjonuje równoważny system czasu pracy, przewidujący wydłużenie dobowego wymiaru pracy do 16 godzin. Granice czasowe pracy w niedzielę przypadają u nas pomiędzy godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 następnego dnia. Jeżeli pracownik po wolnym weekendzie rozpocz­nie pracę o godzinie 5.30 w poniedziałek, to czy pierwsze 30 minut wykonywania obowiązków służbo­wych należy rozliczyć jako pracę w niedzielę? Jeśli tak, to jaka rekompensata mu przysługuje?

Tak. W opisanych okolicznościach pierwsze 30 minut wykonywania przez pracownika obowiąz­ków służbowych należy rozliczyć jako pracę w niedzielę. Pracownikowi za 30 minut pracy w niedzielę przysługuje dzień wolny przypadający na 6 dni przed lub po niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do koń­ca okresu rozliczeniowego. Jeśli rekompensata dniem wolnym nie nastąpi, wówczas pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 100%.

Granice czasowe pracy w niedzielę zostały ustalone jako czas kolejnych 24 godzin przypadających po­między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 następnego dnia, chyba że u danego pracodawcy wskaza­no inne godziny (art. 1519 § 2 Kodeksu pracy). Niedziela trwa więc zasadniczo od godziny 6.00 w niedzielę kalendarzową do 6.00 w poniedziałek.

W przypadku niedzieli „kodeksowo określonej" pracę od godziny 5.30 rano w poniedziałek (tak jak ma to miejsce w sytuacji przedstawionej w pytaniu) należy uznać za pracę w niedzielę ze wszystkimi konse­kwencjami z tego wynikającymi.

Zobacz serwis: Czas pracy

Pracownik, który realizował zadania służbowe w niedzielę (nawet przez krótki czas), w zamian powi­nien w pierwszej kolejności mieć udzielony dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprze­dzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozlicze­niowego.

Gdy nie ma możliwości zrekompensowania niedzielnej pracy dniem wolnym w podanych wyżej ter­minach, pracodawca ma obowiązek wypłaty zatrudnionemu 100% dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Dodatek jest jednak ekwiwalentem, który stosuje się tylko w razie realnego braku możliwości udzielenia dnia wolnego.

Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170) wskazał, że zatrud­nionemu za pracę niedzielną nieskompensowaną czasem wolnym przysługuje tylko jeden 100-procen- towy dodatek. Mimo takiego rozstrzygnięcia w praktyce nadal można spotkać się z poglądem, zgodnie z którym pracownikowi przysługują 2 niezależne dodatki w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę oraz
  • 100% wynagrodzenia z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Planując pracę muszą Państwo pamiętać o art. 15110 Kodeksu pracy. Zawiera on katalog okoliczności, w których dozwolona jest praca w niedzielę. Rodzaj zastosowanego systemu czasu pracy (z wyjątkiem systemu weekendowego), dopiero w połączeniu z odpowiednią organizacją pracy (np. pracą zmianową), branżą, w której działa pracodawca (np. gastronomią) albo rodzajem wykonywanych przez pracowników obowiązków (np. pilnowaniem mienia), pozwala na planowanie pracy w niedzielę.

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy po wolnym weekendzie stawił się do pra­cy w poniedziałek na godz. 5.30 rano. Ponieważ jego pracodawca nie zmieniał kodeksowych godzin granicznych wyznaczających niedzielę, w opisanych okolicznościach pracownik wykonywał obowiązki służbowe przez 30 minut w niedzielę. W związku z tym w zamian przysługuje mu cały dzień wolny, który powinien być udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po wspo­mnianej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero w sytuacji braku możliwości skorzystania przez pracownika z wolnego, trzeba mu wypłacić dodatek w wysokości 100%.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Podstawa prawna:

• art. 1519 § 2, art. 15110 i art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »