Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Umowa z biurem podróży. /Fot. Fotolia
Umowa z biurem podróży. /Fot. Fotolia
Fotolia
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając wycieczkę? Jakie uprawnienia przysługują konsumentom? Czy można reklamować wycieczkę?

Sprawdzenie organizatora

Przed wykupieniem wakacyjnej wycieczki w pierwszej kolejności warto sprawdzić, kto dokładnie jest organizatorem naszego wyjazdu. Ważne jest, abyśmy sprawdzili jego wiarygodność, np. poprzez zweryfikowanie, czy dany podmiot jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Sprawdzenie tych podstawowych informacji ma bardzo istotne znaczenie, gdyż może to nas ustrzec przed ewentualnymi, nieuczciwymi organizatorami wyjazdów turystycznych, którzy nie spełniają wymogów przewidzianych przepisami prawa.

Umowa o świadczenie usług turystycznych

Ustawodawca, mając na względzie ochronę interesów klientów organizatorów turystyki szczegółowo określił obowiązki tych podmiotów wobec swoich klientów. Zatem, czytając umowę o świadczenie usług turystycznych przedstawioną nam w biurze podróży, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zweryfikować, czy umowa ta spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268 z późn. zm., dalej „ustawa o usługach turystycznych”).

Po pierwsze, zgodnie z art. 14 ustawy o usługach turystycznych umowa powinna zawierać podstawowe informacje o organizatorze turystyki, łącznie ze wskazaniem jego numeru w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dane dotyczące wycieczki

Następnie należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze dane dotyczące miejsca naszego pobytu lub trasy planowanej wycieczki, oraz czasu trwania i szczegółowego programu imprezy turystycznej. Należy zweryfikować czy warunki pobytu opisane w umowie, a także inne informacje dotyczące wycieczki są zgodne z konkretną, przedstawioną nam ofertą. Nie należy podpisywać umowy, która nie zawiera jasnych i wyczerpujących informacji na temat wyjazdu. Mamy prawo wymagać, aby wszystkie szczegóły, w tym np. rodzaj środka transportu, data i godzina wyjazdu i powrotu, standard obiektu hotelarskiego, ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania lub inne usługi wliczone w cenę były ściśle określone w umowie. Kolejną istotną kwestią, jest sprawdzenie, czy w umowie została jednoznacznie wskazana cena imprezy turystycznej wraz ze szczegółowym wymienieniem wszelkich innych należności, podatków i opłat, które klient będzie musiał uregulować (jeśli nie są zawarte w cenie). Umowa powinna także w sposób wyraźny określać sposób zapłaty.

Zobacz: Prawa turysty za granicą

Zmiana ceny wycieczki

W przypadku wycieczek wykupywanych w tzw. ofercie „first minute” (dużo wcześniej przed planowanym urlopem) niekiedy zdarza się, że biuro podróży podwyższa cenę już po zawarciu umowy. Trzeba zatem wiedzieć, że zgodnie z art. 17 ustawy o usługach turystycznych pierwotna cena wskazana w umowie, może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy w umowie wyraźnie przewidziano taką możliwość. Ponadto, jest to możliwe tylko wtedy, gdy organizator turystyki udokumentuje, że wpływ na podwyższenie ceny miała jedna z okoliczności wymienionych w art. 17 ustawy o usługach turystycznych (wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych lub podatków, wzrost kursów walut). Ponadto, należy zauważyć, że nawet w przypadku gdy umowa przewiduje możliwość zmiany ceny, cena ustalona w umowie nie może zostać podwyższona w okresie 20 dni przez datą wyjazdu.

Zobacz: Reklamacja nieudanej wycieczki

Ubezpieczenie oraz reklamacje

Jeśli chodzi o inne elementy umowy istotne z punktu widzenia interesu klienta, należy wiedzieć, że umowa powinna wskazywać rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela. Umowa powinna także przewidywać, w jaki sposób klient może zgłaszać reklamacje związane z wykonaniem usług przez organizatora lub osobę z nim współpracującą oraz termin, kiedy takie reklamacje powinny być zgłaszane.

Podsumowanie

Podsumowując, przed wykupieniem wycieczki wakacyjnej warto sprawdzić, czy jej organizator jest wpisany do oficjalnego rejestru. Poza tym, bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu, jakiego się spodziewamy (w szczególności odnośnie standardu i programu) oraz dotyczące zabezpieczenia naszych interesów. Pamiętajmy, aby nie podpisywać umowy, jeśli budzi ona nasze wątpliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?
  Wypłaty czternastej emerytury ruszą pod koniec sierpnia
  Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że tegoroczne wypłaty czternastych emerytur ruszą pod koniec sierpnia
  Kodeks wykroczeń
  Kodeks wykroczeń jest ustawą, która określa m.in. zasady odpowiedzialność za wykroczenia. Z jakich części się składa i co zawiera?
  Wakacje kredytowe korzystne dla kredytobiorców, ale co z bankami?
  W reakcji na gwałtowne podwyżki stóp procentowych oraz znaczny wzrost inflacji rząd zapowiada wprowadzenie nowych preferencji dla kredytobiorców. Z perspektywy banków dobrą wiadomością jest uchylenie w całości przepisów regulujących „wakacje kredytowe” z tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Do projektu dodano jednak przepisy przejściowe, których lektura może przyprawić o niemały zawrót głowy oraz inne propozycje, które oznaczają komplikacje dla sektora bankowego.
  Czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września
  Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 czerwca 2022 r.
  Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Kogo obowiązują kwoty graniczne przychodów?
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?