reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając wycieczkę? Jakie uprawnienia przysługują konsumentom? Czy można reklamować wycieczkę?

Sprawdzenie organizatora

Przed wykupieniem wakacyjnej wycieczki w pierwszej kolejności warto sprawdzić, kto dokładnie jest organizatorem naszego wyjazdu. Ważne jest, abyśmy sprawdzili jego wiarygodność, np. poprzez zweryfikowanie, czy dany podmiot jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Sprawdzenie tych podstawowych informacji ma bardzo istotne znaczenie, gdyż może to nas ustrzec przed ewentualnymi, nieuczciwymi organizatorami wyjazdów turystycznych, którzy nie spełniają wymogów przewidzianych przepisami prawa.

Umowa o świadczenie usług turystycznych

Ustawodawca, mając na względzie ochronę interesów klientów organizatorów turystyki szczegółowo określił obowiązki tych podmiotów wobec swoich klientów. Zatem, czytając umowę o świadczenie usług turystycznych przedstawioną nam w biurze podróży, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zweryfikować, czy umowa ta spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268 z późn. zm., dalej „ustawa o usługach turystycznych”).

Po pierwsze, zgodnie z art. 14 ustawy o usługach turystycznych umowa powinna zawierać podstawowe informacje o organizatorze turystyki, łącznie ze wskazaniem jego numeru w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dane dotyczące wycieczki

Następnie należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze dane dotyczące miejsca naszego pobytu lub trasy planowanej wycieczki, oraz czasu trwania i szczegółowego programu imprezy turystycznej. Należy zweryfikować czy warunki pobytu opisane w umowie, a także inne informacje dotyczące wycieczki są zgodne z konkretną, przedstawioną nam ofertą. Nie należy podpisywać umowy, która nie zawiera jasnych i wyczerpujących informacji na temat wyjazdu. Mamy prawo wymagać, aby wszystkie szczegóły, w tym np. rodzaj środka transportu, data i godzina wyjazdu i powrotu, standard obiektu hotelarskiego, ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania lub inne usługi wliczone w cenę były ściśle określone w umowie. Kolejną istotną kwestią, jest sprawdzenie, czy w umowie została jednoznacznie wskazana cena imprezy turystycznej wraz ze szczegółowym wymienieniem wszelkich innych należności, podatków i opłat, które klient będzie musiał uregulować (jeśli nie są zawarte w cenie). Umowa powinna także w sposób wyraźny określać sposób zapłaty.

Zobacz: Prawa turysty za granicą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama