REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Umowa z biurem podróży. /Fot. Fotolia
Umowa z biurem podróży. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając wycieczkę? Jakie uprawnienia przysługują konsumentom? Czy można reklamować wycieczkę?

Sprawdzenie organizatora

Przed wykupieniem wakacyjnej wycieczki w pierwszej kolejności warto sprawdzić, kto dokładnie jest organizatorem naszego wyjazdu. Ważne jest, abyśmy sprawdzili jego wiarygodność, np. poprzez zweryfikowanie, czy dany podmiot jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Sprawdzenie tych podstawowych informacji ma bardzo istotne znaczenie, gdyż może to nas ustrzec przed ewentualnymi, nieuczciwymi organizatorami wyjazdów turystycznych, którzy nie spełniają wymogów przewidzianych przepisami prawa.

REKLAMA

Umowa o świadczenie usług turystycznych

REKLAMA

Ustawodawca, mając na względzie ochronę interesów klientów organizatorów turystyki szczegółowo określił obowiązki tych podmiotów wobec swoich klientów. Zatem, czytając umowę o świadczenie usług turystycznych przedstawioną nam w biurze podróży, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zweryfikować, czy umowa ta spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268 z późn. zm., dalej „ustawa o usługach turystycznych”).

Po pierwsze, zgodnie z art. 14 ustawy o usługach turystycznych umowa powinna zawierać podstawowe informacje o organizatorze turystyki, łącznie ze wskazaniem jego numeru w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dane dotyczące wycieczki

Następnie należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze dane dotyczące miejsca naszego pobytu lub trasy planowanej wycieczki, oraz czasu trwania i szczegółowego programu imprezy turystycznej. Należy zweryfikować czy warunki pobytu opisane w umowie, a także inne informacje dotyczące wycieczki są zgodne z konkretną, przedstawioną nam ofertą. Nie należy podpisywać umowy, która nie zawiera jasnych i wyczerpujących informacji na temat wyjazdu. Mamy prawo wymagać, aby wszystkie szczegóły, w tym np. rodzaj środka transportu, data i godzina wyjazdu i powrotu, standard obiektu hotelarskiego, ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania lub inne usługi wliczone w cenę były ściśle określone w umowie. Kolejną istotną kwestią, jest sprawdzenie, czy w umowie została jednoznacznie wskazana cena imprezy turystycznej wraz ze szczegółowym wymienieniem wszelkich innych należności, podatków i opłat, które klient będzie musiał uregulować (jeśli nie są zawarte w cenie). Umowa powinna także w sposób wyraźny określać sposób zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawa turysty za granicą

Zmiana ceny wycieczki

W przypadku wycieczek wykupywanych w tzw. ofercie „first minute” (dużo wcześniej przed planowanym urlopem) niekiedy zdarza się, że biuro podróży podwyższa cenę już po zawarciu umowy. Trzeba zatem wiedzieć, że zgodnie z art. 17 ustawy o usługach turystycznych pierwotna cena wskazana w umowie, może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy w umowie wyraźnie przewidziano taką możliwość. Ponadto, jest to możliwe tylko wtedy, gdy organizator turystyki udokumentuje, że wpływ na podwyższenie ceny miała jedna z okoliczności wymienionych w art. 17 ustawy o usługach turystycznych (wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych lub podatków, wzrost kursów walut). Ponadto, należy zauważyć, że nawet w przypadku gdy umowa przewiduje możliwość zmiany ceny, cena ustalona w umowie nie może zostać podwyższona w okresie 20 dni przez datą wyjazdu.

Zobacz: Reklamacja nieudanej wycieczki

Ubezpieczenie oraz reklamacje

Jeśli chodzi o inne elementy umowy istotne z punktu widzenia interesu klienta, należy wiedzieć, że umowa powinna wskazywać rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela. Umowa powinna także przewidywać, w jaki sposób klient może zgłaszać reklamacje związane z wykonaniem usług przez organizatora lub osobę z nim współpracującą oraz termin, kiedy takie reklamacje powinny być zgłaszane.

Podsumowanie

Podsumowując, przed wykupieniem wycieczki wakacyjnej warto sprawdzić, czy jej organizator jest wpisany do oficjalnego rejestru. Poza tym, bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu, jakiego się spodziewamy (w szczególności odnośnie standardu i programu) oraz dotyczące zabezpieczenia naszych interesów. Pamiętajmy, aby nie podpisywać umowy, jeśli budzi ona nasze wątpliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  REKLAMA

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  REKLAMA

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

  Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

  REKLAMA