| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Prawa turysty: umowy z biurami podróży

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając wycieczkę? Jakie uprawnienia przysługują konsumentom? Czy można reklamować wycieczkę?

Sprawdzenie organizatora

Przed wykupieniem wakacyjnej wycieczki w pierwszej kolejności warto sprawdzić, kto dokładnie jest organizatorem naszego wyjazdu. Ważne jest, abyśmy sprawdzili jego wiarygodność, np. poprzez zweryfikowanie, czy dany podmiot jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Sprawdzenie tych podstawowych informacji ma bardzo istotne znaczenie, gdyż może to nas ustrzec przed ewentualnymi, nieuczciwymi organizatorami wyjazdów turystycznych, którzy nie spełniają wymogów przewidzianych przepisami prawa.

Umowa o świadczenie usług turystycznych

Ustawodawca, mając na względzie ochronę interesów klientów organizatorów turystyki szczegółowo określił obowiązki tych podmiotów wobec swoich klientów. Zatem, czytając umowę o świadczenie usług turystycznych przedstawioną nam w biurze podróży, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zweryfikować, czy umowa ta spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268 z późn. zm., dalej „ustawa o usługach turystycznych”).

Po pierwsze, zgodnie z art. 14 ustawy o usługach turystycznych umowa powinna zawierać podstawowe informacje o organizatorze turystyki, łącznie ze wskazaniem jego numeru w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dane dotyczące wycieczki

Następnie należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze dane dotyczące miejsca naszego pobytu lub trasy planowanej wycieczki, oraz czasu trwania i szczegółowego programu imprezy turystycznej. Należy zweryfikować czy warunki pobytu opisane w umowie, a także inne informacje dotyczące wycieczki są zgodne z konkretną, przedstawioną nam ofertą. Nie należy podpisywać umowy, która nie zawiera jasnych i wyczerpujących informacji na temat wyjazdu. Mamy prawo wymagać, aby wszystkie szczegóły, w tym np. rodzaj środka transportu, data i godzina wyjazdu i powrotu, standard obiektu hotelarskiego, ilość i rodzaj posiłków, program zwiedzania lub inne usługi wliczone w cenę były ściśle określone w umowie. Kolejną istotną kwestią, jest sprawdzenie, czy w umowie została jednoznacznie wskazana cena imprezy turystycznej wraz ze szczegółowym wymienieniem wszelkich innych należności, podatków i opłat, które klient będzie musiał uregulować (jeśli nie są zawarte w cenie). Umowa powinna także w sposób wyraźny określać sposób zapłaty.

Zobacz: Prawa turysty za granicą

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »