REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rzecznik konsumentów może wnieść pozew za konsumenta?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.

REKLAMA

REKLAMA

Konsument może wytoczyć powództwo przeciwko sprzedawcy, jeżeli ten nie uznaje jego roszczeń. Pozew do sądu w imieniu konsumenta może skierować także miejski (powiatowy) rzecznik praw konsumenta.

Poznałeś prawa – zdecyduj co dalej

Złożenie reklamacji do sprzedawcy nie wyczerpuje naszych uprawnień.  Naruszenie przepisów tej ustawy na szkodę konsumentów może spowodować, iż sprzedawca zostanie pozwany do sądu. Aby jednak móc wyraźnie ocenić, kiedy nasze roszczenia mają szanse powodzenia, trzeba najpierw poznać prawa, którymi dysponujemy.

REKLAMA

Czytaj: Prawa konsumenta – jakie są podstawy reklamacji?

REKLAMA

Przyczyn wniesienia pozwu może być sporo. Jednym z nich jest odmowa uznania uprawnień konsumenta. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku niezgodności towaru z umową istniejącej w chwili wydania produktu konsument może domagać się bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany produktu. 

Oprócz tego konsument może wnieść domagając się wykonania uznanej reklamacji. Takie roszczenie jest możliwe nie tylko wtedy, gdy sprzedawca żądanie konsumenta uzna. O uznaniu reklamacji będziemy mówili także wtedy, gdy sprzedawca nie udzieli odpowiedzi konsumentowi w ciągu 14 dni (art. 8 ust. 3 ustawy).

Kto może złożyć pozew do sądu?

Skierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością. Niemniej jednak w przypadku opornych sprzedawców warto rozważyć taki krok. Wniesienie powództwa do sądu jest prawem każdego, w tym tez konsumenta. Nie ma przy tym konieczności korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem. Ograniczenia dotyczące osobistego prowadzenia sprawy przed sądem dotyczy tylko kilku postępowań (m.in. w sprawie skargi kasacyjnej).

Pozew od rzecznika?

REKLAMA

Jedną z możliwości jest skorzystanie z pomocy miejskiego (powiatowego) rzecznika konsumentów. Jest on powoływany w ramach zadań samorządu powiatowego (art. 39 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów) przez starostę lub prezydenta miasta w miastach na prawach powiatu.  Do zadań takiego rzecznika należy m.in. świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej konsumentom, występowanie do przedsiębiorców w sprawach dotyczących ochrony praw i interesów konsumentów (art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).

Wśród kompetencji rzecznika należy również wymienić możliwość wytaczania powództw na rzecz konsumentów. Rzecznik może również, za zgodą konsumenta, wstępować do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Rzecznik może wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta.

Pozew rzecznika

Możliwość wytoczenia pozwu przewidują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 63(3) tegoż kodeksu rzecznicy mogą wytaczać powództwa w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Co równie istotne wniesienie pozwu przez rzecznika jest, na mocy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnione od obowiązku wnoszenia opłaty sądowej (art. 96 ust. 1 pkt. 11 ustawy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA