REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rzecznik konsumentów może wnieść pozew za konsumenta?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.

REKLAMA

REKLAMA

Konsument może wytoczyć powództwo przeciwko sprzedawcy, jeżeli ten nie uznaje jego roszczeń. Pozew do sądu w imieniu konsumenta może skierować także miejski (powiatowy) rzecznik praw konsumenta.

Poznałeś prawa – zdecyduj co dalej

Złożenie reklamacji do sprzedawcy nie wyczerpuje naszych uprawnień.  Naruszenie przepisów tej ustawy na szkodę konsumentów może spowodować, iż sprzedawca zostanie pozwany do sądu. Aby jednak móc wyraźnie ocenić, kiedy nasze roszczenia mają szanse powodzenia, trzeba najpierw poznać prawa, którymi dysponujemy.

REKLAMA

Czytaj: Prawa konsumenta – jakie są podstawy reklamacji?

REKLAMA

Przyczyn wniesienia pozwu może być sporo. Jednym z nich jest odmowa uznania uprawnień konsumenta. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku niezgodności towaru z umową istniejącej w chwili wydania produktu konsument może domagać się bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany produktu. 

Oprócz tego konsument może wnieść domagając się wykonania uznanej reklamacji. Takie roszczenie jest możliwe nie tylko wtedy, gdy sprzedawca żądanie konsumenta uzna. O uznaniu reklamacji będziemy mówili także wtedy, gdy sprzedawca nie udzieli odpowiedzi konsumentowi w ciągu 14 dni (art. 8 ust. 3 ustawy).

Kto może złożyć pozew do sądu?

Skierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością. Niemniej jednak w przypadku opornych sprzedawców warto rozważyć taki krok. Wniesienie powództwa do sądu jest prawem każdego, w tym tez konsumenta. Nie ma przy tym konieczności korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem. Ograniczenia dotyczące osobistego prowadzenia sprawy przed sądem dotyczy tylko kilku postępowań (m.in. w sprawie skargi kasacyjnej).

Pozew od rzecznika?

REKLAMA

Jedną z możliwości jest skorzystanie z pomocy miejskiego (powiatowego) rzecznika konsumentów. Jest on powoływany w ramach zadań samorządu powiatowego (art. 39 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów) przez starostę lub prezydenta miasta w miastach na prawach powiatu.  Do zadań takiego rzecznika należy m.in. świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej konsumentom, występowanie do przedsiębiorców w sprawach dotyczących ochrony praw i interesów konsumentów (art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).

Wśród kompetencji rzecznika należy również wymienić możliwość wytaczania powództw na rzecz konsumentów. Rzecznik może również, za zgodą konsumenta, wstępować do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Rzecznik może wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta.

Pozew rzecznika

Możliwość wytoczenia pozwu przewidują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 63(3) tegoż kodeksu rzecznicy mogą wytaczać powództwa w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Co równie istotne wniesienie pozwu przez rzecznika jest, na mocy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnione od obowiązku wnoszenia opłaty sądowej (art. 96 ust. 1 pkt. 11 ustawy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie ustawa o uzgodnieniu płci. Jest plan rozpoczęcia prac legislacyjnych już niebawem, wskazuje minister Bodnar

Ustawa o uzgodnieniu płci już w przyszłym roku. "Trzeba przyjąć ustawę o uzgodnieniu płci; rozmawiam na ten temat z ministrą ds. równości Katarzyną Kotulą; rozpoczęcie prac legislacyjnych to kwestia miesięcy" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza?

100,2 % - tyle będzie wynosił wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2025 r. Co to oznacza? Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada.

Będą wymagania jakościowe dla peletu i brykietu z biomasy z drzew i krzewów. Rozporządzenie MKiŚ wejdzie w życie na początku 2025 roku

W dniu 2 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. Chodzi tu o brykiety i pelet przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych lub w instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. To będzie zupełnie nowy akt prawny, bo dotąd paliwa stałe z biomasy, w tym także biomasa pozyskana z drzew i krzewów w postaci brykietu lub peletu, wprowadzane do obrotu nie są objęte systemem monitorowania i kontroli i nie określono dla nich wymagań jakościowych prawnie wiążących. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w lutym 2025 r.

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać

4 dniowy tydzień pracy w 2025 r. Jest podstawa prawna. Można wprowadzać jeszcze przed 1 stycznia 2025 r. Czterodniowy tydzień pracy już uregulowany w Kodeksie pracy. Co na to przepisy? Co z przerwami od pracy i dniami wolnymi?

REKLAMA

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Emeryci będą żyli dłużej ale biedniej. Niewesołe perspektywy emerytalne w Polsce. Gdzie odkładać pieniądze, by nie mieć głodowej emerytury?

Polski system emerytalny stoi przed poważnymi wyzwaniami, które w najbliższych dekadach mogą doprowadzić do dramatycznej sytuacji materialnej przyszłych pokoleń seniorów. Starzenie się społeczeństwa, ograniczenia obecnych rozwiązań systemowych oraz niewystarczająca edukacja finansowa stawiają Polskę w obliczu konieczności głębokich reform. Jakie są realia dzisiejszych seniorów, jakie perspektywy rysują się przed przyszłymi pokoleniami i co można zrobić, by uniknąć kryzysu?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r. Jak wystąpić o dodatki do emerytury?

959,00 zł tyle może dostać emeryt w 2025 r.? Jakie dodatki do emerytury w nadchodzącym roku? Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, trzynasta emerytura, ryczałt energetyczny, świadczenie honorowe. Na jakie świadczenia i w jakiej kwocie mogą liczyć emeryci w 2025 r.? 

Rząd chce odblokować grunty pod budownictwo mieszkaniowe – nowe przepisy już w 2025 roku

Rząd pracuje nad ustawą, która ma zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Proponowane zmiany obejmują m.in. zniesienie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi w granicach miast. Celem zmian jest także obniżenie kosztów mieszkań i przyspieszenie procesów budowlanych.

REKLAMA

Na czym będą oszczędzać Polacy, jeśli rosnące koszty życia pogorszą ich sytuację finansową?

Rachunki przede wszystkim, oszczędności w innych dziedzinach życia. Co drugi Polak ma taki plan, jeśli rosnące koszty życia spowodują, że jego sytuacja finansowa pogorszy się i nie będzie mógł opłacać wszystkich swoich stałych zobowiązań. Na czym najczęściej planują oszczędzać Polacy? 

Rzeczniczka Praw Dziecka: w wielu szkołach obowiązują zakazy wychodzenia do toalety w trakcie lekcji. To naruszenie praw ucznia i jego godności. Jak zatem radzić sobie z takimi sytuacjami?

W odpowiedzi na pytanie INFOR dotyczące wprowadzanych w szkołach przez dyrektorów, jak i poszczególnych nauczycieli, kontrowersyjnych zakazów wychodzenia przez uczniów do toalety podczas trwania zajęć lekcyjnych – Rzeczniczka Praw Dziecka, potwierdziła, że jest to częsta praktyka, dotycząca zarówno dzieci młodszych, jak i młodzieży. Działania takie – uniemożliwiające uczniom nieskrępowane zaspokajanie ich podstawowych potrzeb fizjologicznych – stanowią natomiast naruszenie praw ucznia oraz jego godności, wobec których nie powinniśmy pozostawać obojętni.

REKLAMA