reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Czy rzecznik konsumentów może wnieść pozew za konsumenta?

Czy rzecznik konsumentów może wnieść pozew za konsumenta?

Konsument może wytoczyć powództwo przeciwko sprzedawcy, jeżeli ten nie uznaje jego roszczeń. Pozew do sądu w imieniu konsumenta może skierować także miejski (powiatowy) rzecznik praw konsumenta.

Poznałeś prawa – zdecyduj co dalej

Złożenie reklamacji do sprzedawcy nie wyczerpuje naszych uprawnień.  Naruszenie przepisów tej ustawy na szkodę konsumentów może spowodować, iż sprzedawca zostanie pozwany do sądu. Aby jednak móc wyraźnie ocenić, kiedy nasze roszczenia mają szanse powodzenia, trzeba najpierw poznać prawa, którymi dysponujemy.

Czytaj: Prawa konsumenta – jakie są podstawy reklamacji?

Przyczyn wniesienia pozwu może być sporo. Jednym z nich jest odmowa uznania uprawnień konsumenta. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku niezgodności towaru z umową istniejącej w chwili wydania produktu konsument może domagać się bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany produktu. 

Oprócz tego konsument może wnieść domagając się wykonania uznanej reklamacji. Takie roszczenie jest możliwe nie tylko wtedy, gdy sprzedawca żądanie konsumenta uzna. O uznaniu reklamacji będziemy mówili także wtedy, gdy sprzedawca nie udzieli odpowiedzi konsumentowi w ciągu 14 dni (art. 8 ust. 3 ustawy).

Kto może złożyć pozew do sądu?

Skierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością. Niemniej jednak w przypadku opornych sprzedawców warto rozważyć taki krok. Wniesienie powództwa do sądu jest prawem każdego, w tym tez konsumenta. Nie ma przy tym konieczności korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika.

Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem. Ograniczenia dotyczące osobistego prowadzenia sprawy przed sądem dotyczy tylko kilku postępowań (m.in. w sprawie skargi kasacyjnej).

Pozew od rzecznika?

Jedną z możliwości jest skorzystanie z pomocy miejskiego (powiatowego) rzecznika konsumentów. Jest on powoływany w ramach zadań samorządu powiatowego (art. 39 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów) przez starostę lub prezydenta miasta w miastach na prawach powiatu.  Do zadań takiego rzecznika należy m.in. świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej konsumentom, występowanie do przedsiębiorców w sprawach dotyczących ochrony praw i interesów konsumentów (art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów).

Wśród kompetencji rzecznika należy również wymienić możliwość wytaczania powództw na rzecz konsumentów. Rzecznik może również, za zgodą konsumenta, wstępować do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Rzecznik może wytoczyć powództwo na rzecz konsumenta.

Pozew rzecznika

Możliwość wytoczenia pozwu przewidują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 63(3) tegoż kodeksu rzecznicy mogą wytaczać powództwa w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

Co równie istotne wniesienie pozwu przez rzecznika jest, na mocy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zwolnione od obowiązku wnoszenia opłaty sądowej (art. 96 ust. 1 pkt. 11 ustawy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.
Pozew do sądu nie musi być wnoszony przez adwokata, czy radcę prawnego. Każda osoba może występować w swoim imieniu przed sądem.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama