| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Każde zakupy powinny być przemyślane, ponadto te dokonywane za pomocą sieci wymagają zachowania reguł ostrożności. Możemy przecież się rozmyślić. Czy przysługuje w takiej sytuacji prawo odstąpienia od umowy?

Czym są umowy zawierane na odległość?

Dokonując zakupu przedmiotu np. na Allegro zawieramy umowę na odległość (na Allegro – opcja „kup teraz”). Jest to umowa nawiązana z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (w tym sieci Internet), o ile kontrahent to przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Przez przedsiębiorcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. W praktyce oznacza to, że osoba wystawiająca okazjonalnie przedmioty na Allegro nie jest przedsiębiorcą. Będzie nim natomiast profesjonalista, który trudni się taką sprzedażą internetową zawodowo. Poza tym umowa musi być zawarta z konsumentem, czyli z osobą fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Ania, z zawodu księgowa, kupiła w sklepie internetowym „Mol książkowy” kilka książek fantasy. Będzie to umowa zawarta na odległość. Ania nabyła przedmiot niezwiązany z jej działalnością zawodową (inaczej gdyby kupiła np. podręczniki dotyczące rachunkowości), natomiast „Mol książkowy” to księgarnia internetowa (a więc przedsiębiorca).

Co do zasady przyjmuje się, że osoba, która prosi o wystawienie faktury VAT nie jest konsumentem.

Prawo odstąpienia od umowy

Konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn, w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy, a kiedy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. Do odstąpienia konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia na piśmie (nie w formie np. maila). Żeby zachować termin 10-dniowy należy wysłać oświadczenie przed jego upływem.

Prawa odstąpienia od umowy nie można w żaden sposób wyłączyć. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno zrezygnować z zawarcia umowy za zapłatą oznaczonej sumy (tzw. odstępne).

Zobacz: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość - WZÓR PISMA

Termin 3-miesięczny na odstąpienie od umowy

W pewnych sytuacjach odstąpienie od umowy jest możliwe w terminie 3-miesięcznym. Jeżeli przedsiębiorca nie potwierdzi informacji takich jak:

– jego imię i nazwisko (nazwa), adres zamieszkania (siedziba), organ, który zarejestrował jego działalność,

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »