| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Zwrot

Kolejnym uprawnieniem, charakterystycznym dla zakupów grupowych jest prawo zwrotu usługi, towaru bądź samego kuponu uprawniającego do zniżki, który został zakupiony od przedsiębiorcy. Może być zwrócony w ciągu 10 dni roboczych od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Konsument nie ma obowiązku podania przyczyny zwrotu. Obowiązany jest jedynie złożyć we wskazanym terminie oświadczenie wobec sprzedawcy. W związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów termin ten zostanie wydłużony.

Termin zwrotu towaru zakupionego od przedsiębiorcy drogą internetową ulegnie wydłużeniu do 14 dni.

Konsumentowi dokonującemu zakupu na odległość, czyli przez Internet, przysługuje szerszy zakres uprawnień dotyczących zwrotu. Uzasadnia to fakt, że nie miał on możliwości wcześniejszego zapoznania się z samym towarem. Procedura zwrotu jest bardzo przystępna. Wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klientów danego serwisu sprzedaży grupowej. Wraz z upływem ustawowych 10 dni możliwość zwrotu towaru zależy od dobrej woli serwisu. W sytuacji zwrotu towaru to przedsiębiorca trudniący się prowadzeniem sprzedaży online ponosi koszt przesyłki zwrotnej. Przedsiębiorca nie może także żądać by zwrócony towar był nie rozpakowany. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek informacyjny. Jest on zobowiązany poinformować konsumenta o przysługujących mu prawach, podać swoje dane oraz przekazać obowiązujący regulamin.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Termin ważności

Zakupiony bon, uprawniający do skorzystania z danej usługi ma zazwyczaj termin ważności, w którym powinien zostać wykorzystany. Po upływie tego terminu ani portal oferujący zakup grupowy ani wykonawca usługi nie ma wobec konsumenta żadnych zobowiązań.

Podstawa prawna:

  •  ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271),
  • dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK