REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Aleksandra Pajewska
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia
Zwrot towaru zakupionego na aukcji nie jest możliwy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aukcja internetowa stanowi jedną z form sprzedaży towarów za pośrednictwem sieci. Charakteryzuje się ustalaniem przez nabywców, poprzez licytację, ceny oferowanego towaru. Prawo do dokonania zakupu przysługuje podmiotowi, który wylicytował najwyższą kwotę. Czy mamy możliwość zwrotu towaru kupionego na aukcji internetowej?

Korzystając z zakupów internetowych mamy możliwość wybory pomiędzy dwoma opcjami: licytacją oraz „kup teraz”. Zdecydowanie się na jeden ze wskazanych sposobów niesie za sobą konsekwencję w postaci różnych praw w zakresie zwrotu. Nie ma to natomiast wpływu na prawo do reklamacji.

REKLAMA

Tylko wybierając opcję „kup teraz” gwarantujemy sobie prawa zwrotu towaru. Decydując się na zakupy internetowe w drodze licytacji nie mamy prawa do zwrotu towaru.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto wyróżnić dwie sytuacje: pierwszą, w której sprzedający jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą i drugą, gdy jest on osobą fizyczną.

Jeśli dokonamy zakupu u przedsiębiorcy, wówczas zastosowanie znajdują przepisy dotyczące zawierania umów na odległość, tj. ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225). Przysługuje nam więc tzw. prawo do namysłu. Jest ono rozumiane jako 10 dniowy (po wejściu w życie Dyrektywy PE – 14 dniowy) termin, w którym możemy zwrócić towar sprzedawcy bez konieczności podawania przyczyny. Jest on liczony od chwili otrzymania rzeczy i dotyczy dni kalendarzowych. Nie poniesiemy także z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, oprócz tych związanych bezpośrednio z przesyłką zwrotną. Zwracany towar musi być nieużywany, posiadać oryginalne metki i opakowanie. Mamy jednak prawo by go odpakować, a przede wszystkim zapoznać się z nim. Odstąpienie od umowy skutkuje traktowaniem jej za niezawartą. W związku z powyższym strony zobowiązane są do zwrotu świadczeń: pieniędzy i towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Vademecum: Konsumenci w internecie

REKLAMA

Inaczej sytuacja wygląda, gdy zakupu dokonujemy od osoby fizycznej. Wskazane wyżej regulacje nie znajdą wówczas zastosowania. Mamy jednak prawo do skierowania roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Wada rzeczy rozumiana jest w tym przypadku szeroko, jako wada zmniejszająca wartość lub użyteczność rzeczy ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub jej przeznaczenia, także jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (art. 556 Kodeks cywilny).

W opisie internetowej aukcji sprzedający umieścił informację iż buty wykonane są z naturalnej skóry (wskazał ich określone właściwości). Po dostarczeniu przesyłki okazało się, że już na pierwszy rzut oka widać iż buty wykonano z innego materiału. Oznacza to wadliwość towaru.

Zgodnie z uregulowaniami ustawy - Kodeks cywilny mamy prawo do kilku rodzajów roszczeń. W pierwszej kolejności możemy domagać się usunięcia wad lub wymiany rzeczy na towar wolny od wad. Jeśli sprzedający nie uczyni zadość naszym żądaniom możemy nalegać na odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny. W tym celu powinniśmy złożyć odpowiednie oświadczenie. Odstąpienie od umowy skutkuje obowiązkiem zwrotu otrzymanych świadczeń. Warto pamiętać, że mamy prawo wstrzymać się ze zwrotem towaru do czasu otrzymania pieniędzy.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Jako kupujący możemy także domagać się naprawienia szkody wynikłej wskutek zawarcia umowy, tzn. zwrotu kosztów zawarcia umowy, przesyłki, ubezpieczenia rzeczy. W orzecznictwie dominuje pogląd, że dopuszczalny jest zbieg odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne z odpowiedzialnością za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Zdaniem Sądu Najwyższego to od decyzji kupującego zależy, z którego reżimu odpowiedzialności skorzysta. Może także wykonywać swoje uprawnienia kumulatywnie (wyrok z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.2012.0.1225),
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93),
  • wyrok SN z 15 czerwca 2005 r., sygn. IV CK 786/04.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

REKLAMA

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA