REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny wymiar świąt Bożego Narodzenia [BADANIE]

Rodzinny wymiar świąt Bożego Narodzenia [BADANIE]
Rodzinny wymiar świąt Bożego Narodzenia [BADANIE]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z badania CBOS wynika, iż ponad połowa Polaków traktuje Boże Narodzenie jako święto rodzinne. Jak spędzamy Wigilię?

CBOS: 56 proc. Polaków traktuje Boże Narodzenie jako święto rodzinne

56 proc. Polaków traktuje Boże Narodzenie jako święto rodzinne. Tylko 6 proc. badanych planuje spędzić Wigilię z przyjaciółmi lub bliskimi znajomymi spoza rodziny - wynika z tegorocznego badania CBOS. Prawie wszyscy Polacy składają sobie w Wigilię życzenia, spożywają tradycyjne potrawy i dzielą się opłatkiem.

REKLAMA

Wymiar rodzinny świąt Bożego Narodzenia

Od 14 lat z badań CBOS wynika, że Polacy podkreślają wymiar rodzinny świąt Bożego Narodzenia. W tym roku taką odpowiedź wybrało 56 proc. badanych.

REKLAMA

Co piąty ankietowany traktuje Boże Narodzenie jako święto przede wszystkim religijne (21 proc., spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do roku 2019), zbliżony odsetek badanych wskazuje na "święto ludzi związanych z tradycją chrześcijańską" (18 proc., tyle samo, co dwa lata temu).

Z badań CBOS wynika też, że "coraz mniej Polaków uznaje Boże Narodzenie za święto w pierwszej kolejności religijne (spadek o 10 punktów proc.), a coraz więcej za święto przede wszystkim rodzinne (wzrost o 8 punktów proc.).

Jak spędzamy Wigilię?

"Dwóch na trzech badanych święta spędza z żonę, męża, partnera lub partnerkę (66 proc.), blisko połowa( 49 proc.) z rodzicami, a 48 proc. także z mieszkającymi z nimi dziećmi. Prawie jedna trzecia Polaków spędzi Wigilię ze swoim rodzeństwem (32 proc.) oraz z dorosłymi dziećmi, które już z nimi nie mieszkają (30 proc) „ - wynika z badań CBOS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko 6 proc. badanych planuje spędzić Wigilię z przyjaciółmi lub bliskimi znajomymi spoza rodziny, zaś 1 proc. spędzi Wigilię z kimś innym, a kolejny 1 proc. samotnie.

REKLAMA

Mimo pandemii tegoroczną Wigilię ze swoim rodzeństwem spędzi o 3 punkty procentowe więcej Polaków niż w 2015 roku. Również więcej osób spędzi ten wieczór z wnukami (wzrost o 3 punkty proc. w stosunku do roku 2015 i o 8 punktów proc. w stosunku do roku 2011).

Niezależnie od przemian w postrzeganiu świąt Bożego Narodzenia, wiele tradycyjnych zwyczajów wigilijnych jest przestrzeganych w polskich domach w równym stopniu, co ponad dwadzieścia lat temu. "Niezmiennie prawie wszyscy Polacy składają sobie w Wigilię życzenia (98 proc.), spożywają tradycyjne potrawy wigilijne (98 proc.), dzielą się opłatkiem (97 proc.), a także przystrajają choinki (97 proc.)" - wskazuje CBOS.

Z badań wynika także, że większość Polaków traktuje święta jako okazję do wymiany życzeń z krewnymi i znajomymi (91 proc.), przygotowania prezentów pod choinkę (91 proc.), wysyłania życzeń świątecznych za pomocą SMS-ów, komunikatorów internetowych, e-maili lub kartek elektronicznych (88 proc.), a także przygotowywania dodatkowego nakrycia na stole dla niespodziewanego gościa (88 proc. ). Wraz ze spadkiem osób uznających Boże Narodzenie za święto religijne, stopniowo zmniejszają się również odsetki przestrzegających ściśle religijnych zwyczajów wigilijnych - np.53 proc. bierze udział w Pasterce - co w porównaniu z 2019 jest spadkiem o 13 punktów proc..

Post w Wigilię zachowuje 83 proc. badanych. Odmawianie modlitw lub odczytywania fragmentu Pisma Świętego zadeklarowało 60 proc., a przystępowanie do spowiedzi - 59 proc.

Z badania CBOS wynika, że tracą również na popularności niektóre zwyczaje niezwiązane z religią. Śpiewanie w Wigilię kolęd, zadeklarowało 70 proc. - jest to spadek 10-punktowy. Odwiedzanie grobów bliskich - 70 proc. - spadek 13-punktowy; przestrzeganie zwyczajowej liczby potraw zadeklarowało 62 proc. badanych - spadek o 14 punktów proc..

Na stosunkowo stabilnym poziomie utrzymują się odsetki Polaków deklarujących wkładanie w Wigilię siana pod obrus (75 proc.), wywieszanie wianków świątecznych (51 proc.), dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami (38 proc.) czy zapraszanie na Wigilię osób samotnych lub ubogich (29 proc.).

72 proc. badanych twierdzi, że tegoroczne święta w ich rodzinie będą takie same, jak w ubiegłym roku - jest to spadek 15-punktowy. "Prawie pięciokrotnie wzrósł natomiast odsetek badanych przewidujących, że ich święta będą mniej dostatnie, niż przed rokiem –(23 proc. wobec 5 proc. w 2019 r.). Zmiany związane są z niepewną sytuacją gospodarczą w kraju" - stoi w raporcie z badania.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 29 listopada do 12 grudnia 2021 roku na próbie liczącej 1063 osoby (w tym: 47,0 proc. metodą CAPI, 35,7 proc. – CATI i 17,3 proc. – CAWI). (PAP)Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA