reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Podróż samochodem na terenie UE

Podróż samochodem na terenie UE

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same, jak w kraju zamieszkania. Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich tak, aby nasza podróż przebiegła bez większych problemów.

Przed podróżą

Przed każdym dłuższym wyjazdem należy pamiętać o kontroli stanu technicznego samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ koszt ewentualnych napraw samochodowych za granicą jest zazwyczaj dużo wyższy niż w kraju. Poza tym poważna usterka, która będzie wymagała specjalistycznej naprawy, może znacznie pokrzyżować plany. Należy wiedzieć, iż kontrole policyjne w państwach takich jak: Niemcy, Austria czy Słowacja są bardzo szczegółowe i duży nacisk kładzie się na stan techniczny pojazdów. W wypadku, gdy policja wykryje poważną usterkę, kierowca narażony jest na poważne konsekwencje finansowe.

Dodatkowe wyposażenie pojazdu

Na obszarze całej Unii jest obowiązek posiadania gaśnicy, apteczki oraz trójkąta ostrzegawczego. Warto wyposażyć się także w zapasowe żarówki, linkę holowniczą, podnośnik oraz klucz do demontażu kół. W niektórych państwach, np. w Słowacji, Chorwacji, Austrii oraz we Włoszech istniej obowiązek posiadania także kamizelki odblaskowej, bez której w razie awarii, czy postoju, nie można wysiąść z pojazdu. Na Słowacji obowiązuje dodatkowy wymóg wożenia jej w kabinie samochodu, tak by była pod ręką, a nie w bagażniku.

Zobacz także: Prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej

Pasy bezpieczeństwa

Zapinanie pasów bezpieczeństwa obowiązuje w każdym państwie członkowskim UE. Co ważne, obowiązkowi temu podlegają również pasażerowie busów i autobusów.

Dzieci w fotelikach

Nie można zapomnieć o najmłodszych uczestnikach podróży, czyli dzieciach. Do ich przewozu niezbędny jest specjalnie przygotowany do tego fotelik.

Przewóz czworonogów

Wielu właścicieli zwierząt zabiera je także w dalekie podróże. Czworonogi powinny być transportowane w specjalnie do tego przeznaczonych klatkach czy pojemnikach, tak by nie stwarzały zagrożenia podczas podróży. Wyjeżdżając za granicę nie można zapomnieć o książeczce zdrowia pupilka oraz jego paszporcie (koty i psy). Paszport wydaje weterynarz, zaświadczając w nim, że zwierzę zostało zaszczepione przeciw wściekliźnie. Posiadanie paszportu ułatwi wizytę u weterynarza za granicą, jeśli zajdzie taka konieczność.

Spożywanie alkoholu

Prowadząc samochód najlepiej alkoholu nie spożywać w ogóle – to najlepsza rada. Na obszarze Unii Europejskiej maksymalny dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 mg/ml. Zaleceniem Komisji Europejskiej jest przyjęcie przez wszystkie państwa powszechnej normy dozwalającej maksimum 0,5 mg/ml. W niektórych państwach limit ten jest równy zeru, bądź ograniczony do 0,2 mg/ml tak jak ma to miejsce w Polsce.

Polecamy także: Dyskryminacja konsumentów z innego kraju

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podróż samochodem na terenie UE. /Fot. Fotolia
Podróż samochodem na terenie UE. /Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama