reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > UOKiK karze firmę windykacyjną za wprowadzanie w błąd

UOKiK karze firmę windykacyjną za wprowadzanie w błąd

Firma windykacyjna Intrum Justitia znalazła się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wątpliwości urzędników wzbudziły listy, jakie spółka wysyłała do dłużników.

Wprowadzanie w błąd

Spółka Intrum Justitia zajmuje się windykacją, czyli ściąganiem długów. Czyni to zarówno w imieniu swoich klientów, jak i własnych, ściągając odkupione od innych podmiotów długi. Zdaniem Urzędu, czyni to jednak z naruszeniem praw dłużników, wprowadzając ich w błąd.

Kontrolerzy UOKiK stwierdzili, iż w korespondencji z dłużnikami spółka informowała, że działania operacyjne podejmowane przez inspektorów związane są z bezpośrednimi wizytami w siedzibie dłużnika zmierzającymi do wyegzekwowania ciążącego na nim obowiązku zapłaty.

Urząd stwierdził, że treść przesyłanych konsumentom pism mogła wywołać błędne przekonanie, że pracownicy spółki dysponują możliwością użycia środków przymusu, a działania będą prowadzone nawet wobec sprzeciwu konsumenta.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Windykator to nie komornik

Jak pisaliśmy już na portalu Wieszjak.pl firmy windykacyjne często korzystają ze złej sławy, jaką cieszą się wśród Polaków. Dłużnicy często mylnie utożsamiają firmę windykacyjną z komornikiem, bojąc się przymusowej egzekucji.

Zobacz: Firma windykacyjna: płacić czy nie płacić - cz. 1

Tymczasem, firma windykacyjna ma takie same uprawnienia do przymusowego dochodzenia roszczeń, jak przysłowiowy Kowalski. Wszelkie informacje, które sugerowałyby, że firma windykacyjna dysponuje uprawnieniami do przymusowego ściągania długów będzie naruszeniem praw konsumenta.

Firma windykacyjna, jako przedsiębiorca, musi przestrzegać praw konsumentów.

Prezes UOKiK zakwestionowała także wysyłanie do dłużników wezwań do osobistego stawienia się pod podanym w piśmie adresem – bez poinformowania o podstawie wezwania. Ponadto w przesyłanych listach windykator nie podawał również ani swojej nazwy, ani wierzyciela na rzecz którego dokonywał czynności windykacyjnych. Listy zawierały natomiast informacje o nadaniu sprawie trybu przedsądowego. Opisane praktyki w opinii UOKiK są niezgodne z prawem i naruszają zbiorowe interesy konsumentów.

Zobacz: Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić - cz. 2

Kara dla indykatorów

Spółka zaprzestała stosowania niedozwolonych praktyk jeszcze przed zakończeniem postępowania, co potraktowano, jako okoliczność łagodzącą. Prezes UOKiK nałożyła na Intrum Justitia karę w wysokości 221 272,26 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Decyzja nie jest prawomocna – przedsiębiorca może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama