REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją

mec. Krzysztof Kleszcz
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją
Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2023 r., a przewidziany przez twórców projektu termin na dostosowanie przez podmioty prowadzące działalność windykacyjną swojej działalności do wymogów ustawy to 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Formy prowadzenia działalności windykacyjnej - planowane zmiany

Działalność windykacyjna będzie mogła być prowadzona wyłącznie:

REKLAMA

  1. w przypadku osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w formie spółki akcyjnej;
  2. w przypadku osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w formie spółki akcyjnej albo spółki działającej na zasadach właściwych dla tej spółki, mającej siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w formie oddziału o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 5 milionów złotych, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki i wpisie tej spółki do Rejestru.

Wynika z tego, że podmioty inne niż wskazane powyżej, które przed wprowadzeniem ustawy wykonywały czynności windykacyjne lub działalność windykacyjną, po wejściu w życie nowych przepisów będą mogły jeszcze przez okres jednego roku kontynuować działalność w dotychczasowej formie. W tym czasie muszą jednak przekształcić się w spółkę akcyjną i spełnić pozostałe wymogi ustawy, m. in. uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej. W przeciwnym razie konieczne będzie zakończenie prowadzenia przez nich tego rodzaju działalności.

Definicja działalności windykacyjnej

REKLAMA

Nowa ustawa będzie miała zastosowanie do działalności windykacyjnej definiowanej jako całokształt czynności faktycznych i prawnych zmierzających do polubownego spełnienia przez osobę zobowiązaną należnego od niej świadczenia pieniężnego z wyłączeniem czynności zastrzeżonych dla komorników sądowych i wykonywanych przez organy administracji publicznej. Osobą zobowiązaną jest konsument w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) lub rolnik indywidualny, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 461 i 1846), wobec których podejmowane są czynności windykacyjne. Z kolei zgodnie z kodeksem cywilnym za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorcy – dłużnicy nie będą zatem chronieni. Firmy dotychczas zajmujące się windykacją, które nie będą firmami windykacyjnymi w rozumieniu ustawy, będą mogły w dalszym ciągu podejmować względem nich czynności windykacyjne bez uzyskania stosownych zezwoleń i licencji.

Nasuwa się pytanie, czy ustawa znajdzie zastosowanie do osób fizycznych, które zawarły umowę jako osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a przed podjęciem przez wierzyciela próby polubownego odzyskania należności zaprzestały jej prowadzenia. Z jednej strony celem ustawy jest ochrona osób fizycznych przed nadużyciami przedsiębiorstw windykacyjnych. Bez wątpienia jednak, w opisanym powyżej przypadku, długi tych osób powstają w związku z czynnościami prawnymi związanymi bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą i w relacji z wierzycielem, w zakresie windykowanego długu, nie są konsumentami. Argumentem przemawiającym za niestosowaniem ustawy do czynności windykacyjnych podejmowanych wobec osób fizycznych, które zakończyły działalność, jest zasada ścisłej interpretacji prawa karnego. Skoro art. 52 ust. 1 projektu wprowadza sankcje karne za podejmowanie bez wymaganej licencji czynności windykacyjnych, rozumianych jako czynności podejmowane wyłącznie względem konsumentów, to czynności zmierzające do polubownego odzyskania należności od osób fizycznych, które zawarły umowy jako przedsiębiorcy, nie wypełniają znamion wskazanego czynu zabronionego. Przepisy karne nie mogą być interpretowane rozszerzająco.

Działalność windykacyjna - warto śledzić zmiany legislacyjne

REKLAMA

Podmioty, które będą w stanie spełnić wymogi ustawowe oraz zdecydują się na kontynuowanie działalności windykacyjnej, będą musiały stosować się do określonych w ustawie zasad prowadzenia windykacji. Projektodawca zdefiniował czynność windykacyjną jako każdą czynność faktyczną lub prawną podejmowaną w ramach prowadzonej działalności windykacyjnej. Jak wynika z uzasadnienia projektu, wprowadzenie tak ogólnej definicji czynności windykacyjnych podyktowane jest zamiarem objęcia nią wszelkich czynności faktycznych i prawnych zmierzających do odzyskania należności i uniknięcia łatwego obchodzenia przepisów ustawy przez podmioty zajmujące się windykacją. Dla wzmocnienia ochrony dłużnika wprowadzono otwarty katalog niedozwolonych czynności windykacyjnych. Oprócz zakazów wynikających z innych przepisów prawa, takich jak zakaz naruszania godności ludzkiej lub prawa do prywatności, wprowadzono zakazy specyficzne dla działalności windykacyjnej, do których można zaliczyć m. in. zakaz podejmowania czynności w celu ujawnienia przez osobę zobowiązaną źródeł dochodu oraz posiadanego majątku. Przywołany katalog czynności niedopuszczalnych jest szeroki i przedsiębiorstwa windykacyjne z pewnością będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury, aby nie dochodziło do naruszeń, ponieważ w przypadku ich stwierdzenia będą narażone na karę pieniężną w wysokości od 100 tysięcy do 500 tysięcy złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora stanowi novum w polskim porządku prawnym. Mimo że ustawa nie została jeszcze uchwalona, to projektowane regulacje, o ile wejdą w życie, na tyle istotnie wpłyną na rynek windykacji, że przedsiębiorstwa, które planują w nieodległej przyszłości w dalszym ciągu zajmować się tego typu działalnością, powinny śledzić proces legislacyjny i przygotować się na nadchodzące zmiany.

Autor: adw. Krzysztof Kleszcz, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA