REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mec. Krzysztof Kleszcz
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją
Skutki ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora dla podmiotów zajmujących się windykacją
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2023 r., a przewidziany przez twórców projektu termin na dostosowanie przez podmioty prowadzące działalność windykacyjną swojej działalności do wymogów ustawy to 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie.

Formy prowadzenia działalności windykacyjnej - planowane zmiany

Działalność windykacyjna będzie mogła być prowadzona wyłącznie:

REKLAMA

  1. w przypadku osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w formie spółki akcyjnej;
  2. w przypadku osoby prawnej mającej siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – w formie spółki akcyjnej albo spółki działającej na zasadach właściwych dla tej spółki, mającej siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w formie oddziału o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 5 milionów złotych, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki i wpisie tej spółki do Rejestru.

Wynika z tego, że podmioty inne niż wskazane powyżej, które przed wprowadzeniem ustawy wykonywały czynności windykacyjne lub działalność windykacyjną, po wejściu w życie nowych przepisów będą mogły jeszcze przez okres jednego roku kontynuować działalność w dotychczasowej formie. W tym czasie muszą jednak przekształcić się w spółkę akcyjną i spełnić pozostałe wymogi ustawy, m. in. uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej. W przeciwnym razie konieczne będzie zakończenie prowadzenia przez nich tego rodzaju działalności.

Definicja działalności windykacyjnej

REKLAMA

Nowa ustawa będzie miała zastosowanie do działalności windykacyjnej definiowanej jako całokształt czynności faktycznych i prawnych zmierzających do polubownego spełnienia przez osobę zobowiązaną należnego od niej świadczenia pieniężnego z wyłączeniem czynności zastrzeżonych dla komorników sądowych i wykonywanych przez organy administracji publicznej. Osobą zobowiązaną jest konsument w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) lub rolnik indywidualny, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 461 i 1846), wobec których podejmowane są czynności windykacyjne. Z kolei zgodnie z kodeksem cywilnym za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorcy – dłużnicy nie będą zatem chronieni. Firmy dotychczas zajmujące się windykacją, które nie będą firmami windykacyjnymi w rozumieniu ustawy, będą mogły w dalszym ciągu podejmować względem nich czynności windykacyjne bez uzyskania stosownych zezwoleń i licencji.

Nasuwa się pytanie, czy ustawa znajdzie zastosowanie do osób fizycznych, które zawarły umowę jako osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a przed podjęciem przez wierzyciela próby polubownego odzyskania należności zaprzestały jej prowadzenia. Z jednej strony celem ustawy jest ochrona osób fizycznych przed nadużyciami przedsiębiorstw windykacyjnych. Bez wątpienia jednak, w opisanym powyżej przypadku, długi tych osób powstają w związku z czynnościami prawnymi związanymi bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą i w relacji z wierzycielem, w zakresie windykowanego długu, nie są konsumentami. Argumentem przemawiającym za niestosowaniem ustawy do czynności windykacyjnych podejmowanych wobec osób fizycznych, które zakończyły działalność, jest zasada ścisłej interpretacji prawa karnego. Skoro art. 52 ust. 1 projektu wprowadza sankcje karne za podejmowanie bez wymaganej licencji czynności windykacyjnych, rozumianych jako czynności podejmowane wyłącznie względem konsumentów, to czynności zmierzające do polubownego odzyskania należności od osób fizycznych, które zawarły umowy jako przedsiębiorcy, nie wypełniają znamion wskazanego czynu zabronionego. Przepisy karne nie mogą być interpretowane rozszerzająco.

Działalność windykacyjna - warto śledzić zmiany legislacyjne

REKLAMA

Podmioty, które będą w stanie spełnić wymogi ustawowe oraz zdecydują się na kontynuowanie działalności windykacyjnej, będą musiały stosować się do określonych w ustawie zasad prowadzenia windykacji. Projektodawca zdefiniował czynność windykacyjną jako każdą czynność faktyczną lub prawną podejmowaną w ramach prowadzonej działalności windykacyjnej. Jak wynika z uzasadnienia projektu, wprowadzenie tak ogólnej definicji czynności windykacyjnych podyktowane jest zamiarem objęcia nią wszelkich czynności faktycznych i prawnych zmierzających do odzyskania należności i uniknięcia łatwego obchodzenia przepisów ustawy przez podmioty zajmujące się windykacją. Dla wzmocnienia ochrony dłużnika wprowadzono otwarty katalog niedozwolonych czynności windykacyjnych. Oprócz zakazów wynikających z innych przepisów prawa, takich jak zakaz naruszania godności ludzkiej lub prawa do prywatności, wprowadzono zakazy specyficzne dla działalności windykacyjnej, do których można zaliczyć m. in. zakaz podejmowania czynności w celu ujawnienia przez osobę zobowiązaną źródeł dochodu oraz posiadanego majątku. Przywołany katalog czynności niedopuszczalnych jest szeroki i przedsiębiorstwa windykacyjne z pewnością będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury, aby nie dochodziło do naruszeń, ponieważ w przypadku ich stwierdzenia będą narażone na karę pieniężną w wysokości od 100 tysięcy do 500 tysięcy złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora stanowi novum w polskim porządku prawnym. Mimo że ustawa nie została jeszcze uchwalona, to projektowane regulacje, o ile wejdą w życie, na tyle istotnie wpłyną na rynek windykacji, że przedsiębiorstwa, które planują w nieodległej przyszłości w dalszym ciągu zajmować się tego typu działalnością, powinny śledzić proces legislacyjny i przygotować się na nadchodzące zmiany.

Autor: adw. Krzysztof Kleszcz, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA