REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwa grupowe na rzecz konsumentów - nowe przepisy w 2023 r.

Powództwa grupowe na rzecz konsumentów - nowe przepisy w 2023 r.
Powództwa grupowe na rzecz konsumentów - nowe przepisy w 2023 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje konsumenckie będą mogły wytaczać powództwa na rzecz grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom stosującym nieuczciwe praktyki. Nowe przepisy mają wejść w życie 25 czerwca 2023 r.

Projekt dot. powództw grupowych na rzecz konsumentów

Organizacje konsumenckie będą mogły wytaczać powództwa na rzecz grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom stosującym nieuczciwe praktyki - przewiduje projekt ustawy opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów.

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu wskazano, że obok dotychczasowego modelu ochrony zbiorowych interesów konsumentów opartego na postępowaniu prowadzonym przez prezesa UOKiK wprowadzony zostanie model wytaczania powództw grupowych przeciwko przedsiębiorcom przed sądami okręgowymi.

Z powództwem grupowym, zarówno w ramach postępowania krajowego, jak i transgranicznego, będą mogły występować podmioty upoważnione. Status takiego podmiotu będzie mogła uzyskać organizacja konsumencka wpisana do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu.

Podmiot upoważniony będzie mógł domagać się w imieniu konsumentów zaprzestania stosowania nieuczciwej praktyki lub zastosowania środków naprawczych, zobowiązujących przedsiębiorcę do zapewnienia konsumentom odszkodowania, naprawy lub wymiany rzeczy, obniżenia ceny, unieważnienia umowy czy zwrotu pobranych opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ocenie Skutków Regulacji podano, że konsumenci zyskają kolejne narzędzie służące realizacji przysługujących im praw. Ponieważ stroną postępowania będzie podmiot upoważniony, konsumenci objęci powództwem nie będą ponosić kosztów takiego postępowania. Podmiot upoważniony będzie natomiast mógł - fakultatywnie - wymagać od konsumenta opłaty za przystąpienie do powództwa. Ewentualna opłata ma być proporcjonalna do wartości dochodzonego roszczenia i nie wyższa niż 5 proc.

Podmioty uprawnione będą mogły być też finansowane przez dobrowolne wpłaty od przedsiębiorców. Mają zostać określone zasady przekazywania takich wpłat z uwzględnieniem konieczności wykluczenia konfliktu interesów i możliwości odniesienia korzyści przez wpłacającego przedsiębiorcę lub organizację przedsiębiorców z wytoczonego powództwa oraz możliwości wpływania na decyzje podmiotów upoważnionych.

Nowe przepisy w 2023 r.?

Projekt skierowano do 21-dniowych konsultacji. Zaproponowano, by przepisy weszły w życie 25 czerwca 2023 r.(PAP)

kmz/ drag/

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r.

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

REKLAMA

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA