REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odstąpić od umowy zawartej przez telefon?

Aleksandra Pajewska
Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon/ fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zawarta przez telefon należy do katalogu umów zawieranych na odległość. Zatem konsumentowi zawierającemu umowę przez telefon przysługuje szereg dodatkowych i preferencyjnych uprawnień. Ma on prawo by odstąpić od umowy zawartej przez telefon bez konieczności podawania przyczyny.

Umowa zawarta przez telefon to jedna z umów zawieranych na odległość, czyli takich, do których zawarcia nie jest wymagana jednoczesna obecność obu stron. Mogą one zostać zawarte zdalnie, niezależnie od tego, gdzie fizycznie znajdują się strony. Warto podkreślić, że za umowy na odległość uznawane są tylko takie transakcje, w których jedną stroną jest konsument, a drugą przedsiębiorca.   

REKLAMA

Umowa na odległość (umowa zawarta przez telefon) nie wymaga dla swej ważności formy pisemnej.

Zadaj pytanie na: Forum

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon - konsument

REKLAMA

W przypadku zawarcia umowy na odległość (do takich kontraktów należy umowa zawarta przez telefon) konsumentowi przysługuje tzw. prawo do namysłu. Jest ono rozumiane jako możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni bądź 3 miesięcy, w sytuacji gdy sprzedający nie poinformuje konsumenta o przysługujących mu prawach. Termin powyższy liczony jest od dnia zawarcia umowy  (jeśli ta dotyczy usługi) lub od dnia otrzymania towaru. Konsument nie ma wówczas obowiązku podania przyczyny odstąpienia. Po upływie powyższego terminu konsument traci prawo do wycofania się z umowy.

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon wymaga zachowania formy pisemnej. Oświadczenie składane przedsiębiorcy musi więc przybrać formę pisma. Najbezpieczniej wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto podkreślić, że w związku z implementacją dyrektywy konsumenckiej - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku 2011/83/UE (Dz.U. UE L 304/64) termin odstąpienia od umowy ulegnie wydłużeniu na korzyść konsumentów. Termin odstąpienia od umowy wyniesie 14 dni, w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Ma to zastosowania do sytuacji, w której konsument nie otrzyma od sprzedającego informacji o prawie do odstąpienia. Termin dwunastomiesięczny liczony jest po terminie czternastodniowym.

Powyższe działania prowadzą do traktowania umowy za niezawartą. W związku z tym strony zobowiązane są do zwrotu otrzymanych świadczeń – konsument zwraca towar, sprzedawca/ usługodawca pełną sumę, zapłaconą przez konsumenta wraz z odsetkami. Strony czynią to niezwłocznie - nie później niż w ciągu 14 dni. Na zmianach wynikających z dyrektywy skorzystają także przedsiębiorcy. Będą oni mieli możliwość odroczenia terminu zwrotu płatności do czasu otrzymania towaru. Zwrócą więc pieniądze po dokonaniu oceny stanu towaru.

Zobacz również: Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku

Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon - przedsiębiorca

Jeśli umowę przez telefon zawarł przedsiębiorca sytuacja kształtuje się nieco inaczej. Podstawą uchylenia się od skutków oświadczenia woli, czyli rezygnacji z umowy będzie powołanie się na konstrukcję błędu (art. 84 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca nie pozostawałby w błędzie, to nie zawarłby umowy. Podkreślić należy, że błędem jest niezgodne z rzeczywistością wyobrażenie o czynności prawnej, przy czym niezgodność ta może dotyczyć zarówno faktów, jak i prawa. Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., IV CKN 179/00. Od skutków umowy można, więc się uwolnić.

W tym celu należy sporządzić i wysłać listem poleconym (za potwierdzeniem odbioru) pismo do drugiej strony. Wystarczy w nim wykazać, że nie chcieliśmy zawrzeć umowy a także nie mieliśmy świadomości tego procesu. Powyższego należy dopełnić w ciągu roku od dnia dowiedzenia się o zaistnieniu błędu. Ostateczność stanowi wystąpienie na drogę sądową.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 października 2011 roku 2011/83/UE (Dz.U. UE L 304/64).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie innych ustaw.

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271).

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., o sygnaturze IV CKN 179/00.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  2000 zł to racjonalna podwyżka renty socjalnej w 2024 r. Świadczenie wspierające zablokuje taką podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  REKLAMA