reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > UOKiK i Inspekcja Handlowa razem

UOKiK i Inspekcja Handlowa razem

Likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej i przejęcie jego kompetencji przez UOKiK to główne zmiany związane z reformą Inspekcji Handlowej. Nowe zasady weszły  w życie 31 grudnia 2008 roku.

Celem kontroli przedsiębiorców jest eliminowanie z rynku produktów, które nie spełniają określonych wymagań, co w konsekwencji prowadzi do zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom. Działania te nie powinny jednak utrudniać działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z prawem. Dzięki zmianom, które obowiązują od 31 grudnia 2008 roku, usprawnione zostały procedury kontroli, na czym zyskują zarówno przedsiębiorcy, jak i organy administracyjne. Dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oznacza to m.in. prowadzenie postępowań na podstawie ustawy o systemie oceny zgodności w stosunku do produktów określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym dotychczas zajmował się GIIH. Dyrektywy zawierają wymagania związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, ochroną konsumenta oraz ochroną środowiska i dotyczą m.in. urządzeń elektrycznych – w tym sprzętu elektronicznego i AGD, zabawek, materiałów budowlanych, maszyn i wind.

Brak wymiany informacji

Skupienie w jednym ręku kompetencji GIIH i UOKiK usprawnia eliminowanie zagrożeń i ryzyka stwarzanego przez niebezpieczne produkty sprzedawane w Polsce. Zmiana ta umożliwia także efektywniejsze wykorzystanie informacji przekazywanych np. w ramach europejskiego systemu RAPEX. Głównym celem jego funkcjonowania jest zapewnienie szybkiej wymiany informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie dla konsumentów oraz środków podjętych w danym kraju, aby wykluczyć lub ograniczyć ich wprowadzanie na rynek, a także ewentualnie użytkowanie. Obecnie wszystkie dane o niebezpiecznych produktach są przekazywane bezpośrednio do UOKiK. Brak bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektoratami Inspekcji Handlowej a Urzędem wydłużał czas przekazywania dokumentów, a w konsekwencji opóźniał działania zmierzające do eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych.

UOKiK po nowemu

Likwidacja GIIH wiąże się także ze zmianami organizacyjnymi UOKiK. Najważniejszą z nich jest utworzenie Departamentu Inspekcji Handlowej. Przejął on zadania realizowane do tej pory przez GIIH polegające m.in. na przygotowywaniu planów kontroli dla wojewódzkich inspektorów IH, analiz z przeprowadzonych kontroli artykułów i usług, koordynacji działań wojewódzkich inspektorów IH, bezpośrednim kontaktowaniu się z nimi oraz systematycznym prowadzeniu audytów w wojewódzkich inspektoratach.

31 grudnia 2008 roku Urząd przejął również 9 laboratoriów kontrolno-analitycznych w: Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu, które obecnie wchodzą w skład GIIH. Placówki te zajmują się m.in. wykonywaniem oceny organoleptycznej produktów, przeprowadzaniem badań fizycznych i chemicznych kontrolowanych produktów oraz oceną zgodności z deklaracją producenta, wymaganiami zawartymi w odpowiednich normach, rozporządzeniach lub innych przepisach oraz interpretacją uzyskanych wyników badań.

Jednocześnie informujemy, że od 31 grudnia 2008 roku korespondencja dotyczącą postępowań prowadzonych dotychczas przez Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej powinna być przesyłana na adres siedziby Prezesa UOKiK:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

Departament Nadzoru Rynku,

Plac Powstańców Warszawy 1,

00-950 Warszawa.

Źródło: UOKiK

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 31 grudnia 2008 roku zlikwidowano Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej.
31 grudnia 2008 roku zlikwidowano Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama