| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Jak bezpiecznie kupować na wyprzedażach

Jak bezpiecznie kupować na wyprzedażach

Sezonowe obniżki letnich kolekcji przyciągają do sklepów tłumy. W ferworze zakupów i polowania na okazje warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że aż 43% kupujących podczas wyprzedaży sezonowych nie wie jakie prawa konsumenckie im przysługują.

Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się czy na pewno trafiliśmy na okazję. Sprzedawcy bardzo często stosują różne zabiegi mające przyciągnąć klientów. Zdarza się, że dany produkt wcale nie jest objęty promocją a sugerowana pierwotna wyższa cena w rzeczywistości nigdy nie obowiązywała. Podobnym zabiegiem jest dołączanie do produktów tzw. "gratisów", które teoretycznie mają być prezentem a faktycznie wliczane są do jego ceny. Może się wówczas okazać, że zakup produktu bez gratisu jest dużo bardziej opłacalny.

Towar bez wady nie podlega zwrotowi

Kupując daną rzecz powinniśmy być zdecydowani i przekonani o tym, że jest ona na dla nas niezbędna. Mogą to być oczywiście względy wyłącznie estetyczne, problem jednak powstaje wówczas, gdy po powrocie do domu okazuje się, że wcale jej nie chcemy i zastanawiamy się co nas podkusiło do jej zakupu. W takiej sytuacji co do zasady pozostaje nam pogodzenie się z "zakupową porażką", jako że sprzedawcy nie mają obowiązku przyjęcia towaru bez wad i zwrotu pieniędzy bądź wymiany rzeczy na inną. Wyjątkiem jest praktyka niektórych sieci, które zabiegając o klientów, dopuszczają możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, o czym zostaniemy poinformowani dokonując zapłaty. Podstawą dochodzenia roszczeń w każdym przypadku jest zawsze paragon.

Zobacz również serwis: Konsument w sieci

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy pozbawieni prawa reklamacji produktu wadliwego, dlatego miejmy na uwadze, iż wszelkie tabliczki, zamieszczane przez sprzedawców przy kasach informujące jakoby towar przeceniony nie podlegał reklamacji, są niezgodne z prawem. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż 2 lata od jego zakupu i to do niego możemy w tym okresie skierować, najlepiej pisemną, reklamację. Jeżeli do produktu dołączona jest gwarancja, roszczeń możemy dochodzić bezpośrednio od gwaranta, którym najczęściej jest producent lub dystrybutor.

Zobacz również serwis: Twoje prawa

Bezpłatne poradnictwo konsumenckie

Konsumenci, których prawa zostały naruszone, np. przez odrzucenie reklamacji, bądź mają jakiekolwiek wątpliwości w kwestii przysługujących im uprawnień mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów, Federacji Konsumentów albo Stowarzyszenia Konsumentów Polskich (nr tel. 800 800 008).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »