Kiedy towar jest niezgodny z umową
REKLAMA
REKLAMA
Towar konsumpcyjny, czyli towar zakupiony przez osobę fizyczną na użytek własny a nie w celu prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej może okazać się niezgodny z umową. Pod tym pojęciem kryją się pewne cechy nabytej rzeczy, które powinna ona posiadać, ale ich nie ma. Na czym to polega?
REKLAMA
Czytaj: Nie opłaca się zwlekać z reklamacją
Niezgodność towaru z umową
Sposób czy też przyczyny, dla których zakupiony towar nie jest w pełni wartościowy mogą być różne. Zgodnie z przepisami prawa za niezgodny z umową należy uznać towar, który:
- nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany;
- jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju;
- jeżeli nie odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub nie ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzor;
- nie nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy, chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru, towar nie odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju, opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela, w szczególności uwzględnia się zapewnienia, wyrażone w oznakowaniu towaru lub reklamie, odnoszące się do właściwości towaru, w tym także terminu, w jakim towar ma je zachować.
Czytaj: Krok po kroku poznaj prawa konsumenta
REKLAMA
Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za towar niezgodny z umową, jeżeli wykaże, że zapewnienia składanemu konsumentowi, nie znał ani, oceniając rozsądnie, znać nie mógł, albo że nie mogło ono mieć wpływu na decyzję kupującego o zawarciu umowy, albo też że jego treść została sprostowana przed zawarciem umowy.
Pan Jan kupił zmywarkę. Po podłączeniu jej w domu okazało się, że można ją uruchomić, ale nie działają wszystkie programy. Czy to jest niezgodność towaru z umową? Tak. W tym przypadku zmywarka nie nadaje się do celu w jakim została zakupiona. Nie można jaj użytkować zgodnie z przeznaczeniem, ponieważ nie działają wszystkie funkcje.
Nieprawidłowy montaż
Przypadki, zgodnie z którymi nabytą rzecz można uznać za niezgodną z umową mogą polegać również na nieprawidłowościach w zamontowaniu i uruchomieniu towaru, jeżeli czynności te zostały wykonane w ramach umowy sprzedaży przez sprzedawcę lub przez osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność, albo przez kupującego według instrukcji otrzymanej przy sprzedaży.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat