reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Czy zły rozmiar ubrania uprawnia do reklamacji?

Czy zły rozmiar ubrania uprawnia do reklamacji?

Kupiłam córce kurtkę zimową na prezent. Niestety okazało się, że jest za mała. Udałyśmy się do sklepu w celu wymiany na odpowiedni rozmiar. Sprzedawca odmówił zamiany, chociaż kurtka jest nienoszona, a on posiada towar we właściwym rozmiarze. Wydaje mi się, że jest to bezprawne i złośliwe postępowanie sprzedawcy. Czy mogę się skutecznie domagać zamiany?

Nie. Dopuszczalność wymiany lub zwrotu odzieży zależy tylko od woli sprzedawcy. Nie ma żadnych uregulowań prawnych, które gwarantowałyby taki przywilej konsumentom.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Sprzedawca odpowiada wobec kupującego za niezgodność towaru z umową, gdy towar jest wadliwy, lub nie posiada gwarantowanych właściwości. Przypadek nieodpowiedniego rozmiaru nie kwalifikuje się pod taką odpowiedzialność i nie może być podstawą reklamacji.

Zobacz serwis: Sprzedaż towarów

Uprawnienie sprzedawcy

Wiele dużych sklepów odzieżowych deklaruje możliwość zwrotu lub wymiany w terminie nawet do 30 dni. Takie uprawnienie ma zachęcić klientów do nabywania. Ale równie często znaleźć można informację, iż zwrot czy wymiana nie jest akceptowana. Jest to dozwolone zastrzeżenie sprzedawcy i oczywiście nie wyklucza reklamacji.

W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni co do rozmiaru, warto przed dokonaniem zakupu upewnić się, czy istnieje możliwość wymiany. Jeżeli sprzedawca wyraża zgodę na zwrot zakupu warto prosić o odnotowanie tego na paragonie.

Podstawą wymiany lub zwrotu jest zawsze paragon.

Sklepy internetowe

Zakupy w Internecie dają konsumentowi więcej uprawnień. W przypadku zamówienia on-line, klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni, bez podawania przyczyn. Oznacza to, że może odesłać określoną rzecz jeśli jej rozmiar jest nieodpowiedni czy też przestała mu się podobać.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zły rozmiar ubrania nie uprawnia do reklamacji.
Zły rozmiar ubrania nie uprawnia do reklamacji.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zapotoczny

Prezes PFR Portal PPK sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama