reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Nowe zasady refundacji leków - projekt ustawy

Nowe zasady refundacji leków - projekt ustawy

Nowa ustawa dotycząca refundacji cen leków i wyrobów medycznych znacząco przekształca obowiązujący obecnie system refundacji tych wyrobów. Zmiana ma na celu jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych i refundacje najpotrzebniejszych leków.

Projekt ustawy spotyka jednak wiele negatywnych opinii, szczególnie u producentów leków refundowanych jak i u pacjentów.

Jednym z nowych rozwiązań zawartych w projekcie ustawy jest ograniczenie procentowe budżetu, jaki Narodowy Fundusz Zdrowia może wydać na refundację leków. Ograniczenie to stanowi, że NFZ nie może wydać więcej niż 17 proc. swojego budżetu na ten właśnie cel. Po przekroczeniu tej granicy za refundację leków zapłacą firmy, których leki są refundowane.

Dotychczasowe wydatki Funduszu na refundację wynoszą około 19 proc. rocznego budżetu. Oznacza to, że istnieje realna możliwość dopłat ze strony producentów farmaceutyków. Różnica pomiędzy propozycją zawartą w ustawie a dotychczasowymi wydatkami to ok. miliard złotych. 

Zobacz: Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Kolejnym ograniczeniem zawartym w projekcie ustawy jest wprowadzenie stałych cen oraz marż na leki. Cena będzie miała charakter sztywnej ceny urzędowej, wynegocjowanej z wnioskodawcą. Zostanie ona określona w decyzji o objęciu produktu refundacją. Decyzję tę wyda minister zdrowia. Zabiegi te mają na celu wyrównanie ceny leków we wszystkich aptekach.

Zakazane będzie również udzielanie rabatów i sprzedaży leków refundowanych po zaniżonej cenie. Fundusz będzie w pełni kontrolował przebieg sprzedaży tych leków i wyrobów medycznych.

Firmy mogące być obciążone refundacją to przede wszystkim krajowi producenci leków, którzy obawiają się o zahamowanie swojego rozwoju. Obawy istnieją również wśród pacjentów, którzy boją się ograniczenia dostępu do leków.

Projekt ustawy nie przewiduje zwiększonych zapotrzebowań na dany rodzaj leku, które wynikałyby np. ze względów epidemiologicznych.

Decyzja o przyjęciu leku na listę leków refundowanych wydawana jest przez ministra zdrowia, po spełnieniu przez wnioskodawcę wszystkich warunków. Decyzja o refundacji pozostaje ważna przez okres dwóch lat. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama