REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Opłata za złożenie wniosku do komisji wynosi 200 zł. fot. Fotolia
Opłata za złożenie wniosku do komisji wynosi 200 zł. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

REKLAMA

Przepisy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta wskazują, że o odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, których stan zdrowia pogorszył się (lub które zmarły) w wyniku:
1. błędnej diagnozy (a w konsekwencji błędne leczenie);
2. leczenia, w tym zabiegu operacyjnego;
3. zastosowania leku lub wyrobu medycznego.

Aktualnie osoby, które chcą dochodzić swoich roszczeń w tym zakresie, muszą kierować sprawę do sądu. Niedługo będzie możliwość skierowania jej do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Złożenie wniosku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek do komisji należy złożyć w terminie roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o pogorszeniu stanu zdrowia lub przyczynach, w wyniku których nastąpiła śmierć pacjenta. Termin nie może jednak przekroczyć 3 lat.

REKLAMA

Co powinien zawierać wniosek? Po pierwsze: dane osoby go składającej, tj. imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres doręczeń. Ponadto, należy wskazać dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Istotnym elementem wniosku jest również uzasadnienie i propozycję wysokości odszkodowania.

Maksymalne wysokości odszkodowania zostały jednak wskazane w ustawie. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia można domagać się maksymalnie 100 tysięcy złotych, natomiast w razie śmierci pacjenta – do 300 tysięcy złotych.

Do wniosku należy również dołączyć dowody uprawdopodobniające okoliczności zdarzenia, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty za złożenie wniosku (200 zł).

Jeżeli roszczeń dochodzi rodzina zmarłego, należy złożyć również postanowienie o nabyciu spadku.

Zobacz serwis: Spadki

Procedura rozpatrywania wniosku

Wniosek składa się do właściwej wojewódzkiej komisji ds. orzekania. Ta przekazuje go kierownikowi szpitala oraz firmie ubezpieczeniowej, w której szpital ma wykupioną polisę. W ciągu 30 dni mogą one przedstawić swoje stanowisko w sprawie waz z dowodami na jego poparcie. Jeżeli tego nie uczynią, przyjmuje się, że zaakceptowali wniosek (w tym także sumę odszkodowania).

Członkowie komisji mają prawo prowadzić postępowanie wyjaśniające, wzywać świadków, a także wizytować pomieszczenia szpitalne. Na wydanie orzeczenia komisja ma 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Zarówno szpital, jak i ubezpieczyciel mają 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Po zakończeniu sprawy, pacjent bądź rodzina zmarłego pacjenta nie mogą skierować sprawy do sądu cywilnego. Oznacza to, że decydując się na tą (dużo krótszą) drogę dochodzenia roszczeń, zrzekamy się prawa do drogi sądowej.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA