REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Opłata za złożenie wniosku do komisji wynosi 200 zł. fot. Fotolia
Opłata za złożenie wniosku do komisji wynosi 200 zł. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

REKLAMA

Przepisy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta wskazują, że o odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, których stan zdrowia pogorszył się (lub które zmarły) w wyniku:
1. błędnej diagnozy (a w konsekwencji błędne leczenie);
2. leczenia, w tym zabiegu operacyjnego;
3. zastosowania leku lub wyrobu medycznego.

Aktualnie osoby, które chcą dochodzić swoich roszczeń w tym zakresie, muszą kierować sprawę do sądu. Niedługo będzie możliwość skierowania jej do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Złożenie wniosku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek do komisji należy złożyć w terminie roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o pogorszeniu stanu zdrowia lub przyczynach, w wyniku których nastąpiła śmierć pacjenta. Termin nie może jednak przekroczyć 3 lat.

REKLAMA

Co powinien zawierać wniosek? Po pierwsze: dane osoby go składającej, tj. imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, adres doręczeń. Ponadto, należy wskazać dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Istotnym elementem wniosku jest również uzasadnienie i propozycję wysokości odszkodowania.

Maksymalne wysokości odszkodowania zostały jednak wskazane w ustawie. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia można domagać się maksymalnie 100 tysięcy złotych, natomiast w razie śmierci pacjenta – do 300 tysięcy złotych.

Do wniosku należy również dołączyć dowody uprawdopodobniające okoliczności zdarzenia, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty za złożenie wniosku (200 zł).

Jeżeli roszczeń dochodzi rodzina zmarłego, należy złożyć również postanowienie o nabyciu spadku.

Zobacz serwis: Spadki

Procedura rozpatrywania wniosku

Wniosek składa się do właściwej wojewódzkiej komisji ds. orzekania. Ta przekazuje go kierownikowi szpitala oraz firmie ubezpieczeniowej, w której szpital ma wykupioną polisę. W ciągu 30 dni mogą one przedstawić swoje stanowisko w sprawie waz z dowodami na jego poparcie. Jeżeli tego nie uczynią, przyjmuje się, że zaakceptowali wniosek (w tym także sumę odszkodowania).

Członkowie komisji mają prawo prowadzić postępowanie wyjaśniające, wzywać świadków, a także wizytować pomieszczenia szpitalne. Na wydanie orzeczenia komisja ma 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Zarówno szpital, jak i ubezpieczyciel mają 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Po zakończeniu sprawy, pacjent bądź rodzina zmarłego pacjenta nie mogą skierować sprawy do sądu cywilnego. Oznacza to, że decydując się na tą (dużo krótszą) drogę dochodzenia roszczeń, zrzekamy się prawa do drogi sądowej.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA