REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą
Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą. Ubezwłasnowolnienie osoby starszej to pozbawienie jej zdolności do czynności prawnych. Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest dobro osoby starszej, która starzejąc się – wskutek dotykających ją chorób – traci zdolność do podejmowania m.in. racjonalnych decyzji. Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą? Jak wygląda proces i ile trwa? 
rozwiń >

Czym jest ubezwłasnowolnienie osoby starszej?

Wskutek zmian zachodzących w mózgu, a także chorób wieku podeszłego, osoby starsze mogą mieć problemy w życiu  codziennym, wpływające na funkcjonowanie i podejmowanie nieoczywistych a także bardzo często nieracjonalnych decyzji. Dla rodziny seniora w wielu przypadkach jest to duże utrudnienie w sprawowaniu codziennej opieki, jak i wspólnym życiu pod jednym dachem. Rozwiązaniem jest procedura ubezwłasnowolnienia osoby starszej, w efekcie której nie może ona sama dokonywać w swoim imieniu czynności prawnych. 

REKLAMA

Starość nie jest podstawą do ubezwłasnowolnienia 

Należy pamiętać, że starość nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Zaawansowany wiek jest niewystarczający, aby sąd mógł wydać postanowienie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego osoby starszej. 

Całkowite i częściowe ubezwłasnowolnienie osoby starszej 

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić tylko w przypadku, gdy zachodzą ogólne przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego. 

 • Ubezwłasnowolnienie całkowite seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń (mowa tutaj zwłaszcza o chorobie alkoholowej lub narkomanii), nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.
 • Ubezwłasnowolnienie częściowe seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń psychicznych (w szczególności nadużywania alkoholu i narkomanii), osoba starsza potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw.

REKLAMA

W temacie ubezwłasnowolnienia częściowego, jego celem jest ochrona interesu osobistego lub majątkowego osoby fizycznej, a także interesu jej otoczenia. Celem instytucji jest ochrona interesów osoby chorej, nie interesów władz i nie może obracać się przeciwko osobie chorej. 

Różnica między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a ubezwłasnowolnieniem częściowym polega na tym, że w przypadku tego drugiego rozstrzygające znaczenie ma przesłanka w postaci potrzeby zapewnienia pomocy do prowadzenia spraw. Chodzi nie tylko o sprawy natury osobistej, ale także o charakterze majątkowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody ubezwłasnowolnienia osoby starszej 

Jak już była mowa wcześniej, sam zaawansowany wiek nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Jeżeli taka osoba jest w stanie kierować swoim postępowaniem i nie potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw – ubezwłasnowolnienie nie jest możliwe.

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić, gdy choroba psychiczna bądź inne jej zaburzenia, uniemożliwiają kierowanie własnym postępowaniem samodzielnie lub bez pomocy osób trzecich. Najczęściej ubezwłasnowolnia się seniorów z powodu choroby psychicznej lub innego zaburzenia psychicznego. Jest to zazwyczaj następstwem udaru mózgu, demencji, choroby Alzheimera. 

Procedura ubezwłasnowolnia osoby starszej. Wniosek i dokumenty

W przypadku ubezwłasnowolnienia osoby starszej, nie ma jednego wzoru czy strategii postępowania. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie do sądu okręgowego – pismo powinno być dopasowane do danej osoby i jej sytuacji faktyczno-prawnej. Chcąc, aby procedura przebiegła bezproblemowo warto poprosić o pomoc adwokata, który profesjonalnie zajmie się wszystkim – między innymi zdecyduje, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, a także, jakie dowody przeprowadzić (dowód z zeznań świadków, dowód z nagrań). Uzasadnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie seniora powinna charakteryzować czytelność, zwięzłość oraz powinno znaleźć się w nim odwołanie do dowodów. Dobrze jest do wniosku załączyć dokumentację medyczną. Ponadto uiszcza się zaliczkę na poczet wynagrodzenia biegłego psychiatry bądź neurologa i psychologa. 

Postępowanie sądowe

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej należy złożyć do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy. W braku miejsca zamieszkania będzie to sąd miejsca jej pobytu. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić: 

 • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
 • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo; 
 • przedstawiciel ustawowy.

Poza uczestnikami, postępowanie toczy się przy udziale prokuratora. Po złożeniu wniosku na wstępnym etapie postępowania odbywa się wysłuchanie osoby, której dotyczy wniosek w obecności biegłego psychologa i psychiatry lub neurologa w zależności od stanu zdrowia. W przypadku, gdy osoba, której dotyczy wniosek nie stawi się na rozprawę sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie jej przez policję. Następnie sąd zleca biegłym sporządzenie opinii, w której wskażą czy stan zdrowia osoby ubezwłasnowolnionej powoduje, że nie może ona kierować swoim postępowaniem. W toku postepowania sąd przesłucha także uczestników postępowania oraz może przesłuchać wskazanych przez wnioskodawcę świadków. 

Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej 

Odpis prawomocnego postanowienia przesyłany jest sądowi opiekuńczemu w celu ustanowienia opiekuna i zapewnieniu opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie. Opiekunem powinien zostać przede wszystkim małżonek, a w jego braku ojciec lub matka. Jeżeli nie ma takich osób, sąd opiekuńczy zwraca się do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej celem wskazania osoby, której opieka mogłaby być powierzona. 

Czas trwania i koszt ubezwłasnowolnienia osoby starszej

REKLAMA

Postępowanie sądowe w sprawie o ubezwłasnowolnienie trwa od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Zdarzają się przypadki, że sprawa może trwać latami – uzależnione  jest to stopniem skomplikowania danej sprawy, przedstawionych dowodów, jak i samej postawy choroby starszej, która może przekonywać sąd, że jest w stanie samodzielnie i świadomie kierować swoim postępowaniem.

Na koszty postępowania o ubezwłasnowolnienie, składają się koszty sądowe (opłata sądowa plus biegli) – wynoszą kilkaset złotych. Wynajęcie adwokata, to koszt w granicach od kilkaset do kilku tysięcy złotych – uwarunkowane jest to  stopniem skomplikowania danej sprawy. 

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA