REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą. Ubezwłasnowolnienie osoby starszej to pozbawienie jej zdolności do czynności prawnych. Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest dobro osoby starszej, która starzejąc się – wskutek dotykających ją chorób – traci zdolność do podejmowania m.in. racjonalnych decyzji. Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą? Jak wygląda proces i ile trwa? 
rozwiń >

Czym jest ubezwłasnowolnienie osoby starszej?

Wskutek zmian zachodzących w mózgu, a także chorób wieku podeszłego, osoby starsze mogą mieć problemy w życiu  codziennym, wpływające na funkcjonowanie i podejmowanie nieoczywistych a także bardzo często nieracjonalnych decyzji. Dla rodziny seniora w wielu przypadkach jest to duże utrudnienie w sprawowaniu codziennej opieki, jak i wspólnym życiu pod jednym dachem. Rozwiązaniem jest procedura ubezwłasnowolnienia osoby starszej, w efekcie której nie może ona sama dokonywać w swoim imieniu czynności prawnych. 

REKLAMA

Starość nie jest podstawą do ubezwłasnowolnienia 

Należy pamiętać, że starość nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Zaawansowany wiek jest niewystarczający, aby sąd mógł wydać postanowienie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego osoby starszej. 

Całkowite i częściowe ubezwłasnowolnienie osoby starszej 

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić tylko w przypadku, gdy zachodzą ogólne przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego. 

  • Ubezwłasnowolnienie całkowite seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń (mowa tutaj zwłaszcza o chorobie alkoholowej lub narkomanii), nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.
  • Ubezwłasnowolnienie częściowe seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń psychicznych (w szczególności nadużywania alkoholu i narkomanii), osoba starsza potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw.

REKLAMA

W temacie ubezwłasnowolnienia częściowego, jego celem jest ochrona interesu osobistego lub majątkowego osoby fizycznej, a także interesu jej otoczenia. Celem instytucji jest ochrona interesów osoby chorej, nie interesów władz i nie może obracać się przeciwko osobie chorej. 

Różnica między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a ubezwłasnowolnieniem częściowym polega na tym, że w przypadku tego drugiego rozstrzygające znaczenie ma przesłanka w postaci potrzeby zapewnienia pomocy do prowadzenia spraw. Chodzi nie tylko o sprawy natury osobistej, ale także o charakterze majątkowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody ubezwłasnowolnienia osoby starszej 

Jak już była mowa wcześniej, sam zaawansowany wiek nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Jeżeli taka osoba jest w stanie kierować swoim postępowaniem i nie potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw – ubezwłasnowolnienie nie jest możliwe.

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić, gdy choroba psychiczna bądź inne jej zaburzenia, uniemożliwiają kierowanie własnym postępowaniem samodzielnie lub bez pomocy osób trzecich. Najczęściej ubezwłasnowolnia się seniorów z powodu choroby psychicznej lub innego zaburzenia psychicznego. Jest to zazwyczaj następstwem udaru mózgu, demencji, choroby Alzheimera. 

Procedura ubezwłasnowolnia osoby starszej. Wniosek i dokumenty

W przypadku ubezwłasnowolnienia osoby starszej, nie ma jednego wzoru czy strategii postępowania. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie do sądu okręgowego – pismo powinno być dopasowane do danej osoby i jej sytuacji faktyczno-prawnej. Chcąc, aby procedura przebiegła bezproblemowo warto poprosić o pomoc adwokata, który profesjonalnie zajmie się wszystkim – między innymi zdecyduje, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, a także, jakie dowody przeprowadzić (dowód z zeznań świadków, dowód z nagrań). Uzasadnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie seniora powinna charakteryzować czytelność, zwięzłość oraz powinno znaleźć się w nim odwołanie do dowodów. Dobrze jest do wniosku załączyć dokumentację medyczną. Ponadto uiszcza się zaliczkę na poczet wynagrodzenia biegłego psychiatry bądź neurologa i psychologa. 

Postępowanie sądowe

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej należy złożyć do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy. W braku miejsca zamieszkania będzie to sąd miejsca jej pobytu. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić: 

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
  • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo; 
  • przedstawiciel ustawowy.

Poza uczestnikami, postępowanie toczy się przy udziale prokuratora. Po złożeniu wniosku na wstępnym etapie postępowania odbywa się wysłuchanie osoby, której dotyczy wniosek w obecności biegłego psychologa i psychiatry lub neurologa w zależności od stanu zdrowia. W przypadku, gdy osoba, której dotyczy wniosek nie stawi się na rozprawę sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie jej przez policję. Następnie sąd zleca biegłym sporządzenie opinii, w której wskażą czy stan zdrowia osoby ubezwłasnowolnionej powoduje, że nie może ona kierować swoim postępowaniem. W toku postepowania sąd przesłucha także uczestników postępowania oraz może przesłuchać wskazanych przez wnioskodawcę świadków. 

Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej 

Odpis prawomocnego postanowienia przesyłany jest sądowi opiekuńczemu w celu ustanowienia opiekuna i zapewnieniu opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie. Opiekunem powinien zostać przede wszystkim małżonek, a w jego braku ojciec lub matka. Jeżeli nie ma takich osób, sąd opiekuńczy zwraca się do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej celem wskazania osoby, której opieka mogłaby być powierzona. 

Czas trwania i koszt ubezwłasnowolnienia osoby starszej

REKLAMA

Postępowanie sądowe w sprawie o ubezwłasnowolnienie trwa od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Zdarzają się przypadki, że sprawa może trwać latami – uzależnione  jest to stopniem skomplikowania danej sprawy, przedstawionych dowodów, jak i samej postawy choroby starszej, która może przekonywać sąd, że jest w stanie samodzielnie i świadomie kierować swoim postępowaniem.

Na koszty postępowania o ubezwłasnowolnienie, składają się koszty sądowe (opłata sądowa plus biegli) – wynoszą kilkaset złotych. Wynajęcie adwokata, to koszt w granicach od kilkaset do kilku tysięcy złotych – uwarunkowane jest to  stopniem skomplikowania danej sprawy. 

  

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA