REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny. Komu i kiedy przysługuje?

Dziennikarka medyczno-prawna
l4 na dziecko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny – komu przysługuje? Zwolnienie lekarskie otrzymamy nie tylko na opiekę nad dzieckiem. Opiekować podczas choroby można się także m.in. małżonkiem, dziadkami, teściami czy wnukami – warunkiem jest pozostawanie przez ten czas we wspólnym gospodarstwie domowym. Co należy wiedzieć, gdy opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Jakie dokumenty powinny być wystawione i jaki wniosek należy złożyć, by móc skorzystać z prawa do zasiłku? 

L4 na opiekę 

Każda osoba posiadająca ubezpieczenie chorobowe, która wskutek nieprzewidzianych okoliczności musi zaopiekować się dzieckiem lub inną osobą bliską – może liczyć na wsparcie państwa. Ustawodawca przewidział możliwość wykorzystania tzw. zwolnienia lekarskiego na opiekę nad członkiem rodziny, kierując się faktem zdarzeń niezależnych od woli, których nie da się zaplanować. 

REKLAMA

Kiedy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie

L4 otrzymuje się w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

  • W przypadku dziecka, ma do tego prawo oboje rodziców – nie mogą jednak sprawować opieki jednocześnie. Rodzic musi mieć ubezpieczenie chorobowe, wtedy jego nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona i będzie mu przysługiwało prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego. Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione nie tylko na dziecko własne, ale także przysposobione, przyjęte na wychowanie, na dziecko małżonka. 
  • Ustawodawca określa pojęcie „członka rodziny” uprawnionego do opieki nad chorym, dotyczy ono: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochy, teściów, dziadków, wnuków oraz rodzeństwa. Przesłanką, którą należy spełnić jest to, by osoba zamierzająca podjąć się opieki, pozostawała z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej sprawowania. Wymóg odnosi się wyłącznie do okresu, w którym osoba opiekująca się chorym korzysta ze zwolnienia lekarskiego. 

Kiedy i komu przysługuje zasiłek opiekuńczy

REKLAMA

Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu ze względu na opiekę nad osobą bliską, przysługuje pomoc finansowa od państwa za okres świadczonej opieki w postaci tzw. zasiłku opiekuńczego – znajduje się w świadczeniach zabezpieczających ryzyko chorobowe. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku niezdolności do pracy, która dotyka innej osoby niż ta odprowadzająca składki na ubezpieczenie. 

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom pracującym na umowę o pracę, umowę zlecenie oraz tym, które prowadzą własną działalność gospodarczą – mają obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. Osoba pobierająca zasiłek musi posiadać ubezpieczenie chorobowe, ale nie ma znaczenia sposób ubezpieczenia, czyli jego dobrowolność bądź to, że wynika z mocy ustawy. Okres, od jakiego pracownik podlega ubezpieczeniu nie ma wpływu na uprawnienie – osoba zgłoszona do ubezpieczenia na kilka dni przed skorzystaniem ze zwolnienia na opiekę nad osobą bliską, jak i płacąca składki wiele lat – mają takie same uprawnienia.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość zwolnienia lekarskiego

Okres pobierania zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem lub inną osobą bliską, uzależniony jest od osoby, nad którą jest sprawowana opieka.

  • W przypadku dzieci, długość zwolnienia L4 uwarunkowana jest ich wiekiem.  Rodzice młodszych dzieci mają prawo do 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, aż do ukończenia przez nie 14 lat. W przypadku starszych dzieci, rodzicom przysługuje 14 dni w roku. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych, które mają więcej niż 14 lat, ale są niepełnoletnie – mogą pobierać zasiłek opiekuńczy przez 30 dni w ciągu roku kalendarzowego. 
  • 14 dni zwolnienia w roku kalendarzowym przysługuje, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym członkiem rodziny.

Przepisy dotyczące wymiaru zasiłku opiekuńczego są stosowane niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, a także bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do zasiłku opiekuńczego

REKLAMA

Chcąc skorzystać z zasiłku opiekuńczego, osoba ubezpieczona ma obowiązek złożyć odpowiedni druk ZUS Z-3 (a,b). Do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie i oświadczenie o braku innych osób zdolnych do podjęcia opieki nad osobą chorą. Następnie należy pismo przekazać do odpowiedniego oddziału ZUS ze względu na siedzibę płatnika składek bądź do pracodawcy. 

Pracownik składa wniosek do pracodawcy w przypadku, gdy ten zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. Pracownik do ZUS dostarcza wniosek, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, ubezpieczony prowadzi pozarolniczą działalność, ubezpieczony jest duchownym, osoba jest uprawniona do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia lub ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

Osoba, która chce uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad osobą bliską ma obowiązek złożyć przedmiotowy wniosek w terminie 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA