REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

Choroby, zdrowie, leczenie
Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

Niedrożność porażenna jelit

Przyczyny niedrożności porażennej mogą być różnorodne. Oto kilka z nich:

REKLAMA

Porażenie jelit
Porażenie jelit może być wynikiem uszkodzenia nerwów układu nerwowego autonomicznego odpowiedzialnego za regulację ruchów jelit. Przyczyny porażenia jelit mogą obejmować urazy kręgosłupa, uszkodzenie nerwów pooperacyjne, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, cukrzycę, zatrucia czy infekcje.

Niedokrwienie jelit
Niedokrwienie jelit to stan, w którym dostarczenie krwi do jelit jest utrudnione lub całkowicie zatrzymane. Brak odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych prowadzi do uszkodzenia mięśni jelit, co prowadzi do niedrożności paraliżującej.

Zaburzenia hormonalne
Niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy czy niedobór hormonów trzustki, mogą wpływać na funkcjonowanie mięśni jelit i prowadzić do niedrożności paraliżującej.

Objawy niedrożności porażennej jelit

Objawy niedrożności porażennej mogą obejmować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Nagły ból brzucha, który stopniowo się nasila
  • Wzdęcia brzucha
  • Brak wypróżnienia lub trudności z wypróżnianiem
  • Nudności i wymioty
  • Brak apetytu
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, które mogą prowadzić do odwodnienia i niedoborów składników odżywczych

Diagnoza niedrożności porażennej opiera się na badaniu fizycznym, analizie objawów i wywiadzie medycznym. Dodatkowo, mogą być przeprowadzane badania obrazowe, takie jak radiografia jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, aby ocenić stan jelit.

Leczenie niedrożności porażennej

REKLAMA

Leczenie niedrożności porażennej ma na celu przywrócenie ruchu jelit i usuwanie nagromadzonego pokarmu. Może obejmować podawanie leków, takich jak leki prokinetyczne, podawanie płynów dożylnie w celu uniknięcia odwodnienia oraz interwencję chirurgiczną w przypadkach poważnych niedrożności.

W przypadku wystąpienia objawów niedrożności porażennej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się na ostry dyżur. Niedrożność paraliżująca jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedokrwienie jelit, perforacja jelita czy sepsa.

W przypadku leczenia niedrożności porażennej, ważne jest również monitorowanie stanu pacjenta i zabezpieczenie odpowiedniego wsparcia medycznego. Często wymagane jest hospitalizowanie pacjenta w celu monitorowania i leczenia objawów, a także przywrócenia funkcji jelit poprzez różne metody, takie jak rurka nosowo-żołądkowa, podawanie płynów dożylnie i farmakoterapia.

REKLAMA

Niedrożność porażenna jest poważnym stanem, który wymaga ścisłej opieki medycznej i interwencji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pacjenci z objawami niedrożności paraliżującej natychmiast zgłaszali się do lekarza lub oddziału ratunkowego, aby uzyskać niezbędną opiekę i leczenie.

Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś objawy niedrożności porażennej, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub wezwij pomoc medyczną. Nie próbuj samodzielnie leczyć tego stanu, ponieważ może to prowadzić do poważnych powikłań. W przypadku nagłych objawów, jak silny ból brzucha, wymioty, brak wypróżnienia czy wzdęcia, nie odkładaj wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w przypadku medycznym czas jest kluczowy dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA