REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie EKUZ

Prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie EKUZ/ Fot. Fotolia
Prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie EKUZ/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do świadczeń zdrowotnych przysługuje w Polsce na podstawie EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osoby ubezpieczone w innym niż Polska państwie UE/EFTA, w tym również członkowie ich rodzin są więc uprawnione do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że osoby ubezpieczone w innym niż Polska państwie UE/EFTA, w tym również członkowie ich rodzin (także dzieci do lat 18), w czasie pobytu na terenie naszego kraju uprawnione są do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń i planowany czas pobytu. Dokumentem uprawniającym do uzyskania leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

REKLAMA

Zobacz również: eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

REKLAMA

Biorąc powyższe pod uwagę, osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale objęte ubezpieczaniem zdrowotnym w innym państwie UE/EFTA, nie posiadają prawa do świadczeń w pełnym zakresie, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Osoby te, w myśl unijnej zasady podlegania w tym samym okresie czasu wyłącznie ustawodawstwu jednego państwa UE/EFTA, nie mogą być równolegle objęte ubezpieczeniem w jednym z państw UE/EFTA (tj. państwie, które wydało kartę EKUZ) oraz polskim ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Osoba lub członek jej rodziny, przebywająca czasowo w Polsce i posiadająca kartą EKUZ, ma prawo do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych, na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Powyższa zasada odnosi się także do dzieci do lat 18 – zgodnie ze stanowiskiem Prezesa NFZ „posiadanie przez dziecko karty EKUZ wydanej przez instytucję innego państwa UE/EFTA oznacza, że dziecko podlega unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i ustawodawstwu państwa, którego instytucja kartę wydała, a w Polsce dziecko to przebywa jedynie czasowo (…) W zakresie świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej mają one prawo do wizyty u lekarza POZ (w tym pediatry) zawsze w przypadku nieprzewidzianego pogorszenia stanu zdrowia. Nie mają natomiast prawa do świadczeń w pełnym zakresie, jakie jest przewidziane dla osób uprawnionych zamieszkałych w Polsce”.

W związku z powyższym osoby o których mowa powyżej nie podlegają również wpisowi na tzw. „listę aktywną POZ” co skutkuje brakiem możliwości złożenia deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Takie uprawnienie przysługuję tylko osobom zamieszkałym w Polsce, legitymującym się dokumentem S1 albo jednym z formularzy serii E100 wydanym przez instytucję właściwą innego niż Polska państwa UE/EFTA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

Stanowisko Prezesa NFZ z dnia 19.09.2014 r., Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA