| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie EKUZ

Prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce na podstawie EKUZ

Prawo do świadczeń zdrowotnych przysługuje w Polsce na podstawie EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osoby ubezpieczone w innym niż Polska państwie UE/EFTA, w tym również członkowie ich rodzin są więc uprawnione do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że osoby ubezpieczone w innym niż Polska państwie UE/EFTA, w tym również członkowie ich rodzin (także dzieci do lat 18), w czasie pobytu na terenie naszego kraju uprawnione są do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń i planowany czas pobytu. Dokumentem uprawniającym do uzyskania leczenia jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zobacz również: eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

Biorąc powyższe pod uwagę, osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale objęte ubezpieczaniem zdrowotnym w innym państwie UE/EFTA, nie posiadają prawa do świadczeń w pełnym zakresie, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Osoby te, w myśl unijnej zasady podlegania w tym samym okresie czasu wyłącznie ustawodawstwu jednego państwa UE/EFTA, nie mogą być równolegle objęte ubezpieczeniem w jednym z państw UE/EFTA (tj. państwie, które wydało kartę EKUZ) oraz polskim ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Osoba lub członek jej rodziny, przebywająca czasowo w Polsce i posiadająca kartą EKUZ, ma prawo do świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych, na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Powyższa zasada odnosi się także do dzieci do lat 18 – zgodnie ze stanowiskiem Prezesa NFZ „posiadanie przez dziecko karty EKUZ wydanej przez instytucję innego państwa UE/EFTA oznacza, że dziecko podlega unijnym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i ustawodawstwu państwa, którego instytucja kartę wydała, a w Polsce dziecko to przebywa jedynie czasowo (…) W zakresie świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej mają one prawo do wizyty u lekarza POZ (w tym pediatry) zawsze w przypadku nieprzewidzianego pogorszenia stanu zdrowia. Nie mają natomiast prawa do świadczeń w pełnym zakresie, jakie jest przewidziane dla osób uprawnionych zamieszkałych w Polsce”.

W związku z powyższym osoby o których mowa powyżej nie podlegają również wpisowi na tzw. „listę aktywną POZ” co skutkuje brakiem możliwości złożenia deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Takie uprawnienie przysługuję tylko osobom zamieszkałym w Polsce, legitymującym się dokumentem S1 albo jednym z formularzy serii E100 wydanym przez instytucję właściwą innego niż Polska państwa UE/EFTA.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

Stanowisko Prezesa NFZ z dnia 19.09.2014 r., Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK