REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyegzekwować swoje prawa przy reklamacji?

Redakcja
Odstąpienie od umowy wymaga zwrotu zakupionego towaru.
Odstąpienie od umowy wymaga zwrotu zakupionego towaru.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedawca nie odpowiedział na moją reklamację w obowiązkowym terminie 14 dni. Pomimo to nadal odmawia uznania moich żądań. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Takie zarzuty często można usłyszeć pod adresem nierzetelnych sprzedawców. Ci nie zawsze palą się do respektowania uprawnień, jakie przysługują konsumentom.

REKLAMA

Najczęściej niezgodna z prawem praktyka ma miejsce przy merytorycznym rozstrzyganiu o reklamacji klienta. Odrzucenie reklamacji z kuriozalnych przyczyn często powoduje, że konsumenci muszą szukać pomocy u rzecznika konsumentów, czy też w organizacjach reprezentujących interesy konsumentów.

Niejednokrotnie zdarza się również, że sprzedawcy ignorują również ewidentne obowiązki, które nakładają na nich przepisy prawa. Jednym z nich jest obowiązek odpowiedzi na reklamację w terminie 14 dni.

Jan zareklamował zakupione niedawno spodnie. Sprzedawca nie odpowiedział na reklamację w terminie czternastu dni. Zgodnie z prawem w takiej sytuacji reklamacja zostaje uznana za uzasadnioną. Pomimo tego faktu sprzedawca konsekwentnie odmawia reklamacji.

Co zatem zrobić, by w takiej sytuacji skutecznie wyegzekwować swoje uprawnienia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie rezygnuj ze swoich praw

Upór sprzedawcy nie zawsze oznacza, że konieczne będzie skorzystanie z drogi sądowej. Często jest to strategia na przetrzymanie klienta, oblicza na to, że zniechęcony konsument odpuści ze względu na małą wartość sporu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

REKLAMA

W takiej sytuacji powinieneś skorzystać z wszystkich swoich uprawnień. Napisz odwołanie, skontaktuj się z rzecznikiem, w ostateczności zagroź procesem. Sprzedawca podobnie jak klient nie ma ochoty występować przed sądem, zwłaszcza jeżeli nie jest przekonany do swoich racji.

Idealnym przykładem, gdy upór konsumenta może przynieść skutek jest właśnie naruszenie przez sprzedawcę ustawowego obowiązku odpowiedzi na reklamację w terminie 14 dni (art. 8 ust. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej). W takiej sytuacji reklamacja z mocy ustawy zostaje uznana za uzasadnioną. Dzieje się to automatycznie i nie ma znaczenia, czy roszczenia rzeczywiście są uzasadnione.

Tym samym na sprzedawcy ciąży obowiązek spełnienia roszczenia w takim samym stopniu, jakby sam uznał reklamację za uzasadnioną. W przypadku, gdy pomimo tego nie uczyni zadość naszej reklamacji, będziemy mogli nie tylko domagać się obniżenia ceny ale również odstąpić od umowy i zażądać całkowitego jej zwrotu. W tym celu trzeba jedynie napisać odpowiednie oświadczenie.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu

Przy odstąpieniu od umowy należy zwrócić również zakupiony towar.

Co ważne oświadczenie o odstąpieniu nie jest uzależnione od przyjęcia go do wiadomości i zaakceptowania przez sprzedawcę. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, oświadczenie o odstąpieniu musi jedynie dotrzeć do adresata, czyli sprzedawcy.

Jeżeli pomimo tego sprzedawca nie zamierza zwrócić pieniędzy, sprawę można śmiało skierować do sądu. 

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA