Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od reklamacji

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odwołanie od reklamacji/ fot. Fotolia
Odwołanie od reklamacji/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze napisane odwołanie od reklamacji często może zaoszczędzić nerwów, a przede wszystkim wywołać pożądany efekt. Poniżej dowiesz się, jak zrobić to najlepiej.

Odwołanie samo w sobie nie wymaga szczególnego formularza, czy szczególnej formy. Ważne jest jednak by zawierało oświadczenia konsumenta odnośnie określonych sytuacji faktycznych, jak również wskazywało na wykryte uchybienia sprzedawcy.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Warto przy tym dysponować odpowiednią wiedzą na temat uprawnień, które przysługują konsumentowi na podstawie ustaw konsumenckich. Powołanie się na nie w odniesieniu do konkretnej sytuacji może spowodować, że sprzedawca zmieni zdanie.

Poniżej zaprezentowane będą jedynie niektóre uprawnienia, na które można się powołać. Więcej można znaleźć na naszych serwisach poświęconych reklamacji i prawom konsumenta.

Zobacz: Co napisać w reklamacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze niezgodność towaru

Pismo zawierające odwołanie powinno być przez nas sformułowane starannie. Przede wszystkim warto dać odczuć sprzedawcy, że orientujemy się w naszych prawach.

W tym kontekście lepiej przy sprzedaży konsumenckiej posługiwać się terminologią związaną z prawami konsumenta. Wiąże się to zwłaszcza z pojęciem niezgodności towaru z umową.

Zobacz: Czy konsument musi płacić za nieuznaną reklamację?

Jest ona podstawą odpowiedzialności sprzedawcy przy sprzedaży konsumenckiej. Dla lepszego wrażenia nasze pismo powinno posługiwać się tym terminem w odniesieniu do wady. Pamiętajmy, że w tym wypadku sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu kodeksowej rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

Po drugie wykorzystaj domniemanie

W korzystnej sytuacji znajdują się konsumenci, którzy stwierdzili istnienie niezgodności towaru z umową w terminie 6 miesięcy od dnia wydania towaru.

Wtedy też bowiem istnienie odpowiedzialności sprzedawcy jest domniemane. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Dla konsumenta oznacza to, że nie musi udowodnić że niezgodność towaru istniała już w chwili wydania towaru.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej podstawa odpowiedzialności sprzedawcy jest domniemana jeżeli stwierdzenie niezgodności towaru z umową nastąpiło przed upływem 6 miesięcy od dnia wydania towaru.

Co istotne oznacza to, że z takiego domniemania będzie korzystała również paradoksalnie reklamacja wniesiona po upływie tego terminu. Na podstawie art. 9 tejże ustawy konsument ma dwa miesiące od stwierdzenia niezgodności na wniesienie reklamacji. Oznacza to, że sama reklamacja może być wniesiona nawet po 7 miesiącach, byleby wskazać termin stwierdzenia datę przed upływem 6 miesięcy.

Ale uwaga. Tym samym przyznajemy się, że zwlekaliśmy z reklamacją, co może być podstawą sprzedawcy do twierdzenia, że przyczyniliśmy się do niezgodności towaru (czyli wady).

Po trzecie nie daj się zwieść

Odpowiedzialność sprzedawcy istnieje dość długo, a możliwość ograniczenia czasowego jest wyjątkiem. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy odpowiedzialność sprzedawcy trwa 2 lata. Możliwe jest przy tym czasowe ograniczenie do nie krócej niż rok jedynie w przypadku sprzedaży rzeczy używanych.

Jeżeli sprzedawca twierdzi, że po roku nie możesz reklamować towaru powołaj się na treść art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. 

Zobacz również serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  REKLAMA

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA