REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od reklamacji

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odwołanie od reklamacji/ fot. Fotolia
Odwołanie od reklamacji/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze napisane odwołanie od reklamacji często może zaoszczędzić nerwów, a przede wszystkim wywołać pożądany efekt. Poniżej dowiesz się, jak zrobić to najlepiej.

Odwołanie samo w sobie nie wymaga szczególnego formularza, czy szczególnej formy. Ważne jest jednak by zawierało oświadczenia konsumenta odnośnie określonych sytuacji faktycznych, jak również wskazywało na wykryte uchybienia sprzedawcy.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Warto przy tym dysponować odpowiednią wiedzą na temat uprawnień, które przysługują konsumentowi na podstawie ustaw konsumenckich. Powołanie się na nie w odniesieniu do konkretnej sytuacji może spowodować, że sprzedawca zmieni zdanie.

Poniżej zaprezentowane będą jedynie niektóre uprawnienia, na które można się powołać. Więcej można znaleźć na naszych serwisach poświęconych reklamacji i prawom konsumenta.

Zobacz: Co napisać w reklamacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze niezgodność towaru

Pismo zawierające odwołanie powinno być przez nas sformułowane starannie. Przede wszystkim warto dać odczuć sprzedawcy, że orientujemy się w naszych prawach.

W tym kontekście lepiej przy sprzedaży konsumenckiej posługiwać się terminologią związaną z prawami konsumenta. Wiąże się to zwłaszcza z pojęciem niezgodności towaru z umową.

Zobacz: Czy konsument musi płacić za nieuznaną reklamację?

Jest ona podstawą odpowiedzialności sprzedawcy przy sprzedaży konsumenckiej. Dla lepszego wrażenia nasze pismo powinno posługiwać się tym terminem w odniesieniu do wady. Pamiętajmy, że w tym wypadku sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu kodeksowej rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

Po drugie wykorzystaj domniemanie

W korzystnej sytuacji znajdują się konsumenci, którzy stwierdzili istnienie niezgodności towaru z umową w terminie 6 miesięcy od dnia wydania towaru.

Wtedy też bowiem istnienie odpowiedzialności sprzedawcy jest domniemane. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Dla konsumenta oznacza to, że nie musi udowodnić że niezgodność towaru istniała już w chwili wydania towaru.

Zadaj pytanie na FORUM

REKLAMA

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej podstawa odpowiedzialności sprzedawcy jest domniemana jeżeli stwierdzenie niezgodności towaru z umową nastąpiło przed upływem 6 miesięcy od dnia wydania towaru.

Co istotne oznacza to, że z takiego domniemania będzie korzystała również paradoksalnie reklamacja wniesiona po upływie tego terminu. Na podstawie art. 9 tejże ustawy konsument ma dwa miesiące od stwierdzenia niezgodności na wniesienie reklamacji. Oznacza to, że sama reklamacja może być wniesiona nawet po 7 miesiącach, byleby wskazać termin stwierdzenia datę przed upływem 6 miesięcy.

Ale uwaga. Tym samym przyznajemy się, że zwlekaliśmy z reklamacją, co może być podstawą sprzedawcy do twierdzenia, że przyczyniliśmy się do niezgodności towaru (czyli wady).

Po trzecie nie daj się zwieść

Odpowiedzialność sprzedawcy istnieje dość długo, a możliwość ograniczenia czasowego jest wyjątkiem. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy odpowiedzialność sprzedawcy trwa 2 lata. Możliwe jest przy tym czasowe ograniczenie do nie krócej niż rok jedynie w przypadku sprzedaży rzeczy używanych.

Jeżeli sprzedawca twierdzi, że po roku nie możesz reklamować towaru powołaj się na treść art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. 

Zobacz również serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA