REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana ceny przez dewelopera

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Śmigulska
Co może deweloper?
Co może deweloper?
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cena jaka została ustalona przez strony i wpisana do umowy zawartej z deweloperem powinna być sztywna. Jeżeli deweloper dokonuje jej podwyższenia, to kupujący powinien mieć zagwarantowane w umowie prawo do odstąpienia od umowy.

W przypadku, gdy przedsiębiorca posługuje się postanowieniami umownymi, przez co konsument znajduje się w gorszej sytuacji prawnej, to mamy do czynienia z niedozwolonymi klauzulami umownymi.

REKLAMA

Prawo do odstąpienia od umowy

REKLAMA

Umowy deweloperskie mają na celu zobowiązanie przedsiębiorcy do wybudowania i przeniesienia własności nieruchomości na kupującego. Przedsiębiorcy zazwyczaj posługują się przy tym wzorcem umownym. Niestety niekiedy zawarte w nim postanowienia nie są ani jednoznaczne, ani zgodne z przepisami prawa.

Deweloper dla ochrony swoich interesów może zaznaczyć w umowie konsekwencje spóźnienia się konsumenta ze spłatą jednej raty. Ale prawa stron muszą być równe. Umowa nie może ograniczać uprawnień konsumenta. Za takie należy uznać postanowienia, zgodnie z którym odstąpienie od umowy przez kupującego jest możliwe dopiero, gdy zwłoka w wykonaniu prac budowlanych i wykończeniowych spowodowana sytuacją administracyjnoprawną lub zdarzeniami losowymi wynosi więcej powyżej jakiegoś okresu.

Konsument przed zawarciem umowy musi być poinformowany o całości kosztów jakie jest zobowiązany ponieść w związku z wykonaniem umowy. Ustalanie, że cena, mimo określenia jej w umowie, będzie podwyższona, ponieważ przedsiębiorca dokona, bez zgody konsumenta, zmian w projekcie jest również niedozwoloną klauzulą umowną.

Kupujący może odstąpić od umowy, jeżeli zwłoka w wykonaniu prac budowlanych i wykończeniowych spowodowana sytuacją administracyjnoprawną lub zdarzeniami losowymi wynosi więcej niż 90 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena może ulec zmianie w przypadku, gdy różnica w metrażu zamawianych mieszkań wyniesie ponad 3% w stosunku do pierwotnego planu.

Interesy konsumentów naruszone

REKLAMA

Postanowienia tego typu są nierówno prawne i stawiają konsumenta w o wiele gorszej pozycji. Należy bowiem pamiętać, że wszelkie postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie są nieuzgodnione indywidualnie, tzn. takie, na które kupujący nie ma rzeczywistego wpływu, nie wiążą go, jeśli rażąco naruszają jego interesy. W tym przypadku interesy konsumentów są rażąco naruszane. Przedsiębiorca pomimo tego, iż w umowie został wskazany termin do realizacji umowy, to deweloper i tak przedłużył go sobie bez żadnych konsekwencji. Należy pamiętać, że przedsiębiorca jest profesjonalistą i powinien mieć wiedzę móc przewidzieć ewentualne okoliczności mogące wpłynąć na wykonanie umowy. Rozciągnięcie terminu realizacji może wskazywać, że deweloper od samego początku wiedział, że nie będzie w stanie dotrzymać warunków umowy albo chciał ukryć zaistniałe z jego winy zdarzenia budowlane.

To samo dotyczy podwyższenia ceny nieruchomości ze względu na różnicę w metrażu w stosunku do pierwotnego planu, jeżeli umowa już została podpisana. Uprawnienie do odmiennego określenia lub podwyższenia ceny bez przyznania kupującemu prawa do odstąpienia od umowy jest niedozwoloną klauzulą umowną.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA